Maske, sosyal mesafe ve hijyen gerçekleri

Yayın Tarihi 20 Temmuz 2020

Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk kez tespit edilmesini takiben vatandaşların bu konuya ilişkin farkındalık düzeyleri, endişeleri, değişen davranışları ile beraber temel eksende maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafe kavramları önemli bir yer tuttu. Özellikle kontrollü sosyal hayat için bu üç temel şart çok önemliydi.

Türkiye’de koronavirüs vakasının ilk kez tespit edilmesini takiben vatandaşların bu konuya ilişkin farkındalık düzeyleri, endişeleri, değişen davranışları ile beraber temel eksende maske kullanımı, hijyen ve sosyal mesafe kavramları önemli bir yer tuttu.

Özellikle kontrollü sosyal hayat için bu üç temel şart çok önemliydi.

Birinci şart: Hijyen

Toplumun neredeyse tamamı virüs vakasının Türkiye’de ilk kez görülmesinden bu yana ellerini sabunla sık sık yıkıyor. Benzer şekilde kolonya veya antiseptik kullanımı çok yaygın.

Lakin eksikliklerimiz de çok fazla.

Bu hastalık bulaşıcı olmasına rağmen maalesef insanlarımız yere tükürmeye ve sümkürmeye devam ediyor. Her ne hikmetse millet olarak bu rezil davranışımızı bir türlü törpüleyemedik.

Sanırım yıllar önce çıkması gereken ve ne yazık ki bir türlü çıkamayan yere çöp atma, sümkürme ve tükürme gibi kronikleşmiş rezil davranışların yasal zeminde ceza kapsamına girmesinin ve çok acil uygulanmasının temel bir zorunluluk olması şart.

Bu nedenle sadece kendimizi temiz tutmak önemli değil. Çevremizi de önemsemeli ve bunu bir kültür haline getirmeliyiz.

İkinci şart: Maske kullanımı

Tüm dünyayı etkisi altına alan corona virüs nedeniyle her geçen gün artan vaka ve ölüm sayılarının ardından yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Bu kapsamda market, pazar yerleri ve toplu ulaşım araçları gibi insanların kalabalık olarak bulunduğu yerlerde maske kullanımı zorunlu hale getirildi.

Salgın önlemleri kapsamında birçok ilde sokağa çıkarken maske takma zorunluğu uygulaması başladı.

Yasağa uymayanlara 900 TL para cezası kesiliyor. Ancak bir çok yurttaşın yasağa rağmen maske takmadığı da bir gerçek.

Nedenler çok farklı!

Mazeretler arasında neler yok ki!

Kimi yeni yemek yediğini söylüyor, kimi ise açık havada maske takmanın gereksiz olduğunu iddia ediyor. Saymakla bitmeyecek bir sürü madde…

Şu bir gerçek ki maske kullanımı tolumda bir norm haline gelmeli, kullanımının utanılacak bir davranış olmadığı benimsenmeli ve özellikle çene altında süs gibi takılmasının önüne geçilmeli diye düşünüyorum.

Üçüncü şart: Sosyal mesafe

Koronavirüs nedeniyle zor günler geçirdiğimiz malum. Bu virüsten korunmak için öncelikle gerekmediği sürece dışarı çıkmamız gerektiğini biliyoruz.

Fakat ister istemez evden çıkmak zorunda olduğumuz zamanlar oluyor ve olmaya da devam edecek. Bu sebepten dışarı çıktığımızda dikkat etmemiz gereken en önemli durum çevremizdeki insanlarla aramızdaki mesafeyi korumamız! Özellikle toplu taşıma araçlarında bu kurala uyulmadığı bir gerçek.

Gerçi nerede uyuluyor ki!

Görün bak! Kurban Bayramı nedeniyle bayram ziyaretlerini. Evler dolup taşacak yine.

Anlayacağınız maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen konusunda MİLLET OLARAK sınıfı geçemedik.

Lakin yaradan yetişti sanırım imdadımıza!

Yoksa bu vurdum duymazlık karşısında açıklanan vaka sayıları ve ölüm oranları gerçekten umut verici…

Tabii ki veriler ile oynanmıyorsa…