Koronadan sonra umut!

Yayın Tarihi 08 Nisan 2020

“Koronadan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dendi. Eskisi neydi, yenisi ne olacak? Yenisi iyi mi olacak?

“Koronadan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” dendi.

Eskisi neydi, yenisi ne olacak?

Yenisi iyi mi olacak? 

Korona bir virüs, bir salgın. Çaresi bulunacak ve her şey eskisi gibi olacak. Bunu büyütmeye, veya hastalık dışına çıkarıp, ekonomik-siyasi boyut katmaya gerek yok, da denilebilir. Basit bir virüs ise neden dünya çapında her yönüyle ele alınıyor? Dünya eskisi gibi mi olacak? Eskisinden iyi mi olacak?

Umut var mı?

*   *   *

"Yaşadığımız sürecin insanlık üzerinde ne gibi sonuçlar ortaya çıkartacağını henüz bilemiyoruz. Sanayileşme, ardından gelen teknoloji ve bilgi devrimleri ile şekillenen bugünkü dünyanın nasıl bir geleceğe evrileceğini kestirmek şu anda zordur. Ancak, artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği, gidemeyeceği de açıkça ortadadır. Küresel ekonomik, siyasi ve sosyal düzende köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz.”

Sayın Cumhurbaşkanımızın bir siyasi, bir devlet başkanı olarak yaptığı bu tespitin önemini ileride göreceğiz. Dünya çapında yapılan bu tespitin Türkiye ayağı da önemli: “Türkiye'nin bu fotoğrafı, özellikle kendi içinde avantajlı bir yerde durdurarak, oraya bunu döndürmesi şarttır.”

*   *   *

Dünya çapında önemli bir gelişme olunca görüşünü öğrenmek için araştırdığım birkaç isimden biri olan Noam Chomsky’i bu kez de “koronavirüs hakkında ne diyor diye merak ettim ve öğrendim. Sevgili okuyucularımla da paylaşayım bu görüşleri: “Demek istediğim, evet koronavirüs oldukça ciddi, bunu hafife alamayız. Ama bunun, gelmekte olan daha büyük krizlerin küçük bir kesiti olduğunu hatırlamalıyız. Bugün koronavirüs kadar insan hayatına dokunuyor değiller ama canlı türlerini yaşayamayacak duruma getirecekleri bir noktaya gelecekler ve bu çok uzak bir gelecek değil. Dolayısıyla çözmemiz gereken birçok sorun var; evet, acil olanlar arasında koronavirüs ciddi. Elbette halledilmesi gerekli ve belirmekte olan daha büyük, çok daha büyük olanlar var. Bunun yanında, uygarlık hakkında bir kriz var. Koronavirüsün iyi bir yanının, belki de insanları nasıl bir dünya istediğimiz hakkında düşünmeye itmesi olduğu söylenebilir. Bu duruma götürecek bir dünya mı istiyoruz?  Bu krizin kökenleri hakkında düşünmek durumundayız. Neden bir koronavirüs krizi var? (Noam Chomsky’nin DiEM25’ten Srećko Horvat’a verdiği söyleşinin çevirisi. Çeviri: Yasin Uysal & Yusuf Said Akcakaya)

*   *   *

Noam Chomsky de “nasıl bir dünya istiyoruz?” sorusunun yanıtını arıyor.

Nasıl bir dünya istiyoruz? Umutlu bir dünya(mı)? Yeni hümanizma (mı)? Hümanizmanın sonu mu?!

*   *   *

Dünya çapında önemli bir gelişme olunca görüşünü öğrenmek için araştırdığım birkaç isimden biri de Yuval Noah Harari’dir. Sapiens, Homo Deus ve 21. Yüzyıl için 21 ders kitaplarının yazarı hariri koronavirüs hakkında şöyle diyor: “İnsanlık tercihini yapmak zorunda. Küresel dayanışmayı mı benimseyeceğiz yoksa bölünmüşlük yolculuğuna devam mı edeceğiz. Kopukluk veya bölünmüşlüğün tercih edilmesi bu krizin daha da uzamasına ve muhtemelen ileride daha başka felaketler ile karşılaşmamıza neden olacaktır. Küresel dayanışmanın tercih edilmesi durumunda, sadece koronavirüse karşı değil, ileride insanlığa saldırabilecek muhtemel salgınlara ve krizlere karşı da bir zafer elde edilmiş olacak.” (Harari’nin bu makalesi 20 Mart 2020 de Financial Times’ta yayımlandı. Tercüme:Ömer Bozer)

*   *   *

Koronadan sonrasının nasıl olacağına dair sadece siyasetçiler, devlet adamları ve uluslararası iletişim, siyaset bilimciler değil, sen, ben, herkes kafa yormalı.

Nasıl bir dünya istiyoruz?

Koronadan sonrası nasıl olacak?

Umut var mı?