Kültürpark'a Zeki Müren anıtı istiyoruz!

Yayın Tarihi 26 Eylül 2018

 

24 Eylül 1996. Tam 22 yıl önce genç bir gazeteci-televizyoncu elindeki kasetle Kültürpark Lozan kapısından koşarak çıktı ve Umurbey handaki televizyon binasından İstanbul’a linki yetiştirdi…

Gazeteci büyüğüm Rahmetli Akın Kıvanç’la birlikteydim haberi aldığımda. Flash Tv koordinatörü Sabit Örsel abi aradı, “Birol, bölgesel yayından ulusal yayına geçiyoruz, Zeki Müren’in vefat haberini bütün kanallara link geçeceğiz.”

Zeki Müren TRT İzmir stüdyolarının konuğu olarak Bodrum’dan gelmişti. Ajda Pekkan ve Muazzez Ersoy vardı. İzmirli gazeteciler ve televizyoncular TRT stüdyosuna alınmadılar, dışarıda bekliyorlardı. Birden acil bir şeyler oldu. Koşuşturmalar ve ambulans. İzmir Büyükşehir Belediyesinin Eşrefpaşa hastanesine kaldırıldı Zeki Müren. Doktorlar yolda vefat ettiğini söylediler.

***

Ben her fuara-kültürparka gittiğimde Zeki Müren’in beste yaptığı Manolya ağacına mümkün olduğunca anıları yadetmek için uğrarım. İçimden manolya şarkısını söylerim.

İzmir’in tatlı dili Sancar Maruflu, sanatsever dostlarla, Tuna korosuyla Kültürpark sanat merkezinde bir anma düzenledi. Tuna korosu Çiğdem Sabuncuoğlu şefliğinde Zeki Müren’den şarkılar söyledi. Anılar anlatıldı.

Oradan geçen bir vatandaş oynayarak geldi. Ben Zeki abimizle çiftetelli de oynadım, parmak da şakırdattım, diye anısını anlattı. Zeki Müren’in çok iyi Rumca konuştuğunu söyledi.

Zeki Müren Bursa’da doğdu ama ailesinin Antalya-Elmalı’nın Müğren köyünden-Toroslardan bursa’ya göç ettiği söylenir. Ben bunu ayrıca Toroslarda yaylalarda köylülerden de dinlemiştim.

Otelciler Odası başkanı Mehmet Gönen, Zeki Müren’le Bodrum anılarından bahsetti. Vefat ettiği gün belediye başkan vekili sıfatıyla Eşrefpaşa hastanesinde bulunduğunu, Zeki Müren’in morgda fotoğrafını isteyen İstanbul’dan ünlü gazeteci ve televizyoncuların devreye girdiğini, hatta daha sonra mafyayı dahi devreye soktuklarını, para teklif ettiklerini ama ahlaken uygun görmedikleri için asla buna müsaade etmediklerini anlattı.

İstiklal marşından önce girişte saygı marşı olarak çalınan eserin bestecisi Orkestra şefi Hüseyin Çebi de, “neden sağlığında Zeki Müren’e büyük orkestraların, cumhurbaşkanlığı orkestrasının ve devlet Senfoni orkestrasının çalmadığını, bunun içinde bir sızı olarak kaldığını” söyledi.

Kültür mahallesi muhtarı Nilgün Güney, sağlık müdürlüğünde çalışırken kaçıp evlendiği eşi ile genç bir kızken tanıştığı Zeki Müren’in kendisine “Git işinin başına dön, çalışmaya devam et” dediğini, “eşimi seviyorum” cevabı alınca da genç çift olarak kendilerini özel şekilde Bodrum’daki konserinde ağırladığını anlattı, anılardan bir demet sunarak.

Sancar ağabey de Zeki Müren için şöyle konuştu: “Zeki Müren sahneye ilk kez Kültürpark’ta şimdiki Kaskatlı havuzun yerinde bulunan eski sahnede çıktı. Ve 22 yıl önce yine Kültürpark’ta şimdi yıkılan TRT binasında vefat etti. Bu yüzden Zeki Müren için İzmir ve fuar çok önemliydi. Şimdi İzmir için de Zeki Müren önemli olmalı. Yıllardır söylüyoruz. Kültürparka en azından bir Zeki Müren büstü yapılsın diye ama hiçbir belediye başkanına anlatamadık. Şimdi imza topluyoruz. İnşallah bu imzaları kale alırlar da Kültürpark içinde Zeki Müren’e yakışır bir anıt yer yapılır.

Zeki Müren İzmir’i çok severdi. Konser sonrası çıplak ayakla kültürparkta çimenlerde gezmişliği vardır. Son günü Ajda Pekkan ve Muazzez Ersoy’la birlikte olunca Gönül Yazar’ı sordu, onun da olmasını istedi.”

***

Zeki Müren 1955 yılında Manolya plağı ile Türkiye’de ilk kez altın plak alan sanatçıdır. Manolya ağacı halen Kültürparkta duruyor, bir gün anılara sahip çıkarlar umuduyla…

İzmir’de belediyeler kültür konusunda sanatçı getirip konser verdirmekten öte bir şey yapmıyorlar. Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları halen kurulmadı. Yıllar sonra Opera temeli ancak atılabildi.

Elçiye zeval olmaz, ben buradan yazıyorum, bir cevabı olan gönderir ben de aktarırım: Kültürpark’a Zeki Müren anıtı istiyoruz!

İmza: İzmirliler!