MHP'nin açmazı

Yayın Tarihi 17 Kasım 2017

MHP'nin açmazı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, çok tartışılacak bir açıklamaya imza attı. Bahçeli;  “CHP bloğuna karşı sonuna kadar AKP'nin yanında olacağız” dedi.  MHP'de görev alan hiçbir il başkanı, ilçe başkanının bu konuda düşüncesi alınmadan teşkilatlarına bakmadan yapılan bu çıkış, Meclis Grubu'nda ifade edildi.

Peki MHP teşkilatları Devlet Bahçeli ile aynı fikirdeler mi? Hiç sanmıyorum. MHP'nin müstemleke pozisyonuna sokulması veya siyaset görüntüsü çizmesi, teşkilatları tarafından nasıl sindirilecek? Bir siyasi parti nasıl olur da ülkede iktidar olma yolunu bulmak için mücadeleyi bırakıp da rakip AKP'nin destekçisi bir parti haline gelir. Habur'u, Oslo’yu, İmralı’yı, Kandil'i, Suriye’yi, Irak’ı,  Avrupa Birliği ile ilgili politikalar konusunda AKP'yi yerden yere vuran MHP, bir anda politikalarını eleştirdiği AKP'nin arkasına nasıl takılabilirdi? Bunun gerekçesi acaba Bahçeli'nin CHP bloğu diye dillendirdiği bir karşı yapı mı? Yoksa, başka bir şey mi? MHP'nin içine sokulduğu bu açmaz MHP'ye ciddi zarar verecek gibi...

İyi bir ülkücü dostum, bu çıkışın ülkücülükle yakından uzaktan alakası olmadığını, teşkilatlarını hiçe sayan bu çıkışın Devlet Bahçeli'nin sonunu siyasi olarak getireceğini dillendiriyor.  Oysaki MHP'li bir çok vatanseverin milli duygularının farklı yerlere evrilmeye çalışılması, gerçek ülke milliyetçiliğine ket vuracak gibi görünüyor.  Oysaki ülkenin milli politikalarının kendi partileri tarafından dile getirilmesi eleştirilere açık olan ve ders çıkaran bir MHP yönetiminin ülkeye ve MHP'ye  fayda getireceği dillendiriliyor. Teşkilatlarının fikirlerine önem veren bir MHP'nin tabandan gelen sesi duymazdan, görmezden gelmesi teşkilatlarını zora soktuğu, tepkilerin çığ gibi büyüyeceği dillendiriliyor.  Pişmanlıklarla liderlik yapılamayacağı, ülkenin şuan huzura, güvene ve istikrara ihtiyacının olduğu sürecin yanlış yollara sapması, saptırılmasına destek olunması MHP için intihar olacağı düşüncesi öne çıkmaktadır. Bekleyip göreceğiz.

Reza Zarraf  AKP için neden bu kadar önemli birisidir?

Anlaşılamayan bir gerçek ; O da, Rezza Zarraf’ın Türkiye Hükümeti olan AKP için neden bu kadar önem teşekkül etmesidir. Reza Zarraf’ın tutukluluk akıbetinin ne olduğu, nerede hapsedildiğinin bilinmemesi ile ilgili, Dışişleri Bakanlığı'nın  ABD ye nota vermesi gündeme bomba gibi düşmüştür.  Şoke olunan bir durumun Türk askerlerinin kafasına torba geçirilmesi hadisesinde bile nota verilmeyen Amerika'ya, Rıza Zarraf ile ilgili nota verilmesidir. Rıza Zarraf'ın Türkiye için bu kadar önemli olmasının altında nasıl bir gerçek vardır? Kamuoyunun bu konuda bilgilenmesi gerekmez mi? AKP hükümeti için bu kadar çok öneme sahip olması iktidar partisinin Amerika'ya giden her apoletli bireyinin ilk dile getirmesinden anlaşılmaktadır. Bu nasıl bir önemdir?  AKP'li eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan'ın ABD'deki dava ile ilgili aranan kişi olması mı etkendir? Yoksa başka şeyler mi var bu işin içinde? Bunu toplum ve kamuoyu olarak herkes bilmek ister. Bu soru işaretlerinin açıklığa kavuşturulması AKP için çok önemlidir.

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu aday olacak mı?

Tek cümle ile elbette belediye başkanı olması vesilesi ile doğal bir aday adayıdır. Belediye Başkanlık sistemi devam ettiği sürece tabi ki? Ancak performansa dayalı değerlendirme sistemi CHP tarafından devreye sokulacağı dile getirilmiş bu konuda değerlendirilecek ve başarılı belediye başkanları tekrar aday gösterilecek.  Dolayısı ile Aziz Kocaoğlu mutlak suretle tekrar aday olmaya çalışacaktır. NOKTA!