Ölünce İzmir’de ölmeli! 

Yayın Tarihi 13 Ocak 2021

Ölünce İzmir’de ölmeli! 

Kemal Baysak’ın ardından, sevgiyle saygıyla… 

Kemal Baysak’ı 1994 yılında Karşıyaka Belediye başkan adaylığında Bursa’dan Flash Tv İzmir bürosuna atandığımda tanıdım, sonra başkan seçildi ve 25 yıl bir gazeteci ile bir duayen siyasetçi, belediyeci, sanayici, fahri konsolos, dost, ağabey ilişkisi yaşadık. Biz gazeteciler kolay kolay vefat eden siyasetçinin ardından övgü yazmayız, ama o siyasetçi olmanın ötesine geçip senin iyi gününü, kötü gününü bilen, dayanışma gösteren, dost ve ağabey olunca artık diğer bütün kimliklerin dışında, o senin bir yakınına dönüşürse övgü yazısı az bile kalır.   

                           *   *   * 

“Ölünce İzmir’de ölmeli 

Yazdan bahara akan bir günde  

Kumrular katılmalı cenazene 

Ertelenmiş sevişmeler yerine 

Herkes bir Avni Anıl şarkısı okumalı 

Ölünce İzmir’de ölmeli” 

Ünlü bestekar Avni Anıl vefat edince köşe yazımda bu şiirimi yazmıştım. Sevgili rahmetli Kemal Baysak çok duygulanmış, beni aradı ve uzun uzun sohbet ettik. Ben de Kemal Baysak’ın ardından bu şiirimin bir kıtasını ona armağan ediyorum. 

“Ölünce İzmir’de ölmeli 

Koy aşk kaçkını desinler 

Hasretleri de o alsın 

Sen Kemal Baysak’sın 

Özlemlerdi yanında götürdüğün 

Ölünce İzmir’de ölmeli” 

 

*   *   * 

Şu lanet olası koronavirüs bir çok değerli insanı aldığı gibi sevgili Kemal Baysak’ı da aldı aramızdan. Bosna Hersek Fahri Konsolosu Kemal Baysak abartısız herkesin dostuydu. Onunla sohbet çok keyifliydi. Tane tane konuşur, siz inci gibi dökülen anıları dinlerken araya girip sözünü kesemezdiniz. Çok televizyon programı yaptım kendisi ile. Hiçbir program önerimi geri çevirmedi. Başkaları gibi kasıntı yapmadı. Doğru Yol Partisinden Karşıyaka Belediye Başkanı seçildi ama bugünün Karşıyaka’sını düşünün, o gün de bugünkü gibi Cumhuriyetçiydi Karşıyaka ve Kemal Baysak’ın nasıl Cumhuriyete kökten bağlı olduğunu bildiği için merkez sağdan aday olsa da Karşıyakalı onu seçti.  

Sonraki yıllarda Kemal Baysak’ın yolu Cumhuriyeti kuran parti ile kesişti, ailesinden CHP’ye katılım oldu ve CHP’de siyaset yaptılar, yapıyorlar. Bu anekdotu yazmamın nedeni şu; CHP İzmir’de yaptığını Türkiye genelinde yapsa iktidar olur. Çünkü Eski merkez sağda DP’de, ANAP’ta, DYP’de siyaset yapanlar, Cumhuriyete bağlılıklarından bugün İzmir’de CHP ile şu veya bu şekilde yollarını buluşturuyor. Duayen isimlerin genç kuşakları CHP’de meclis üyesi oluyor, atadan aldıkları mirası devam ettiriyorlar. Nitekim sayın Kemal Baysak’ın cenaze töreninde başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer olmak üzere CHP’liler gereken saygı duruşunu gösterdiler.  

Sevgili merhum Kemal Baysak’la unutulmaz bir Bosna Hersek gezimiz olmuştu. Saraybosna’da ve Srebrenista’da ve Bosna Hersek’in savaşın geçtiği her yerinde birebir savaşı yaşayanlarla bizi görüşürmüş, meşhur Saraybosna havaalanının altındaki tünele girmiştik. Bosna Hersek’in bilge lideri Aliya İzzetbegoviç’in çok anlamlı, mütevazi anıt mezarında saygı duruşunda bulunduk. Kemal Baysak’ın tezi şuydu:  

  1. Boşnaklara yapılan soykırım sadece Srebrenista’da değil, daha başka bir çok bölgede katliamlarla yapıldı. O katliamlar da ortaya çıkarılmalı! 

  2. Srebrenitsa katliamı sorumluları Sırp katliamcılar yargılandı ve ceza aldılar. Uluslararası Ceza Mahkemesi bu katliamı bir Soykırım olarak karara bağladı. Ama bu soykırımı kimin yaptığını kararda yazmadı. Sırpların hepsi tabii ki suçlu değildi. Bir milleti topyekün suçlu ilan etmek doğru değildi ama katliamın adı da konmalıydı. Batı ve uluslararası kamuoyu konu Türkler olunca çifte standart davranıyordu.  

                              *   *   * 

Umuyor ve diliyorum ki Kemal Baysak’ın bu görüş ve çabaları Karşıyaka ve İzmir’de yaşayan Boşnaklar ve konuyu bilenler tarafından ısrarla takip edilir. Belki böylelikle Kemal Baysak’ın anısına saygı duruşu yapılmış olur.  Yazımı sayın Baysak’ın sevdiği ona uyarladığım şiirimle bitireyim; ruhu şad olsun, mekanı Cennet olsun! 

“Ölünce İzmir’de ölmeli 

Yeni bir yıla girerken 

Ocak’ta mesela 

Burada yatan Kemal Baysak olmalı 

Tabutuna yağmur yağmalı 

Yalancıktan 

Bir el uzanmalı tutmak için 

Sen avluda toplananlara gülmelisin ağız dolusu 

Kimse duymamalı 

Beste yorgunu gidiyorsun bu dünyadan 

Anılarını şimdi kim dinleyecek 

Ölünce İzmir’de ölmeli” (Birol Keskin şiiri)