"Kusura bak ben böyleyim"

Yayın Tarihi 07 Ekim 2020

İnsanoğlu hatalarında diretmeyi seven kibirli bir varlıktır. Kibir bize hata yaptığımızı bildiğimiz zamanlarda bile hatamızdan dönmeye izin vermez bazen. Bu gibi durumlarda kendimizi kandırmak için ‘Ben böyleyim’ deyip geçiştirmeye çalışırız.

İnsanoğlu hatalarında diretmeyi seven kibirli bir varlıktır. Kibir bize hata yaptığımızı bildiğimiz zamanlarda bile hatamızdan dönmeye izin vermez bazen. Bu gibi durumlarda kendimizi kandırmak için ‘Ben böyleyim’ deyip geçiştirmeye çalışırız. Hatayı kabullenmek gururumuzu inciteceği için kendimizi korumak adına hiç hata yapmamışcasına, o hataya sebep sanki bizde doğuştan var olan bir özellikmiş gibi ‘Ben böyleyim’ deriz. ‘Ben böyleyim’ klişesi ağzımızdan çıktığı zaman dönüp ne için kendimizi savunduğumuza baksak kolaylıkla anlayabiliriz ki bir kötü huyumuzu örtbas etmeye çalışıyoruzdur aslında. Kibir ile mücadele içinde olmadığımız anlarda devamlı tepemize çıkar. İçimizde birisi sanki devamlı olarak bir pompayla bizi şişirir, içi boş ama hoşumuza giden cümleler fısıldayıp bizi olduğumuzdan fazla gösterir. Bu da bizi hayatın her alanında zor durumlara düşürür. “Ben böyleyim. Bu da benim huyum, işine gelirse” şeklinde davranmak bencillik ve saygısızlık olarak algılanır. Devam cümlesi genelde, "beni değiştirmeye kalkma"dır. Bu tarz cümleler sıklıkla kullanananlar, kolay kaçış yolunu kendine bulmuş insanlardır. "Ben böyleyim” diyerek kenara çekilen kişiler; kendi farkedemediği mutsuzluklarından kaçma bahanesiyle çevresindeki insanların mutsuzluğundan beslenirler. "Ben böyleyim" deyip kişiliğini ortaya koyduğunu düşünürler. Oysa işine geldiği gibi davranmaya alışmış ve geçinmeye niyeti olmayan, ödün vermeyi hep karşı taraftan bekleyen kişilerdir.

 

SORUMLULUK ALMAK ÖNEMLİ

İnsanların kendini bu şekilde kabul ettirmeye çalışması, gelişimi istememe veya becerememekle aynı anlama geliyor. Çünkü kendini olduğu gibi kabul etmek bazen ihtiyaç duyulan değişikliklerin inkar edilmesine sebep olabilir. İnsanların gelişmek ve pozitif değişiklikler yapmak için kendisiyle ve bulunduğu durumla ilgili sorumluluk alması gerekir. Kendinizi olduğunuz gibi kabul ettiğinizi diretmek, bazen kendinizle ilgili sorumluluk alamadığınızın veya almak istemediğinizin bir göstergesi olabilir. İnsanlar çoğunlukla karşısındakinden kendisini değiştirmesini beklememesini söylerler. Aslında bunu, kendilerine veya başkalarına zarar veren davranışları haklı göstermek için bahane olarak kullanırlar. Eğer karşınızdaki “Ben her zaman böyleydim” tarzında cümleler kuruyorsa, sadece kötü yönlerini haklı göstermeye çalışıyor demektir. Bu cümleyi kuran siz de olabilirsiniz.

 

KORKU DEĞİŞİME ENGEL

Korku, kendinizi değiştirmenizin önündeki en sık görülen ve en büyük engellerden biridir. Kendinizi değiştirmek bazen ürkütücü birçok şey yapmanızı gerektirebilir. Öncelikle kendinizle ve bulunduğunuz durumla mücadele edeceğinizi kabullenmeniz gerekir. Hatta gerektiğinde bu konuda yardıma ihtiyacınız olduğunu da kabul etmelisiniz. Alışkanlıklardan vazgeçmeniz ve bazı davranışlarınızı değiştirmeniz gerekir. İşte, kendini olduğu gibi kabul etmenin en kötü yanlarından biri de tüm bu değişikliklere karşı duyulan korkuyu kolayca maskelemek için kullanılmasıdır. Sonuç olarak, hayatın zorlukları karşısında böbürlenmek yerine ne olduğumuzu bilirsek elbet bizi de nehirlerin karşısına geçiren şefkatle karşılaşırız. Dolayısıyla her daim bunun farkında olmak ve kibre kapılmamak gerek...