Müslüm ve Freddie  Mercury kardeş mi?

Yayın Tarihi 21 Kasım 2018

Evet,kardeş. Hem de ikiz kardeş.

Sinemada iki filmi( Müslüm ve Bohemian Rhapsody) izlerken karıştırdım, şu anda Wembley stadında Müslüm mü var, Adana pavyonlarında, gazinolarında Freddie Mercury (Farrokh Bulsara)   mı var, şaşırdım.

Müslüm, Urfa Halfeti’de doğdu, Adana’da büyüdü ve İstanbul’da şöhret oldu.

Freddie, İran’dan Hindistan’a giden Zerdüşt bir ailenin, Zanzibar’da doğan ve İngiltere’de şöhret olan oğlu.

Her ikisinin hayatı da gerçek mi?

Her iki film de gerçek mi?

Bu yazı iki film üzerinden siyasal-toplumsal yazı döşenecek bir kurgu değil.

Bu yazı siyasal-toplumsal tahlilden filme varacak bir yazı da değil. Hani hep söyleriz ya, hayatım roman, hayatım film, o an hayatım bir film şeridi gibi gözlerimin önünden geçti-gitti, deriz di mi..

Müslüm Gürses (Akbaş) ile Freddie Mercuri’nin kardeş olduklarını düşündüren iki hayatın bizim hayatlarımızla kesişme noktasında bizim de kardeş olma sonucuna vardığımızda onların acısını, filmdeki sahici gözyaşlarımızla ne kadar yıkayabiliriz?

Müslüm ve Freddie kardeş mi? Evet, Gariban Kardeşliği!

                         *   *   *

Her iki yaşam da aslında arabesk. İç içe geçmiş, karmaşık, inişli çıkışlı, garibanlar dünyası.

Kıyıya itilmişlerin, hor görülmüşlerin, ayakaltında ezilmişlerin, yok sayılmışların, uyuşturulmuşların, yoksunlaştırılmışların, topraksızların, garibanların, aşağılanmışların, tiksinilmişlerin, tepedenbakılmışların, serserilerin, boştagezerlerin, lumpenlerin, bağrıkıllıların, bağrıyanıkların, avurtlarıçökmüşlerin, sayın sayabildiğiniz kadarların gerçek hikayesidir izlediğimiz bu iki film, Müslüm ve Bohemian Rhapsody!

                             *   *   *  

Müslüm baba “İsyankar” derken, “Ben insan değil miyim” derken nasıl da Freddie Mercury’in şiirini yazıyordu!

Şimdi sizi Bohemian Raphsody’nin müziği ve sözleri ile baş başa bırakıyorum ve sizi gözyaşlarınıza emanet ediyorum:

Is this the real life? 
Bu gerçek hayat mı? 
Is this just fantasy? 
Yoksa sadece rüya mı?
Caught in a landslide, 
İki arada kalmış /gerçeklerden yok kaçış/Gözünü aç, gökyüzüne bak ve gör;Serserinin tekiyim ama sempatiye ihtiyacım yok/ Çünkü sempati benim/ Çünkü haydan geldim huya giderim, biraz aşağı biraz yukarı/

                         *   *   *

“Hepinizi geride bırakmam ve gerçekle yüzleşmem gerekli/ Anne, hayır ben ölmek istemiyorum/ Zaman zaman hiç doğmamış olmayı diliyorum!”
     *   *   *

Urfalı Müslüm Gürses gibi hemşehrisi Urfalı İbrahim Tatlıses’in hayatı film olsa, Yılmaz Güney’in hayatı film olsa, Muhterem Nur’un hayatı film olsa, Hüseyin Baradan’ın hayatı film olsa, Yadigar Ejder’in hayatı film olsa, Erol Taş’ın hayatı film olsa, Hülya Koçyiğit’in hayatı film olsa, Türkan Şoray’ın hayatı film olsa, hayatımız film olsa, hayat film olsa…
Biz hala soralım ve düşünelim: Müslüm ve Freddie Mercury kardeş mi?