Nihayet İzmir Barosu seçimleri yapılıyor!

Yayın Tarihi 07 Temmuz 2021

Tam 5 kez yasaklanan ama sonunda 6’ıncı başvuru ve İzmir Barosunun hukuk mücadelesiyle kazanılan hakla seçimler bu hafta sonu 10-11 Temmuz 2021 tarihinde Fuar 4 numaralı holde yapılıyor.

Aslında yasaklanmasına rağmen Kültürparkta açıkhavada baro seçimleri yapılmıştı. Hem de baro seçimlerine katılan bütün grupların isteği ve katılımıyla. Çünkü; İzmir Barosu yapay yasakları tanımazdı, hukukun üstünlüğüne inanırdı. Ama mazbata için bu hafta sonundaki seçim gerekliydi.  

Her seçim döneminde kıyasıya mesleki rekabetle birden fazla grup Baro yönetimine aday olur ve güzel bir seçimle yönetim belirlenirdi. Bu seçim döneminde, yani aslında Ekim 2020 deki olağan seçim dönemindeki genel kurul, koronavirüsle mücadele bahane edilerek yasal dayanağı olmadığı halde yasaklanınca bütün gruplar yasaklara karşı birleşti. Her grup İdare Mahkemesine başvurdu. Yasaklar grupları birleştirdi. Birlikte hukuk mücadelesi verildi.

İzmir Baro Başkanı ve Çağdaş Avukatlar Grubu adayı Av. Özkan Yücel bu dayanışmayı faaliyet raporu önsözünde şöyle anlatıyor:

Elbette ki; tek başımıza yaptık iddiasında değiliz. Tam aksine gurur duyduğumuz şey; “Ver Elini” diyerek çıktığımız yolda daha önce farklı gruplara oy vermiş olsa bile mücadelemizdeki sahiciliğin, içtenliğin, samimiyetin farkında olan tüm meslektaşlarımızın görüş ayrımı gözetmeksizin desteğini kazanmış olmak ve birlikte mücadele ederek başarmaktı.”

Bu dayanışma cümlesine ben de küçük bir eleştiriyle ek yapmak istiyorum. Dayanışma sadece farklı gruplara oy veren meslektaşların yönetimle dayanışması değil, aynı zamanda ve aynı temel anlayışla farklı grupların yöneticilerinin de o grupların grup kararı da yasaklara karşı dayanışmayı sağladı. Ben buradan sayın başkan Özkan Yücel’in hafta sonundaki genel kurulda meslektaşlara teşekkürü ile birlikte yönetime mücadelesinde destek veren sanki kendisi yönetimdeymiş gibi çalışmalara katılan, elini taşın altına koyan eski başkanlar dahil, grup yöneticilerine de teşekkürü bir borç bilmeli.

İzmir Barosunun dayanışması sadece seçimlerde değil TEK BARO anlayışında da ortaya kondu. İzmir Barosunu bölmeyen, tek baro olarak devamını sağlayan bütün meslektaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Herkes farklı düşünebilir, bundan doğal bir şey yok ama biz tek çatı altında, bölünmeden aynı baroda birlikte olmayı başardık. Avukatların ne köleleri oldu ne de efendileri oldu anlayışını pratiğe geçiren bir tavırdı Tek Baro.

İzmir Barosunun dayanışması koronavirüsle mücadele ve depremde de kendini gösterdi. Bu dayanışma örneklerinde de bütün meslektaşlarla birlikte bütün grupların grup kararları ve yöneticilerinin katılımı vardı.

İzmir Barosunun 2018-2021 dönemi tanımlanacak olursa “dayanışma yılları” diye tanımlanabilir.

Tabii bunda yönetimdeki Çağdaş Grubun ahenkli, dayanışmayı örgütleyen bilinci, koordinesi, uyumu, bütüncül bakışı çok önemliydi. Sekter tavır takınmadan, eski dar grupçu anlayışlardan arınmış yeni, taptaze, genç ve özellikle kadın meslektaşların ve komisyonların verdiği çalışma azmi, heyecanı, mücadelesi bu başarıyı getirdi.

Bu seçimde Cumhuriyetçi Avukatlar grubu geçen seçime göre daha toparlanmış, fazla bölünmeden yeni bir enerjiyle iddialı geliyor. Cumhuriyet ve Atatürk Devrimleri ışığında ‘Önce Meslek İtibarı ve Hakları’ başlıklı seçim bildirgelerinde bir çok yenilik var.

Cumhuriyetçi Avukatlar Grubu başkan adayı sayın Av. Mustafa Çetin ‘Tek Baro-Birlikte Yönetim’ sloganını öne çıkarıyor ve öz olarak şöyle diyor: “Cumhuriyetin şehrine Cumhuriyetçi Baro yakışır. İlkemiz bütünlük, önceliğimiz hukuk!” Av. Mustafa Çetin’in meslektaşlar için yeni çalışma alanları konusunda çözüm önerileri dikkat çekiyor.  

Savunma Susturulamaz’ sloganını öne çıkaran Çağdaş Avukatlar Grubundan Baro başkanlığına seçilen sayın Av.Özkan Yücel bu dönemki çalışmalarını şöyle özetliyor: “Hangi siyasi görüşten olursa olsun, Cumhuriyet değerleri ve laiklikten yana tavır koyan, demokrasiye sahip çıkan, hak ve özgürlüklerden yana taraf tutan, ülkenin neresinde olursa olsun; kadın, çocuk, LGBTİ+  ve özel ihtiyaç sahibi bireylere yönelik hak ihlallerine karşı birlikte mücadele edebilen, doğa talanına en sert biçimde karşı çıkabilen, hayvanlar yaşadığımız dünyanın bir parçasıdır ve haklara sahiptir diyebilen, Türkiye’nin en köklü, en güçlü, en saygın hukuk kurumlarından biri olan 113 yıllık İzmir Barosu’nda korkmadan, çekinmeden, sözünü sakınmadan başkanlık yapmış olmanın, Yönetim Kurulu üyeliği görevinde bulunmanın onurunu yaşıyoruz.”

Türkiye Barolar Birliği seçimlerini de delegeleriyle belirleyecek olan İzmir Barosu seçimleri şimdiden hayırlı olsun.