Orman yangınları ile mücadelede koordinasyon! - 2

Yayın Tarihi 05 Eylül 2019

Geçen haftaki köşe yazımda (Kadın cinayetleri ve orman yangınları-1) koordinasyondan ve iş birliğinden bahsetmiştim.

Geçen haftaki köşe yazımda (Kadın cinayetleri ve orman yangınları-1) koordinasyondan ve iş birliğinden bahsetmiştim. 28 Ağustos tarihli yazımdan ilgili bölüm ise şöyle:
“Bilgi karmaşası neden yaşanıyor? Koordinasyonsuzluktan, kısır çekişmelerden!
Orman yangınını söndürme çalışmalarında Bakanı ve Büyükşehir Belediye Başkanını aynı karede görmek isterdim. Çok mu zordu bu. Bakanlığın ve belediyelerin imkanları birleştirilebilir ve koordineli bir şekilde yangın söndürmede çalışılabilinirdi. Kadın cinayetlerini önleme konusunda da Merkezi yönetim ile Yerel yönetimler koordinasyon kurabilirler.”

* * *

Bu yazımdan sonra sevindirici gelişmeler oldu. Önce İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Tunç Soyer, yanan ormanlarda olağanüstü topladığı Belediye Meclisinde “İzmir küllerinden yeniden doğacak” etkinliğinde iş birliği ve koordinasyon konusunda çalışacaklarının açıklamasını yaptı. Bu çok önemli idi. Çünkü çok başlılık karmaşa ve kargaşa getirirdi ve onca emek boşa giderdi.

Efemçukuru Devedüzü mevkiinde yapılan “Gel, gör, koru” etkinliği ve belediye meclisi toplantısına katıldım. Yolda, orman içinden geçerken yanan ağaçların çığlığı hala göğe yükseliyordu. Etkinliğe giden araçta bulunan bir kadın yurttaş gözyaşlarını tutamadı ve ağlamaya başladı. Aynı şekilde Kazdağlarında kesilip katledilen orman alanında yeğenim de gözyaşlarını tutamamış ve ağlamıştı. İnsanların yürekleri dağlanıyordu yanan ve katledilen ormanlar için. Ben soğukkanlılığımı korumak için mi kendimi tutuyor ve ağlayamıyordum, ki her Türk filminde ağlayan ben…

Ağlayan arkadaş, “Yangın kokusu hala tütüyor” dedi. İs ve kül burnumuzu yakıyordu. Biz günler sonra yanan ormana girmiştik, ya ilk günden beri burada orman yangınını söndürmek için canla başla mücadele eden orman işçisi, belediye itfaiye görevlisi ve köylüler; onların acısı daha derindi. Ya yanan ağaçların çatırtısı, ya kuşların yanan kanatları, ya kaçamayan kaplumbağalar, sincaplar, karıncaların çığlığı…Hala yankılanıyordu is ve kül tozlarıyla uçuşarak…

* * *

Belediye Meclisinde yanan orman alanının hektar olarak miktarı konusunda tartışma yaşandı. 500 hektar mı, 5 bin hektar mı konusu hava haritaları ile ortaya kondu. Etkilenen alan mı, yanan alan mı, yoksa tekrar dikim yapılacak alan mı konusu arasında Karabağlar-Seferihisar alanındaki orman yangınının 6 bin 500 hektar alanı kapsadığı ölçümle ortaya kondu.

Yanan alanların yeniden ağaçlandırılması konusunda da epey tartışma yaşandı. Belediye meclisi öncesi önyargıları yıkan açıklamalarıyla Prof. Doğanay Tolunay hocanın sunumu genel kabul gördü. Doğa kendini onarıyordu. İnsan doğayı onarayım diye zarar verebilirdi, çok dikkatli olunmalıydı. İlk yağmurlarla birlikte çam kozalaklarından fırlayan tohumlar yeşerecek ve belki de önümüzdeki Nisan ayında bir bakmışsınız sizin ekmek istediğiniz fidandan daha çok fidan yeşermiş olacak. Ormanın kendini yenileyemediği alanlarda da hangi tür fidanların dikileceği ve kampanyalar da bilimsel olarak ele alınacaktı.

* * *

Orman yangınları ile mücadelede koordinasyon konusunda İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'nden çok olumlu, yapıcı bir yaklaşım geldi. Yangın meydana gelmeden ve olası geldikten sonrası süreçte müdahalede işbirliğine gidileceği açıklaması son derece sevindiriciydi. Basında koordinasyon ve işbirliğini dile getiren bir gazeteci-yazar olarak bu en çok beni sevindirdi. Ortak akıl, makulde birleşmek ve aklın yolu bir diyerek çıkılan yolda merkezi idare ile yerel yönetimin işbirliği içine girmesi ve yakında bunu bir protokolle taçlandırılması harika olur!