Ovacık Belediyesi fark yaratıyor…

Yayın Tarihi 14 Eylül 2016

Tunceli’nin Ovacık ilçesinde değişim rüzgârları hakim...

Tunceli'nin Ovacık ilçesinin 'Komünist Başkan'ı Fatih Mehmet Maçoğlu, hayata geçirdiği farklı belediyecilik anlayışı ile dikkat çekmeye devam ediyor.

Daha önce Hazine arazisine ektirdiği nohutları yoksul vatandaşlara dağıtan ve sel mağduru Hopa'ya yardım tırları gönderen, 2015 yılı gelir-gider tablosunu afiş yaptırarak belediye binasına astıran Başkan Maçoğlu şimdi de Pülümür ve Hozat İlçesi'nde organik bal üretimi yapan 40 arıcı ile anlaşarak, Tunceli Arıcılar Birliği ve Dersim Dernekleri Federasyonu ortaklığında, organik balları Türkiye piyasasına sunmaya hazırlanıyor.

Belediye Başkanı Türkiye Komünist Parti’li (TKP) Fatih Mehmet Maçoğlu’nun makam ve mevkide de gözü yok. Görev süresi 2019 yılında bitecek olan Maçoğlu, 2019'da yapılacak olan yerel seçimlerde tekrar aday olacak mısınız?' sorusuna "Ben özgürlüğüme çok düşkün biriyim. Özgürlüğüm baskılandı, mahalle baskısı çok fazla. Onun için bir sonraki dönem yoldaşlar ne diyor bilmiyorum ama onlardan rica edeceğim ne olur beni koymayın diyeceğim" diyor.

Maçoğlu, ‘Farkımız halkın çıkarını göz önünde tutmak’ diyor.

Maçoğlu; Konya, Pertek ve son olarak Tunceli'de 25 yıl sağlık memurluğu yaptı. İlçenin "komünist" belediye başkanı, hastaların evine gidip ücret almadan iğne vuruyor, pansuman yapıyor ve serum takıyor. Sürekli gülümseyen yüzü, sıcak ve samimi tavırlarıyla çok seviliyor.

Başkan ayrıca hazineye ait yaklaşık 650 dönümlük araziye nohut, kuru fasulye ve patates ekti. Elde ettiği ürünlerin bir bölümünü yoksullara ücretsiz dağıtıyor. Dikilen nohut ve fasulyeden kazanılan gelir ile 81 yüksekokul öğrencisine burs veriyor.

Belki her şey değil ama Ovacık’ta ‘su’ neredeyse bedava. Ovacık, ayrıca metreküpüne sadece 50 kuruş fiyat biçilmesiyle, Türkiye’de suyun en ucuz tüketildiği yer. Su faturaları 3 ayda bir geliyor.

Zaman zaman engelliler evlerinden taksilerle alınıp istedikleri yere götürülüyor. Zaman zaman başta Belediye Başkanı olmak üzere tüm ilçe çöpleri birlikte topluyor.

Belediye binasının girişinde ne bir danışma ne de bir görevli var. Başkana ulaşmak isteyen direkt üst kattaki başkanlık ‘makamına’ çıkabiliyor.

Başkan, halka ve halkın örgütlü gücüne inanıyor.

Komünist belediye, 1 saat kitap okuyan çocuklara 1 saatlik ücretsiz bisiklet turu veriyor.

Başkan, mümkün olduğu kadar makam odasını kullanmıyor. Belediye işleri için kendi özel aracını kullanmayı tercih ediyor.

Başkanın bir hayali de hazine arazilerini tarım arazilerine dönüştürmek…

Seçildiği günden beri halka hizmet konusunda fark yaratan Maçoğlu, yaptıklarıyla komunizmin eline silah alıp insanları öldürmek değil, aksine insanları mutlu etmek olduğunu gösteriyor.

Belediye denilince rant, ihalede fesat, taşeronluk ve rüşvet gibi bir dizi sermaye düzeninin çürümüşlüğünün akla geldiği, ulaşımdan barınmaya kadar bütün insani hakların parayla alınıp satıldığı bir piyasa düzeninde komünist bir başkanın “ Suyu, ulaşımı ücretsiz yapacağım, makam arabasını satacağım” demesi umarım ülkedeki tüm belediyelere ve başkanlarına örnek olur.