Kültürpark’ın çığlığı!

Yayın Tarihi 15 Ocak 2020

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark’taki yıkım çalışmaları sürerken, aslında bırakın yıkmayı, “hiç dokunulmadan camdan fanus içinde saklanacak kadar” paha biçilemez bir değer olan bu parkın başına gelenlere karşı İzmirliler sesini yükseltmeye başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Kültürpark’taki yıkım çalışmaları sürerken, aslında bırakın yıkmayı, “hiç dokunulmadan camdan fanus içinde saklanacak kadar” paha biçilemez bir değer olan bu parkın başına gelenlere karşı İzmirliler sesini yükseltmeye başladı.

 

Bu bağlamda en anlamlı ve en sert tepkilerden biri Kültürpark Platformu’ndan geldi.

 

2016 Eylül’ünde çok sayıda Oda, Demokratik Kitle Örgütü, Kent Konseyleri ve diğer oluşumlarla, kent dostlarının bir araya gelerek oluşturduğu Kültürpark Platformu, geçtiğimiz günlerde bir açık mektup yayımladı. Mektubun muhatabı Kültürpark’taki yıkımları sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi (bana göre Belediye’nin başındaki Tunç Soyer) idi.

 

Kültürpark’ın geleceği için konsensus girişimlerinin başlatıldığını hatırlatan Platform, bu alanın korunarak yaşatılması için diyalog ve iş birliği içerisinde yönetilmesi, yeni bir yol haritasının çizilmesi yolunda görüş birliği ile başlatılan bu girişimin sürdürülemediğine vurgu yaptı.

 

Açık mektupta dikkat çekilen unsurlar gerçekten dikkate değer: “Kültürpark’ta “Pazar olmasın” dendi, Pazar açıldı, Kültürpark “trafikten arınsın” dendi, Park araçlardan geçilmiyor. Kültürpark “Korunsun, kollansın” dendi, neredeyse saldırarak yıkımlar yapılıyor. “Parkın bina yükü azalsın, ilgisizler buradan alınsın” dendi, yeni birimler taşındı. Ağaçlara bakılmıyor, Müzenin girişi bile temizlenmiyor. Parkın kültürü ile hiç bağdaşmayan bir Pastacılık Festivali ile, Kemeraltı’na çok da yakışabilecek, yerin orası olan bir “Alış Veriş” günleri ile bir kaç Kongre ve Çalıştay… Kent Parkı’nın ihtiyacı bunlar mı? Bu ekoloji cennetine “işlev” aramaktan artık vazgeçin”.

 

Tunç Soyer’e ihtarname” niteliğindeki açık mektupta, Platformun, şeffaf olmayan bu sürece ve yıllardır olduğu gibi yaşanan oldu bittilere karşı olduğu vurgulanarak, çok sert bir ifade ile, “Kamusal alan olan bu Parkı, ne İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne , ne İZFAŞ’a, ne de sermayeye terk etmeyeceğimizi yineliyoruz” denildi.

 

Belediye’deki yeni yönetimi şeffaf olmaya çağırarak, Koruma Amaçlı İmar Planı ve Alan Yönetim Planlaması'nın en kısa sürede katılımcı bir süreçle hazırlanıp kamu ile paylaşılması gerektiğini vurgulayan Kültürpark Platformu, “Kültürpark’taki kanserli hücreler” olarak nitelediği – zaten geçici kaydıyla yapılan- hangarların derhal sökülmesini, İZFAŞ’ın parkın sırtında yük olmamasını, sorunların çözümü, geleceğin planlanması, yönetilmesi ve gelecek nesillere ulaştırılması için demokratik bir “Kültürpark Meclisi” oluşturulmasını istedi.

 

Kurulduğu günden beri, parkta yapılmak istenen Kongre Merkezi başta olmak üzere yapılaşmayı durduran, Kocaoğlu döneminde kimsenin ruhu bile duymadan Belediye Meclisi’nden geçirilip onaya yollanan Koruma amaçlı İmar Planı’nın geri çekilmesine liderlik eden, Basmane Çukuru’nda inşaat girişimlerine karşı hukuki engelleme çalışmalarını sürdüren, 12 Eylül 2018’de Belediye Meclisinde alınan İZFAŞ eski binasının özel bir üniversiteye tahsisine karşı duracak muhalefeti örgütleyip taşınma işleminin gerçekleşmesini önleyen, Kültürpark’a ilişkin İzmirlinin eğilimini belirlemek üzere bir Mülakat Araştırması ve Çalıştay düzenleyen bu yapılanma, Kültürpark’ın gelecek kuşaklara gerçek kimliğiyle miras kalabilmesini sağlamak için büyük bir mücadele veriyor.

 

Kültürpark Platformu’nun çığlık çığlığa gündeme getirdiği söz konusu sorunlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin “yeni yönetim”inin vereceği en önemli sınavlardan biri...