Metin Feyzioğlu 68’lilerle karşı karşıya!

Yayın Tarihi 23 Eylül 2014

Yer İzmir Fuarı, İsmet İnönü kültür merkezi. Tarih 19 Eylül Cuma. Saat 19. Ege Bölgesi Kars Demokrat Dernekler Federasyonu Başkanı Tarkan Eledağ’ın elektronik postası-iletisi ile davet edildiğim konferansa katıldım. Konferansı Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Metin Feyzioğlu verdi.

Metin Feyzioğlu konferans öncesi kuvvetli iletişimi ile dinleyicilerin arasına oturdu, resim çekildi, selfi-özçekim yaptı, sohbet etti.

Dernek Başkanı Tarkan Eledağ açılış konuşmasını yaptı. Konuşmasında hukuk devleti ve kuvvetler ayrılığı ilkesi üzerinde duran Eledağ daha sonra konuğuna söz ve mikrofonu verdi.

Metin Feyzioğlu kendisini dinlemeye gelenlere mikrofonlu mu mikrofonsuz mu konuşması üzerine mini bir referandum yaptı ve doğal sesle anlatmaya başladı.

Sahnede değil, oturma sıralarının önünde insanların gözlerinin içine bakarak ve dolaşarak anlatımını sürdüren Feyzioğlu, tarım politikalarından eğitime kadar görüşlerini sıraladı. Özel okullara karşı olmadığını ama düzenleme yapılması gerektiğini söyleyen Feyzioğlu, özellikle tarım projesi üzerinde durdu.

CHP’yiz kastederek sağa açılma, kendisinden olmayana açılma, kendi dışından aday gösterme anlayışını güzel üslubu ile eleştirdi.

* * *

Buraya kadar her şey güzel giderken birden sözü 68 kuşağına getirdi ve mealen: “68’liler anılarıyla avunuyorlar. 6’ncı filoyu denize dökmekle övünüyorlar, gün anılarla avunma günü değil, aslında denize dökme gibi bir şey de yok!” dedi.

Konuşmanın bu bölümünü kaydeden varsa benim anladığımı anlar. Ben dinleyici sıralarında yanımda Ege Kültür Platformu Başkanı av. Şehmus Kayapınar ve 68’liler İzmir Başkanı araştırmacı gazeteci-yazar Okan Yüksel ile oturuyordum.

Konferans girişinde dışarıda Dernek Başkanı ile birlikte biz de sayın Metin Feyzioğlu’nu karşılamıştık ve Okan Yüksel kendisine tanıştırılmıştı. Yani dinleyiciler arasında 68’lilerin olduğunu biliyordu Feyzioğlu.

Peki neden durduk yerde 68’lilere söz söyledi? Ben de anlamadım. Okan Yüksel o anda söz alıp Metin Feyzioğlu ile tartışmak istemediğini söyledi.

Ben sayın Metin Feyzioğlu’na buradan şunu sormak isterim. Gerçekten yıllardır dinlediğimiz, gazetelerde resimlerini gördüğümüz 6’ncı filonun denize dökülmesi olayı yaşanmadı mı? Denize dökmek gibi bir şey gerçekten yok mu?

* * *

CHP Genel Başkanlığı için çalışmalarını tabanda sürdüren Metin Feyzioğlu, şu anki CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Deniz Gezmiş heykelinin açılışını yaptığı, mezarını ziyaret ettiği bir dönemde bütün 68’lileri hatta o kuşağın devamı 78’lileri ve yine hatta o kuşağa sempati ile bakan Gezi gençliğini karşısına alacak bu konuşmayı neden yaptı?

Doğrusu bu sorunun yanıtını verirse seve seve konunun netliğe kavuşması açısından yayınlarım.

* * *

Okan Yüksel ile yaptığım görüşmede bana 6’ncı filoyu protesto eylemlerinin 1967 yılında başladığını anlattı. 7 Ekim 1967 yılında bir Yankee bile karaya çıkamadı dedi.

Anti-Emperyalist mücadelede 6’ncı filoyu protesto eylemlerinin önemli bir simge haline geldiğini belirten Okan Yüksel ne kendilerinin ne de işbirlikçilerinin onları koruyamadıklarını kaydetti. Okan Yüksel dönemi anlattı, evet bunlar anılardı ama değerli anılardı ve anılarla avunulmuyordu. Sayın Yüksel sözlerini şöyle sürdürdü: “6. Filo'ya karşı Fikir Kulüpleri Federasyonu tarafından yayınlanan bildiride şöyle deniyor: 'Amerika'nın Vietnam'daki vahşetine Türkiye'deki pervasızlığına dur demenin zamanı. Savaş makinesiyle mutlaka başedeceğiz inancımız tamdır.'

Bir süre sonra, bir daha geldi Yankeeler ve ilk olarak o zaman 1968'de Dolmabahçe'de denize döküldüler. 17 Temmuz'da polis, İTÜ yurduna baskın yaptı, 30 öğrenci gözaltına alındı, 47 öğrenci hastaneye kaldırıldı. Vedat Demircioğlu, emperyalizme karşı verilen mücadeledeki ilk şehitlerimizden oldu.

29 Ağustos 1968'de bu kez İzmir, 6.Filo'ya dar edildi. 10 Şubat 1969'da 6. Filo'ya ait gemilerin İstanbul'a gelişlerini protesto eylemlerinde Ali Turgut Aytaç ve Duran Erdoğan Amerikancı gericiler tarafından şehit edildi.

Yeryüzünde emperyalizme, faşizme ve her türlü gericiliğe karşı ilk ve tek başkaldırı Türkiye'de 68 kuşağı tarafından gerçekleştirilirken, '68'liler, 6.Filo olayları nedeniyle böbürlenmesin' diye konuşan bir konuğa ne denir peki?”

Okan Yüksel, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’na seslenerek “Ölülerimiz bizimdir.

Ölülerimizi bize bırak Feyzioğlu”dedi.

* * *

Benim tarih okumamdan öğrendiğim simgesel anlamda da olsa Yankeeler denize döküldü. Bu da hem Türkiye hem de dünya anti-emperyalist mücadelesinde önemli bir kilometre taşı oldu.

Sayın Metin Feyzioğlu daha önceki bir yazımdan dolayı beni arama nezaketini göstermişti. Umarım bu kez de arar ve konferansındaki konuşmasının gerekçesi ile aslını anlatır ve ben de okurlarımla paylaşırım.