Makyaj Alışkanlığı

Yayın Tarihi 20 Ocak 2021

Makyaj Alışkanlığı

Makyajın, insanlık tarihinde epey uzun bir geçmişi var, yani sadece modern zamanların bir parçası olduğunu düşünmeyin. Makyajın tarihi, tam on bin yıl öncesine dayanır.

 

***

 

Peki, insanların, özellikle de kadınların, bazı fiziksel özelliklerini öne çıkarmak ihtiyacı veya yüzlerindeki “kusurları” gizlemek neden bu kadar baskın? Bu durum biyolojik faktörlere dayalı bir içgüdü mü yoksa içinde bulunduğumuz toplum kadınları fiziksel özelliklerine odaklanmaya mı itiyor?

 

***

 

Kız çocuklarının küçük yaşlardan itibaren erkek çocuklarından farklı yetiştirildikleri aşikâr. Erkek çocukların aksine, dış görünüşlerine, kıyafetlerine, saçlarına, güzelliklerine odaklanmaya teşvik edilen kız çocuklarının makyaja bu denli meraklı olmaları tesadüf olmasa gerek.

 

***

 

Makyaj yapan kadınlara niçin makyaj yaptıkları sorulduğunda iki yaygın cevap veriyorlar:

Bir şeyleri kamufle etmek daha çekici olmak.

Hatta büyük bir çoğunluğu makyaj yapmadan dışarı çıkmaktan hoşlanmadıklarını belirtiyor.

 

Anksiyete bozukluğu ve özgüven düşüklüğü yaşayan kadınların daha fazla makyaj yaptığını gösteren araştırmalar mevcut.

 

Ayrıca, makyaj, erkeklerin kadınlarla ilgili çekicilik algısını arttırma özelliğine sahip olduğu da biliniyor.

 

***

 

Kişisel bakım, makyaj ve cilt bakımı yapmak beynimize olumlu mesajlar vererek depresyon ve kaygı bozuklukları üzerinde önemli bir rol oynadığı saptanmıştır.

 

Makyaj ve cilt bakımı uygulaması her dokunuşta beyindeki nörokimyasalların, yani oksitosin hormonunun tetiklenmesine sebep oluyor. Dolayısıyla herhangi bir kişisel bakım aktivitesine giriştiğinizde ruhunuzu yatıştıracak bir terapiye başladığınızı hissediyorsunuz.

 

***

 

Bir sorun hissettiğinizde kendinizi kişisel bakıma vermeniz tabiki her şeyin çözümü olmayabilir. Neticede makyaj arkasına saklanabileceğimiz bir maske değil. Makyajın bizi başka bir insan yapacağını düşünürsek yanılırız. Nacizane tavsiyem: Önce kendinizi aynada beğenin sonra makyaj yapmaya başlayın...