Manisa’nın “lider”i

Yayın Tarihi 06 Ocak 2020

Ben öyle herkese bol keseden atarak “lider” denmesine hep karşı çıkmışımdır…

Ben öyle herkese bol keseden atarak “lider” denmesine hep karşı çıkmışımdır…

Çünkü “lider” (leader) sözcüğünün özünde “yol göstermek” (lead) olduğu kadar, görünmeyen çok daha derin bir anlam olduğunu bilirim; yol gösterdiği insanların “hayatlarını değiştirmek”, onlara “daha iyi, daha güzel yaşam koşulları” sunmak.

Böyle bakıldığında, bu kavrama en iyi örneklerden biri Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün

Sayın Ergün’ü (ya da sevgili Cengiz kardeşimi) Ege TV’de Manisaspor Kulüp Başkanı olarak ağırladığım günler daha dün gibi…

Yıllar önce, gece yarılarında canlı yayın bittiğinde, değerli eşi hanımefendi ile birlikte lütfedip odamda çay içerlerken “Sizi çok daha güzel günler bekliyor Başkanım” dediğimi, kendisinin büyük bir alçakgönüllükle sadece futbolu kastettiğimi varsayıp “Evet şampiyon olacağız Doğancığım” diye karşılık verdiğini, benim de “Ben şahsi olarak sizi kastediyorum; daha da ötesi” dediğimi belki hatırlamaz bile.

Ama, Manisa’daki akrabalarım ve dostlarım, Cengiz Ergün Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunda, “Sizi müthiş bir adam yönetecek, Manisa bambaşka olacak” dediğimi hala çok iyi hatırlıyor, hala o tahminimin sağlamlığını konuşuyor.

Hepimiz hayatın savurduğu yerlerde “Bir topan ekmek” peşinde koşarken, sevdiklerimizi de ihmal ediyoruz elbette, -şu an ben hep insanmış gibi düşündüğüm, çocukluğumun kenti Manisa’yı kastediyorum- ben de oradan ayrıldıktan sonra Manisa’ya çok az gider gelir oldum; ama hayatımızın durakları düğünler ve vefatlar gibi gerekçelerle uzun yıllar sonra oraya gittiğimde gördüğüm güzellik gözlerimi kamaştırmış, göğsümü gere gere “İşte benim arkadaşım, bir kenti böyle değiştirir, bir liderin dokunduğu şehir böyle inanılmaz bir biçimde, “depar” atar gibi gelişir!” demiştim.

Eski bir “arkadaş”ımdan övgü ile söz ediyor, onu alkışlıyor değilim...

Çünkü böyle düşünen sadece ben değilim.

Türkiye’nin en seçkin kamuoyu araştırma kuruluşlarından biri olan Sonar’ın “En Başarılı Başkanlar” araştırmasında Cengiz Ergün, Ekrem İmamoğlu’nun birinci, Mansur Yavaş’ın beşinci olduğu listenin yedinci sırasında ülkenin en başarılı belediye başkanlarından biri olarak yerini aldı, “gölge başkent” ve “hakiki başkent” başkanlarının ardından liderler sıralamasına bizim Manisamızı koydu!

Bu kadar mı? Elbette değil!

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin çevre ve halk sağlığını göz önünde bulundurarak gerçekleştirdiği altyapı yatırımları, merkezi Ankara’da olan Hayat İçin Su Derneği tarafından ödüllendirildi. Ayrıca Belediye’nin MASKİ Genel Müdürlüğü de ‘En çok atık su arıtma tesisi yapan kurum’ dalında ödüle layık görüldü. Böylece Manisa Büyükşehir Belediyesi, hem Büyükşehir hem de MASKİ olarak iki ödüle birden layık görülen tek belediye oldu.

Adeta ödüllerle alkışlanan Cengiz Ergün, görev süresinde yapılan bir başka araştırmada, Kamu Görevlileri ve Çalışanları Derneği’nin yaptığı anket sonucunda, yılın en başarılı Belediye Başkanı seçildi.

Manisalı gençlere verdiği spor desteğiyle spor dernekleri tarafından verilen ödülleri (mesela Basketbol Adamları Derneği’nin Basketbol Oskarları’nda Onur Ödülü’ne layık görülmesi), Belediye’nin eğitim desteğiyle (MABEM) üniversitelere yerleşen gençlerin ailelerinin her ödülden çok daha değerli olan sevinçlerini, sanatseverlere yönelik çabalarını uzun uzun yazmıyorum bile…

Herhangi bir Avrupa kenti kadar çağdaşlaşan Manisa’da o tertemiz havayı ciğerlerime çekerek yürürken “Elbette herşeyi Allah yarattı; ama bu kenti benim değerli dostum Cengiz Ergün omuzlarına alıp yükseltti!” diye kendi kendime gurur duyuyorum…

Allah herkese böyle “lider” başkanlar tarafından yönetilmeyi nasip etsin.