Medya Platformu'nun konuğu Tunç Soyer

Yayın Tarihi 27 Mart 2019

İzmir Medya Platformu dün sabah Millet İttifakının CHP listesinden gösterdiği İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Tunç Soyer ile kahvaltıda buluştu. Sıcak ve soru cevap-sohbet havasında geçen buluşmada duayen ve genç gazeteciler bir araya geldi.

İzmir Medya Platformu, İzmirli gazetecilerin bir sivil toplum örgütü adeta. Gönüllü birlikteliği. Dünkü toplantıda özellikle vurgulandığı gibi sarı basın kartı zorunluluğu yok ve Gazeteciler Cemiyetine de alternatif değil. Cemiyetin ayrı ve önemli bir yeri var, platformun ayrı yeri var. Medya Platformu herhangi bir siyasi partiye angaje değil. Platformda her görüşten gazeteci duayen büyüklerimiz ve genç arkadaşlar yer alıyor. Dostluk havasında bir araya gelen gazeteciler bugüne kadar onlarca meslek örgütü, sanayici, politikacı ve bakanla bir araya geldi. Hepsi ile iyi bir diyalog kurarak onlar ile kamuoyu arasında iletişimde, basınla iletişimde önemli köprü görevi gördü. Medya Platformu konuklarına eleştirel gözle bakmaz. Konuğunu anlamaya çalışır ve doğru anlayarak onun görüşlerini kamuoyu ile paylaşır.

Şüphesiz İzmir Medya Platformundaki gazeteciler, kimisi medya patronu, hem gazeteci hem imtiyaz sahibi, kimi köşe yazarı, kimi basın danışmanı, kimi emekli ama gazetecilikten emekli olunmaz diye hala çalışıyor, kimi üniversitede öğretim görevlisi. Her birinin eleştirel hakkını kullanacakları kendi mecraları var. Her biri özgür. Medya Platformunda bir araya gelmelerinin nedeni bu eleştiri haklarını zaten kendi mecralarında kullandıkları için artık burada eleştirel yaklaşımı bir daha tekrar etmekten ziyade konuğunu tanımaya, konuğunun kendini ifade etmesine zemin, platform hazırlamaya özen göstermektir.

Tunç Soyer’i de bu çerçevede konuk ettiler ve onun kente ilişkin yaklaşımını, kent ve insan ilişkilerinde yapacağı dokunuşları belirlemeye çalıştılar. Zaten Tunç Soyer de duayen gazetecilerin sorularının kalibresinden seçimden sonra da görüşmelerin süreceğini özellikle vurguladı.

Bir belediye başkanının kapısının açık olmasını önemsiyorum. Kapının açık olması şekli anlamda değil, içerik anlamda, görüşmeye açık olması, farklı görüşlere açık olması anlamında değerlendiriyorum. Sayın Tunç Soyer de bunu özellikle göstereceğini, bu farkı yaratacağını, herkesle birlikte olacağını, seçim sloganında belirttikleri gibi, çok renk, çok ses, çok nefes olacağını vurguluyor.

Hatta daha ileri gidiyor, önceki gün İzmir Gazeteciler Cemiyetinde açıkladığı, İzmir’den ulusal basın oluşturma fikrini tekrarlıyor.

Bu fikir sanki onunla medya arasındaki köprünün somutlaşmış hali olacak gibi geliyor bana. Bu çalışma ‘Körler sağırlar birbirini ağırlar’ misali değil de somut bir ele- hayata geçirilebilir fikir etrafında birlikte üretme hayalini gerçek yapmanın metodu olacak.

Tunç Soyer ile ilgili yorumumu burada özgürce ifade etmeliyim ki, bana çok sıcak kanlı geldi. Dostça, arkadaşça onunla hemen her konuda konuşabilir ve tartışabilirsiniz. O bambaşka bir başkan olacak. Öyle tahmin ediyorum ki, eğer seçilirse, ki medyanın duayenlerine göre öyle görünüyor, Tunç Soyer modeli bir halkla iletişim, Tunç Soyer izi, Tunç Soyer dönemi olacak.

Ben tarafsız bir gözle burada her adaya eşit başarılar diliyorum, yerel seçimlerin demokrasimize katkı yapmasını istiyorum. Oy veren de vermeyen de seçme ve seçmeme hakkını kullanmıştır. Şu adaya veya şu partiye oy veren de vermeyen de demokratik seçimini kullanmıştır. Küçümsemek için söylemiyorum, bu bir yerel seçimdir ve bize düşen yerel demokrasiye katkı koymaktır.

Bizi Tunç Soyer ile buluşturduğu için Medya Platformuna ve değerli başkanı Ahmet Kaplan’a teşekkürlerimi sunuyorum.