Olmadı Aziz Başkan olmadı ? 

Yayın Tarihi 05 Ocak 2018

Olmadı Aziz Başkan olmadı ? 

Geniş katılımlı konsensüs  ile il başkan adayı belirlenecek diye tüm CHP İzmir il örgütü beklerken Aziz Kocaoğlu çıkıp adayım “Deniz Yücel” dedi.
Aziz başkanın bu çıkışı CHP örgütünde ciddi infiale sebebiyet verdi. İzmir örgütü, ilçe başkanları, belediye başkanları, milletvekilleri, herkes şaşkınlık içine girdiler.  Aziz Kocaoğlu'nun “Şehri Emin” olarak davranacağı ve birleştirici, herkesi kucaklayıcı bir davranışla kongre sürecini götürmesi beklenirken, il başkan adayını da konsesüsle belirleme konusunda bir abilik yapması beklenirken tam tersi “benim adayım budur. Diğerleri birilerinin adamıdır” diye söylem geliştirmesi şaşkınlıkları daha da artırmıştır.
Deniz Yücel genç yakışıklı siyasete yeni ısınan tecrübe kazanmaya çalışan babası Esen Yücel'in tecrübeleri ve referansı ile tanınan biri olarak CHP İzmir İl Başkanlığı, adaylık yükünün altına Aziz Başkan tarafından sokulmuş olması ciddi bir siyasi risk olmuştur.
Öte yandan “İl başkanlığına ben de varım” diyen ve dün örgütten bin kişiye yakın bir katılımla adaylığını açıklayan “Utku Gümrükçü; kimsenin adamı değilim” diyerek, Aziz Kocaoğlu'na resmen sitemle gönderme yapması dikkatlerden kaçmadı.
Deniz Yücel’i aday çıkaran, onun için ilçe ilçe gezen Aziz Kocaoğlu'nun, Utku Gümrükçü’ye “Tuncay Özkan’ın adamı olduğu için destek vermem” demesi, o zaman Deniz Yücel'in, kimin adamı olduğu sorusunu sorulmasını sağlamıştır. Kaldı ki; Alaattin Yüksel'in İl Başkanı olduğunda Utku Gümrükçü; Alaattin Yüksel in prenslerinden biriydi.
Gençlik kollarındaki çalışmaları il yöneticiliği ve Çiğli İlçe Başkanlığı gibi görevleri yaptığı biliniyor. Ergenekon suçlaması ile Fetö Terör Örgütü'nün gazabına uğrayıp, Ergenekon davasından hapiste haksız yere yatmıştı.
6-7 ay önce berat etmiş ve ikinci dönem Çiğli İlçe Başkanı seçilmiş Utku Gümrükçü'yü Tuncay Özkan’nın adamı diye Aziz Kocaoğlu'nun her yerde dillendirmesi, Aziz Başkan'a yakışık bir davranış olmamıştır. 
Aziz Başkan'a örgüt sormaz mı; “2014 yerel seçimlerinde benim olmazsa olmaz belediye başkan adaylarım bunlar” denildiğinde 8 ilçe kaybedilmedi mi? Israrla; illaki benim dediğim olacak düşüncesi, partiye ve örgüte zarar vermedi mi? vermez mi?
2015 İzmir İl Kongresi'nde benim de fiili olarak tanık olduğum ve destek verdiğim Alaattin Yüksel’e, Utku Gümrükçü'nün amasız, fakatsız, destek verdiğinde, Tuncay Özkan, Nevzat Kavalar’ı destekliyordu.
Eğer Utku Gümrükçü, Tuncay Özkan'ın adamı ise Aziz Kocaoğlu’nun destek verdiği Alaattin Yüksel’e, Utku Gümrükçü'nün destek vermemesi gerekirdi. Kaldı ki; Tuncay Özkan, İzmir Milletvekili ve geçen gün daha il başkanının olmadığı vekillerle yapılan toplantıda Aziz Başkanla yan yana oturmuşlar il kongresini birlikte konuşmuşlardı.
Bildiğim kadarı ile Utku Gümrükçü beni siyasete sokanlar ve beni yetiştirenler Alaattin Yüksel ve Ali Rıza Koçer'dir diyor. Deniz Yücel'in de, Tuncay Özkan'la olan samimiyeti ve kamuoyuna yansıyan samimi fotoğrafları ile acaba Utku mu? Deniz mi? Tuncay Özkan'ın adamı sorusunu hafızalara getirmiştir.
Dışarıdan gelen İzmir’i dizayn edenlere “Ben İzmir'i bırakmam” diyerek, Utku Gümrükçü'yü dışlaması kabul edilebilir bir durum olmamıştır.
“Oldu mu şimdi başkan” demekten kendimi de alamıyorum. Utku Gümrükçü'ye “Bu arkadaş il başkanlığını yapamaz” diyemiyorsunuz ama şunun adamı bunun adamı diyorsunuz. Sormazlar mı şimdi size “Peki Deniz Yücel kimin adamı diye?”
Ayrıca Aziz Başkan'ın ilçe başkanlarını makamına çağırarak teker teker görüşme odasına alıp dinlemesi ve mevcut il başkanını yok sayması da, CHP'lilerin, “Olmadı Aziz başkan yakışık almadı” demesine sebep olmuştur.
Sevgili Aziz Başkanım size düşen bütünleştirmek, birleştirmek olmalıdır. Koltuk hırsı ile hareket edenlerin değil örgütüne sahip çıkanların CHP yi büyüten, ülkenin geleceğini düşünenlerin partisini, büyütenlerin bir araya gelmesini sağlamaktır. Küçük olsun benim olsun sığ siyasetten uzak kalmak size de ülkeye de CHP'ye de partililerinize de fayda sağlayacaktır. Size isminiz gibi “Aziz olmak” “Aziz başkan olmak yakışır”.
“Şehri Emin” olarak sizden örgütü karpuz gibi ikiye ayırmak değil birleştirmek yakışır. İzmir'den Türkiye'ye sürekli eylemsel mesaj vermek yakışır. Kalın sağlıcakla!