Menopoz

Yayın Tarihi 05 Ağustos 2020

Menopoz, kadınların adet döngülerinin sona erdiği bir dönem olarak, çoğu kadında 50’li yaşlarında başlar. Menopoz, her kadının maalesef karşılaşmak zorunda olduğu bir dönemdir. Bu dönemde meydana gelen bir takım değişimler kadınları önemli ölçüde etkiler.

Menopoz, kadınların adet döngülerinin sona erdiği bir dönem olarak, çoğu kadında 50’li yaşlarında başlar. Menopoz, her kadının maalesef karşılaşmak zorunda olduğu bir dönemdir. Bu dönemde meydana gelen bir takım değişimler kadınları önemli ölçüde etkiler.

Sıcak basması, uykusuzluk, vajinal kuruluk ve bazı fiziksel değişiklikler kulağa tanıdık gelecektir. Bu aynı zamanda cinsel hayatta sorunların da ortaya çıkabildiği bir dönemdir ve göz ardı edilecek bir durum değildir.

*

Birçok kadın menopozun gelişinden korkar, çünkü yaşlılığa açılan kapı olduğuna inanırlar. Menopozun gelişiyle ilgili negatif düşünceler, beyin kimyasındaki değişikliklerle birleşince, depresyon, cesaretsizlik ve daha birçok psikolojik belirtiye yol açabilir.

*

Bazı kadınlar bu dönemi bedensel işlevi yitirme gibi görürken, bazıları da her ay yaşanan kanamaların sonlanmasından memnuniyet duyar. Doğurganlığın sona erdiğine işaret eden bu dönemde kadınlar, yetersizlik ve işe yaramama duygusu yaşayarak çeşitli ruhsal sorunlara açık hale gelebilir.

Oysa hayat devam etmektedir, kişi yaşamın doğal bir evresinden geçmektedir. Bu dönemi, sosyal ilişkileri daha kuvvetli, mesleki uğraşıları bulunan kadınlar daha kolay atlatır. Menopoz döneminde kaybolan doğurganlık özelliğinin yerine mesleki ve sanatsal faaliyetlerin, kişinin kendini değerli ve huzurlu hissedebileceği yeni ilgi alanlarının koyulması gerekir. Önemli olan kişinin kaç yaşında olduğu, doğurganlık durumu değil, günlerini mutlu ve üretken geçirip geçirmediğidir. Menopoz bir hastalık değil, kadının fizyolojik bir çağı olarak kabul edilmelidir.

*

Depresyon bu dönemde yaşanılması şart olan bir süreç değildir. Bazı kadınlar için menopoz, tek başına üstesinden gelmesi zor bir dönemdir. Eş ve çocuklar bu dönemin sağlıklı biçimde geçirilmesi için kadına yardımcı olmalıdır.

Kadınlar için yaşamın önemli bir evresi olan menopoz dönemindeki ruh hali çok önemlidir. Hormonal değişimlere bağlı olarak vücutta meydana gelen ateş basması, terleme, uyku düzenindeki değişiklikler kadının yaşam kalitesini olumsuz etkileyebiliyor. Kadının hayata bakış açısı bu dönemi sorunsuz geçirmede çok önemlidir. Psikolojik bir iyi oluş için aile desteği şarttır.

Negatif yorumlar doğal fizyolojik değişimlerin getirdiği sıkıntıları ağırlaştırır. Menopoza bir kayıp ve kadınlığın yitirilmesi gibi olumsuz anlamlar yüklendiğinde yaşanan değersizlik, işe yaramazlık duyguları kişiyi depresyona kadar sürükleyebilmektedir. Hayata daha pozitif bakan ve menopoz öncesi dönemde kendisi ile barışık olup aktif bir yaşam süren kişiler bu dönemde ortaya çıkan değişimlere daha toleranslı olur ve sorunsuz ya da minimum güçlüklerle atlatabilirler.

*

Kişinin menopoz dönemiyle baş edememesi halinde mutlaka psikolojik yardım alması önerilmektedir. Terapiler ile kişinin yeni hayatını olumlu karşılaması için adaptasyon çalışmaları yapılır ve bu dönemde geliştirilen yanlış inanışlar çözümlenir. Sonuç olarak kadının eski yaşam standartlarını geri kazanmasının sağlanması amaçlanır.