Milli gelirden kim ne pay alıyor?

Yayın Tarihi 21 Haziran 2021

TÜİK geçen hafta itibariyle “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması” 2020 yılı için sonuçlarını yayımladı. Genel itibariyle, Milli Gelirden farklı grupların ne kadar pay aldığı ve gelirin ülke içinde nasıl bölüşüldüğünü gösteren detaylı çalışmanın farklı sektörlerde çalışan ve girişimcilik seviyesine göre nasıl bölüşüldüğü ise bugünkü yazımın konusu olacak.

MAAŞLI ÇALIŞANLAR EN YÜKSEK PAYA SAHİP

Toplam gelir içerisinde en yüksek payı, yüzde 47,1 ile bir önceki yıla göre 0,4 puan artan maaş ve ücret geliri almış. Evet almış olmasına almış ama maaşlı çalışanlarında kendi içerisinde ücret gelirlerine göre 5 farklı katman var. Biz ise en düşük ücretli maaşlı fertler ile (maaşlılar içerisindeki en düşük %20) ile en yüksek maaş alan fertler (maaşlılar içerisindeki en yüksek yüzde 20) ile karşılaştırma yapalım bakalım karşımıza ne çıkıyor?

  • En düşük maaş gelirine sahip olanların toplam gelirden aldıkları payı yüzde 4,8 iken,

  • En yüksek maaş gelirine sahip olanların toplam gelirden aldıkları pay ise yüzde 50,4

Gelir dağılım en düşük maaş ile en yüksek maaş alanlar arasında büyük bir farkla gelir eşitsizliğinin en büyük unsuru olmuş

PEKİ, YEVMİYE İLE ÇALIŞANLARIN DURUMU NE?

Yevmiye ile çalışanların toplam gelir içerisinde aldıkları pay ise yüzde 2,5 oranında gerçekleşmiş

BİRAZ DA GİRİŞİMCİLERE GELELİM

Girişimcilerin gelirden aldıkları pay ise yüzde 17,7 oranında seyretmiş. Yüzde 17,7 içerisinde en düşük gelir seviyesine (yüzde 20) sahip olan girişimciler yüzde 4,3 iken, en yüksek gelire sahip olan (yüzde 20) girişimcilerin aldıkları pay ise yüzde 61,9 olmuş

TARIM DA TARIM

Ülkemizin bel kemiğini oluşturan tarım ile meşgul olanların toplam gelirden aldıkları pay yüzde 4 oranında iken, yüzde 4 içerisinde, gelir seviyesi en düşük (yüzde 20) olan tarımla iştigal edenlerin aldığı pay, yüzde 9,3 iken, en yükse gelir (yüzde20) seviyesine sahip olanların payı ise yüzde 33,5 oranında gerçekleşmiş.

GAYRİMENKUL NE OLA?

Toplam gelir içerisinde aldıkları pay yüzde 3,5 iken, en düşük gelirlilerin aldığı pay yüzde 2,7, en yüksek gelire sahip olanların aldıkları pay ise yüzde 72,5 oranında gerçekleşmiş.

BİRAZ DA PARA KONUŞALIM

En yüksek yıllık ortalama iş geliri, 125 bin 698 TL ile işverenlerin olmuş. Yıllık ortalama esas iş gelirleri sırasıyla;

  • İşverenlerde 125 bin 698 TL,

  • Ücretli maaşlılarda 42 bin 006 TL,

  • Kendi hesabına çalışanlarda 33 bin 207 TL ve

  • Yevmiyelilerde 17 bin 577 TL olarak hesaplandı.

SONUÇ: Geçen yıla göre en yüksek artış yüzde31,6 ile işverenlerde olurken, en düşük artış ise yüzde 19 ile yevmiyelilerde gerçekleşmiş.