Milletin ittifakı ve seçimler

Yayın Tarihi 04 Mayıs 2018

Milletin ittifakı ve seçimler

İktidar Partisi AKP Yıllık metal yorgunluğunu vatandaşa göstermiş olmanın vermiş olduğu görüntü ile seçim kararı aldı.  Meşhur bir tabirle, “Her şey yolunda gidiyorsa, neden baskın seçim yapılıyor, her şey yolunda değilse neden millet iktidara oy versin!” MHP ile AKP’nin oluşturduğu cumhur ittifakının mimarlarından Devlet Bahçeli’nin yer aldığı koalisyonlar da dahil, girdikleri tüm ittifaklarda erken seçimler ülkenin önüne hemen getirilmiştir. Devlet Bahçeli ile birlikte yürüyen hiçbir siyasi parti veya siyasetin muvaffak olmadığı gözlenmiştir. Şimdi ise daha da fenası Bahçelinin ılımlı, ülkücü, sağcı, demokrat, milliyetçi artık alternatifi de olunca hepten MHP nin işi ve birliktelikleri zordadır. Kaldı ki baskın seçim kararı alınırken, İYİ Partinin seçime girmemesi planlanmış olsa da,  bu anti demokratik yaklaşım planını, özgür, eşitlikçi, adalet, demokrasi uğruna CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu bozmuştur.

Kılıçdaroğlunun baskın seçimle beraber 15 demokrasi kahramanı milletvekili yaratması ülkede yanlış giden siyasi sürece pranga vurmuş görünüyor. Arkasından 'Milletin İttifakı'nı kurmuş olmaları da öncelikle dört parti ile sıfır baraj sorununu ve temsiliyetteki adaletsizliği ortadan kaldıracak gibi görünüyor. CHP-İYİPARTİ-S AADET PARTİSİ -ADALET PARTİSİ'ne HDP de eklenebilseydi o zaman ülkenin yüzde 75 'inin temsili gerçekleşmiş olacaktı. Yine de seçimlere gidilirken HDP'nin konsolide olmuş %10-13 bandındaki oy kitlesi ile baraj sorununu yaşamayacağı düşünülürse, cumhurbaşkanlığı seçiminde de Selahattin Demirtaş'ın mağdur bırakılması gündemde kaldığı sürece ciddi bir oyla 'Milletin İttifakı' ile ikinci turda cumhur ittifakını açık ara geride bırakacağı kesin gibi görünüyor.

Bugün CHP'nin Ankara'da şölenle açıklayıp tanıtımını yapacağı cumhurbaşkanı adayı da sürprizlere açık olabilir. Adı geçen adaylar Muharrem İnce, Prof. Yılmaz Büyükerşen, İlhan Kesici gibi bilindik isimlerin yanında, ekonomi ve finans konusunda dünya çapında uzman, Sabancı Üniversitesi finans kürsüsü Başkanı İzmir Atatürk Lisesi mezunu ABD ve Avrupada bir çok üniversitede ve kolejde eğitim almış, eğitim vermiş, dünya çapında tanınan twiterdaki takipçisi 800.000 e yaklaşmış  genç 42 yaşında  Prof Özgür Demirtaş ismi de CHP nin Cumhurbaşkanı adayı olabilir. Prof. Özgür Demirtaş ile ilgili kime ismini söylesem inanılmaz heyecanlandığını ciddi bir hatip konuşmacı olması ile ikna kabiliyeti çok yüksek mantıklı anlatıcı hocalar arasında, dünyada parmakla gösterilen biri olması beni de heyecanlandırdı. Genç, Atatürkçü, çağdaş,ekonomiyi çok iyi bilen birisi olması dünyaya yeni bir yüzün ilanı ve ülkemizin pozitif tanıtımında katkı koyacağı söyleniyor. Bakalım CHP Genel Başkanı kimi açıklayacak. Kimi açıklarsa açıklasın demokrasi kazanımına katkı koyacağı kesin.

Bu ülke kendi küllerinden doğan bir ülke olması hesabı ile Kurtuluş Savaşı'ndaki birlik ve beraberlik içerisinde demokrasiye insan haklarına özgürlüklere hak hukuk ve adalete sıkı sıkıya bağlı olması için herkesin sandığa sahip çıkması gerekmektedir. Köprüden önceki son çıkış olan bu seçimler parlamenter demokrasinin egemen her kesimin temsilde eşit olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti için ülkenin ve milletin menfaati için çalışan yöneticileri hakediyor. Rahmetli Ekonomi Bakanı Adnan Kahveci'nin deyimiyle; “Devleti yönetenler, milletini zengin etmelidir. Kendini zengin edenler milletini ezerler fakirleştirirler. Ölümü her kul tadacaktır. Ölünce fakir olarak ölen devlet adamları bilsinler ki arkalarında zengin bir millet bırakmışlardır.” Demokrasi için halk için Büyük Türkiye için el ele, omuz omuza özgür bağımsız hukukun egemen olduğu, adaletin bağımsız olduğu yarınlarda buluşmak ve milletin kazanması dileği ile kalın sağlıcakla!

Not: Benzin 6.30, Motorin ; 5,85  Dolar; 4,25 , Euro : 5,00 TL oldu. Ekonomide emekliye verilmez denilen ikramiye verilmez, nereden getireceksin diyenler tarafından seçim öncesi veriliyor. Ekonomi Bakanı Mehmet Şimşek CHP'ye oy verecek ahaliye duyurulur.

Selamlar