Milletvekili ya da Belediye başkanı olabilirsin

Yayın Tarihi 15 Eylül 2020

Milletvekili olmanın amacı nedir? Belediye başkanı olmanın amacı nedir? Bu görevler idealist insanların işimidir. İdealist olmayan kişilerin başarılı olması mümkün müdür?

Milletvekili olmanın amacı nedir? Belediye başkanı olmanın amacı nedir? Bu görevler idealist insanların işimidir. İdealist olmayan kişilerin başarılı olması mümkün müdür? (Evet-Hayır)

Gelişmiş ülkelerde siyasetçi politikacı olarak iki tip adlandırmada da bu bireyler yer alır. Politika Yunanca'da iki yüz olarak tanımlanır. Politikacılara her ülkede üst seviyede güvensizlik vardır. Siyasetçiler ile politikacıları bazen ayırmak gerekir, bazen karıştırılır siyasetçi halk için ülke için millet için siyaset yapar ve yalan söylemesi zor olan bireylerin başarılı olduğu efsaneleştiği bir durumla yüzleşiriz. Her siyasetçiyim diyen bu kıstasta mıdır? Aslında değildir. Siyasetçiyim diyen kişi politize olunca politikacı olur ve değişime dönüşüme yol tutar. Bu yol onun artık dürüst samimi millet için halk için çalışmasının sonu geldiğinin göstergesidir. Bu kişiler söylemsel olarak kulağa hoş gelen cümleler kurarlar göze hoş gelen davranışlarda bulunurlar ama samimiyetle yapmadıkları için siyaset sahnesinden çok kısa süren görevlerinin bitimi ile silinir giderler. Siyasetçi, üreten bireylerin işidir. Ekonomik özgürlüğünü elde etmiş, toplum için çalışmayı kendine idol almış hayatını sağlıklı toplum yaratmaya adamış bireylerin işidir.
Milletvekili, milletin vekili olarak ülke yönetiminde söz sahibi olabilmek ve milletin sorunlarına dertlerine toplumsal çare olabilmek çözümler yaratabilmek için çalışacak kişidir.
Belediye başkanı, yerelde bulunduğu kentin, sosyal, sanatsal, güvenliksel, sağlıksal, yaşam alanlarının kaliteli hale gelmesi ve halkın mutlu refah içinde yaşam kalitesini artırmak için yaşam alanları yaratmak için hizmet eden bireydir.
Yukarıda iki siyasetçi tipi süreli görevler alırlar ve görev süreleri sonunda başarıları doğrultusunda ya kalıcı uzun süre görev yapıyorlar ya da rüzgar gibi gelip geçiyorlar. Hatıralarda bile isimleri kalmıyor.
Yerel yöneticiler ve milletvekillerinin telefonları asla ve kata değişmez değişmemelidir. Bu kişiler vekili oldukları milletle aralarında sımsıkı bağ olmak durumundadır. Belediye başkanı olanların ise daha hasas halka vanadaşa daha yakın daha samimi ve sözlerinin eri olmaları gereklidir. Şimdi telefonuna bakmayan belediye başkanından belediye başkanı olmaz. Telefonuna bakmayan milletvekilinden de vekil olmaz. Bu söylemin aksini savunan varsa hodri meydan. Şimdi bazı belediye başkanları politikacı olmuşlar bazı milletvekilleri de çok çabuk politikacı olmuşlar ve halkla milletle aralarında uçurumlar inşa etmişler. Be kardeşim siz millete hizmet etmek sorun çözmek için vekâlet edeceğim görev almak istiyorum demediniz mi? İletişim kanallarınız kapalı bu hizmeti, vekaleti nasıl icra edeceksiniz. Sırça köşklerde rezidans ofislerinde müteahhit bozuntuları ile oturup nereden seçim masraflarını çıkartırız kara geçeriz in mi peşindesiniz. Nerede hangi erk sahibi kurumda nasıl bir ekonomik rant elde ederizin vekilliğini mi yaparsınız. Bu süreli işler sizin tesadüfî görev aldığınız yerler olduğunun kanıtını ortaya sermiş olursunuz. Ki süreli has bel kader geldiğiniz bu görev süresi bittiğinde iletişim kanallarını açsanız daha sinyal yok mesajı ile karşılaşırsınız. Halkla sinyalini kesen siyasetçi politikacı olmuştur. Yani iki yüzlü, riyakâr sahtekar yalancı alavere dalavere ve ekonomik rantla kendini ve finansörlerini zengin etmenin peşine düşmüştür. İşte bu siyasetçilerin yer aldığı ülkeler gelişmekte zorlanan, gelişmeyen, sürekli ekonomik kriz yaşayan ülkelerdir.
Bir ülke; sağlıkla sağlıklı eğitimle ve sağlıklı gelişen ekonomi ile ve sağlıklı dürüst ahlaklı insanların siyaset yapması ile düzelir. Birileri, “Beni sokmayan yılan bin yıl yaşasın”, “Ben mi kurtaracağım ülkeyi”,” Böyle gelmiş böyle gider” anlayışı ile politikacı oldu ise, işte o zaman hırsızlık devam ediyor ülke kalkınmıyor vekillik yapılmıyor, hizmet sözü vermiş belediye başkanları çalışmıyor demektir. Şimdi bende bu tarz kişilere sen milletvekili, belediye başkanı olabilirsin ama adam olmamışsın derim. Adam olanlara sözüm yok.