Ölen öldüğü ile kalıyor

Yayın Tarihi 06 Ocak 2017

8 Haziran genel seçimlerinden bu yana 1500 e yakın şehidimizin olduğunu biliyor muyduk?

Bu şehitlerimizin güvenlik güçleri ve sivillerden oluştuğunu biliyor muyuz? Bu sayıya 15 Temmuz Darbe kalkışması sırasında 230'a yakın kişinin de şehit olduğunu eklersek toplamda 1500-1800 bilinen şehidimiz vardır. Bu ülkede yıllar yılı bu kadar kısa sürede bu kadar toplumsal infial oluşturacak şehit sayısına ulaşılmamıştı.

Sürekli “Lanetliyoruz” ifadelerini duymaktan öteye gidemedik. Evet sessizlik, tepkisizlik ve sorgusuzluk vatandaşın “beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın” tavrının korku egemen olduğu için olabileceği sosyal bilimciler tarafından ön plana çıkarılıyor.

Çok enteresandır ki geçen gün bu zulümlerin yaşandığı Filistin için Cuma namazlarından çıkan cami cemaatinin eylemleri de mazide kaldı. Kendi ülkesinde bu kadar katliamlar yapılırken. Camii cemaatleri de buhar oldu uçtu sanki!

Nerede bu camii cemaatleri diye soran yok. Cuma namazları sonrası, İsrail’e tepki koyan Müslümanların katledilişi eylemlerini protesto eden vatandaşlar 1500'e yakın şehidimizin olduğu süreçte nereye kayboldu. Nerede bu cemaat? Yoksa bendensin bende sendenim muhabbetine yenik mi düşüldü.

Ülkemizde demokrasi tek taraflı benim isteklerim doğrultusunda demokrasi işletilecek. Başkalarının hakları doğrultusunda demokrasi dikkate alınmayacak düşüncesi sığdır, zavallıdır. Demokrasi değildir. Faşizan yaklaşımdır. Demokrasi herkes için eşittir. Demokrasi İslamiyet’in ana kurallarındandır. İnsan hakları eşitlik demokrasi hak hukuk, adalet İslamiyet’in Müslümanlığın temelini oluşturur.

Ölenin öldüğü ile kaldığı önemli bir süreci yaşıyoruz. Ne enteresandır. Yaşam kültürlerinin bile hedef olarak ortaya atıldığı süreçleri yaşıyoruz. Son 39 insanın katledilişini gördük. Lanetlemekten öteye gidilemedi. Hatta bir selfie çekimi yapan ve IŞiD tarafından yayınlanan selfi video çekimi bütün tv kanallarında yayınlanıyor. Bu kişinin Reina katliamcısı olduğu düşünülüyor. Acaba bir yanıltma olmasın. IşiD in sağ gösterip sol vurup asıl katliamcının kimliğinin gizlenmesi için böyle bir selfiye yayınlamış olmasın katliamcının kaybolması için! diye düşünenlerin içinde bende varım. Ama bir vatandaş olarak ta şunu düşünüyorum artık. Benim güvenliğimden kim sorumludur. Benim yaşam hakkımın korunmasından kim sorumludur.  Benim vatandaşlarımın katledilişinden ve bu katledilmesi sonrası faillerinin bulunmasından kim sorumludur. Şuana kadar ülkemizde meydana gelen toplu katliamlarla ilgili faallerden kaç tanesi yakalanmıştır. Yakalanmışsa cezaları ne olmuştur. ? Ankara, İstanbul, İstanbul, İstanbul, Adana, Kayseri, Suruç, Diyarbakır vs toplu katliamlarının failleri kimlerdir.  Medyaya düşen ve iki askerimizin İşid tarafından canlı canlı yakıldığı görüntüleri ile ilgili somut hiçbir açıklama yapılmış mıdır?  Bu askerler Amerikan veya Rus askeri olsaydı, aynı muamele ile karşı karşıya kalırlar mıydı? Ve bunlardan kimler sorumludur. Bir vatandaş olarak soruyorum. Benim ülkemde daha ne zamana kadar garibana ölen şehit olan öldüğü ile kalacak. Bu memleket hepimizin ise, artık şehit istemiyoruz. Biz kardeşçe barış içinde ve huzur içinde yaşamak istiyoruz. Hakkımızı hukukumuzu savunamayacak güvenliğimizi sağlayacak. Hakkımızı, hukukumuzu, adaletimizi, demokrasimizi ,insan haklarımızı, can güvenliğimizi sağlayacak Yönetimler istiyoruz. Artık yeter diyoruz. Sokak ta bir kedi, köpek ölse içimiz sızlıyordu. Bu gün ülkemizde binlerce şehidimiz var sadece lanetliyoruz.  Bu duruma alışmayacağız. Alışmamız lazım. Çaresizlik çare değildir. Ölen öldüğü ile kalmamalıdır. Kalın sağlıcakla!