Okan Yüksel anısına:  35 Gazeteci 35 Şair!

Yayın Tarihi 19 Ekim 2017

Okan Yüksel anısına: 
35 Gazeteci 35 Şair!

Okan Yüksel ölmedi ki, ne anması bu? Demeyin lütfen.
Evet, Okan Yüksel ölmedi. Ölmeyecek de. Tabii her fani gibi hepimiz bir gün öleceğiz. Bedenimiz toprak olacak, ama eğer bu dünyaya eser bırakmış olursak ve insanlar bizi severse ölmeyeceğiz, onların kalplerinde, bilinçlerinde yaşayacağız.
İnsanlar yaşarken de anılmalı. Ve evet Okan Yüksel yaşarken de anılıyor. Ne güzel.
Karşıyaka belediyesi bir davetiye gönderdi. Davetiyede şöyle yazıyor: “Şemikler Mahallesi’nde yapımını tamamladığımız İzmir basınının duayen ismi, Karşıyakalı usta şair ve yazar Okan Yüksel’in adını vereceğimiz parkın açılış törenini katılımınızla onurlandırmanızı dilerim. Hüseyin Mutlu Akpınar-Karşıyaka Belediye Başkanı.”
Hüseyin Mutlu Akpınar tam bir Karşıyakalı olmuş. Karşıyaka ile bütünleşmiş. Karşıyaka’nın değerlerini biliyor.
     * * *
Okan Yüksel söze ve yazıya şöyle başlar: Merhaba!
Bugünkü adına düzenlenen törende biliyorum ki o sessiz sedasız çimenlerin üstünde sade bir katılımcı olacak, sanki başka biri adına park açılıyormuş gibi, sanki tören başka biri adına yapılıyormuş gibi.
Benim de adım Bursa’da bir sokağa verilince çok gururlanmıştım. Hala o gururu içimde yaşıyorum. Bu anlamda dünyanın en zengin insanı benim. Benden sonrakilere bırakacağım en güzel miras bu olur herhalde.
İnsanlar yaşarken anılmalı, dedim. Sevgili tatlıdil Sancar Maruflu başlatmıştı bu akımı. An’ı yaşayalım. an’ı biriktirelim, anı olsun, anı biriksin.
     * * *
Sevgili Okan Yüksel “gazeteci şairler antolojisi yayınlamıştı. Rahmetli Savaş abi(AY) ile sabahlara kadar süren bir canlı yayın yapmıştık bu antoloji ile ilgili. Hala dillerde destan olan o programa başta Ataol Behramoğlu olmak üzere İzmir’in çok değerli şairleri katılmıştı.
    * * *
Okan Yüksel “35 gazeteci 35 şair” antolojisi hazırladı. Kimler yok ki antolojide. Erol Akıncılar, Sina Akyol, Mustafa Balbay, Gülce Başer, Ercan Doğu, Mehmet Erdül, Ünal Ersözlü, Şadan Gökovalı, Attila İlhan, Oğuzhan Kavaklı, Dinçer Sezgin, Onur Şenli, Hakan Tartan, Oğuz Tümbaş, Hasan Hüseyin Yalvaç, ve nacizane Birol Keskin. Adını yazamadıklarım ve bu antolojiye giremeyenler üzülmesin. Sevgili Okan Yüksel umarım yeni çalışmasında daha geniş bir yelpazeye yer verir.
    * * *

“Şairin sözü bitmez, gazetecinin de sözü bitmez. Gazeteci şairin sözü hiç bitmez.” En iyisi şiirle bitirelim sözümüzü: “Bir martı uçuyordu/bir kanadı var/ bir kanadı yoktu./ Bir martı uçuyordu/birden/iki kanadı oldu./Bir martı uçuyordu/Bir kanadı Girne/Bir kandı Karşıyaka/Martı/barış olmuş uçuyordu. Okan Yüksel)