Mahmut Özgener ekonomi bakanı mı?

Yayın Tarihi 05 Nisan 2018

Mahmut Özgener ekonomi bakanı mı?
İzmir Ticaret Odası seçimlerinde başkan adaylığını ilk açıklayan (10 Ocak 2018) Mahmut Özgener maalesef hep siyaseten aday oldu eleştirilerini aşamadı.
Üç aydır çalışma yürüten İzmir’in sevilen evladı, “Asfalt Osman’ın torunu”( Dedesi rahmetli İzmir’in efsane belediye başkanlarından Osman Kibar’dı.) nasıl oldu da bu algıyı, önyargıyı kıramadı?
Bunda sanırım kendi açıklamalarının payı var. Çünkü Mahmut Özgener İzmir Ticaret Odası Başkan adayı gibi konuşmuyor, sanki ekonomi bakanı da Türkiye’nin ekonomik sorunlarını çözecek biri gibi konuşuyor.
                                    *   *   *
İstanbul basını ve medyasını arkasına alan Mahmut Özgener’in yine İzmirli gazeteci Fatih Çekirge ile yapmış olduğu bir röportaj var. Bir bölümünü aktarayım:
“F.Ç- Sizin AK Parti adayı olduğunuz söyleniyor. Ne diyorsunuz?
M.Ö-Bunları kim çıkartıyor. Ben hiçbir siyasi partinin adayı değilim. Ben İzmir’in adayı oldum. İzmir’e hizmetin adayı. Zaten mesele İzmir olunca her şey ikinci planda kalır...
F.Ç- Peki bir de burada görevi yarım bırakıp belediye başkanlığı adaylığına geçeceğiniz söyleniyor...
M.Ö-Bunları kim yayıyor? Neden yapıyor? Bakın ben aldığım hiçbir görevi yarım bırakmadım. Ticaret Odası başkanı olursam görevimi tamamlarım. Öyle belediye hesapları içinde de olmam... Ben 100 yıllık İzmirli bir ailenin çocuğuyum. İzmir için bu göreve aday oldum.”
Ve Fatih Çekirge’nin benim tespitimi haklı çıkaran son sorusu her şeyi özetliyor:
“F.Ç-Son soru: Niye adaysınız?
M.Ö-Cevap: Ben İzmir iş dünyasını ulusal ve uluslararası arenaya taşıyabilecek ilişkilere sahibim. Bu vizyonu ve ilişkiler ağını İzmir için kullanmak istiyorum.”
                                                      *   *   *  
Mahmut Özgener 12 proje hazırlamış. Bu projelerle hem İzmir’i hem İZTO’yu uluslararası marka haline getirecekleri iddiasında. Bu projeler şunlar:
“İnovasyon üssü, gurme köy, atölye kent, veri bankaları, festival kenti İzmir, spora stratejik plan, AB fonları, uluslararası iş birlikleri, dünya ile entegre olma, finans ihracat ve eğitim desteği, kurumlar arası sinerji artırılması, girişimcilik dersleri ve alanında en iyi hocaların İzmir'e kazandırılması”
                                                       *   *  *
Keşke merkezi iktidarın adayı diye kulislerde lanse edilmeseydi de bu projelerine başlama fırsatı bulabilseydi. 26 yıldır İZTO başkanlığını yürüten Ekrem Demirtaş’ın –İstanbul medyasının deyimi ile-ağalığına son vermek öyle kolay değil. Kordon’da bir kale gibi yükselen yeni İZTO akıllı binası Ekrem Demirtaş’ın en önemli eseri olarak ortada dururken hükümetlerin bile altından kalkamadığı, ekonomi bakanlarının üzerinde çalıştıkları soyut projelerle İzmir’de seçimi kazanması için son ataklarında daha gerçekçi olmasını öneririm.