Koronadan sonra…

Yayın Tarihi 25 Mart 2020

Her şeye rağmen umudumu koruyarak yazıyorum.

Her şeye rağmen umudumu koruyarak yazıyorum. Bu günler de geçecek umuduyla yaşıyorum. Bir gün öleceğiz, bunun bilincindeyim. Ölüm bizi şu an sıkıştırdı: “Bak sen ölmekle kalmayacaksın, sen sevdiklerinin de ölümüne neden olacaksın” diye bizi sıkıştırıp kapana kıstırdı ölüm.

Zor günler geçiriyor dünyamız. İnsan odaklı düşündüğümüz için böyle diyoruz. Geçen yazımda sormuştum, bizsiz döner mi dünya? Döner elbette! Dünyanın bize ihtiyacı yok ki!

Biz dünyadan ayrı mıyız, dünyanın bir parçası değil miyiz, dünyalı değil miyiz ki böyle sorular soruyoruz?

Koronadan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Böyle diyor herkes.

Kovid-19 dan önce ve Kovid-19 dan sonra!

Milattan önce ve milattan sonra der gibi.

“Great Awakening”  “Büyük uyanış!” Büyük uyanışa hoş geldiniz! Bu mu?

Eskisi gibi olmayacak olan ne?

Bireysel halimiz mi?

Bireysel olarak insanlar eve kapanma sürecini iç yolculukları yaparak değerlendiriyorlar. Resim yapıyorlar, müzik yapıyorlar, sohbet ediyorlar, iç arınma, iç huzur ve koşturmanın ardından rahatlama dönemini yaşıyorlar.

Kimimiz panik yapıyor, kimimiz sakin, kimimiz diğer insanların sağlığı için gece gündüz çalışıyor, kimimiz bencilce sadece kendini düşünmeye devam ediyor. Hala göremedi ki kendini düşünmek başkalarını düşünmekten geçiyor. Bu sürecin sonunda bunu öğrenebilecek mi? Koronadan sonra eskisi gibi mi olacak, başka biri mi olacak? Yine kin tutacak mı, yine kavga edecek mi, yine kıskançlıktan çatlayacak mı, yine para hırsı ile yanıp tutuşacak mı, yine çıkarı için başkalarını satacak mı, yine hırslarına yenik düşecek mi, yine bencilce yaşamaya devam edecek mi….

                 *   *   *

Kovid-19 dan sonra sistemler ne olacak? İnsanın bireysel yolculuğunda değişimler olacaksa, insanların kurduğu ekonomik-siyasal sistemlerde de değişimler olacak mı?

Mesela kâr hırsı ne olacak? Kâr etme sistemine göre kurulmuş sistemler ne olacak? Üretim araçları mülkiyeti ne olacak?

Dünya çapında gelişen ve artık vahşi sömürünün en üst düzeyine çıkmış olan kapitalist-emperyalist sistem de değişecek mi?

Bu kâr ve sömürü düzeninin sonu yok denilip, dünyada herkesin emeğine ve yeteneğine göre çalışması ve herkesin ihtiyacı ve sağlığına göre yaşaması gereken bir sisteme geçilecek mi? Madem milyar dolarlar, milyar yurolar, milyar siterlinler, milyar rubleler, milyar yenler, milyar yuanlar, milyar liralar bir işe yaramıyor ölüm karşısında paranın egemen olmadığı bir sisteme geçilecek mi?

                 *   *   *

İnsan düşününce ve soru sordukça neler geliyor aklına? Korku, panik, salgın ve sağlıktan döndük dolaştık geldik ekonomiye!

Benim bu sorduklarıma cevap üretenler var. Diyorlar ki kim ki sizi korkutuyor ve dünya çapında eve hapsediyorsa bilin ki altında bir şey var!

Tamam bu doğal bir salgın mı, üretilmiş bir salgın mı henüz tam bilemiyoruz. Tam bilemediğimiz için bize ne denirse onu yapıyoruz. Peki bu güne kadar küresel emperyalizm bize hiç doğruları söyledi mi?

Kızılderili insanı, beyaz adam hakkında şöyle demişti yıllar önce: Beyaz adamın sözlerinden sadece biri doğru çıktı; topraklarınızı alacağız dediler ve aldılar!

Beyaz adamdan kastı sömürücü adamdı. Beyaz adam Afrika’ya da böyle gitti. Afrika’ya önce salgın hastalıklar götürdü, onları salgın hastalıklardan koruyacağım diye ora insanını köleleştirdi ve oralara el koydu. Şimdi Kızılderililer'e ve Afrikalılar'a yaptığı operasyonu tüm dünyaya çekiyor olmasın?

O kadar parayı ne yapacaklar diye sordum. Bunu ben soruyorsam onlar da kendilerine sordular.

Para bankada bir sayı idi. Banka bu sayının karşılığını altın ve kağıt olarak deposunda tutuyordu.

Para ve kağıt. Ne komik! Komik gelmeye başladı her şey. Komediye bir son vermek gerekti ve kağıda son verme kararı aldılar. Ekonominin geldiği boyutta büyüdüler, büyüdüler, tıksırıyıncaya kadar büyüdüler ve artık paraları koyacak yer sorun oldu. Öyleyse dediler bu para denilen şey artık nasıl eskiden, çok eskiden taştandı, metaldendi kağıda geçildi, şimdi de sayı olarak kalsın. Sayı da bizim tekelimizde olsun. Ve dijital para bulundu!

                   *   *   *

Dijital paraya geçiş sürecinin sancıları mı bunlar? 

Geçen yıl katıldığım dünyanın dördüncü endüstri devrimine geçiş konferanslarından birinde o güne kadar okuduğum ve bildiğim ekonomi-politik bilgilerime rahmet okutacak neler sunmuşlardı!?

“Endüstri 4.0 teknolojinin ve değer zinciri organizasyonları kavramının kolektif bir bütünüdür. Siber-fiziksel sistemlerin kavramına, nesnelerin internetine ve hizmetlerin internetine dayalıdır. Bu yapı akıllı fabrikalar vizyonunun oluşmasına büyük katkı sağlar. Nesnelerin interneti-Hizmetlerin interneti-Siber-fiziksel sistemler, Art arda gelecek değişim dalgaları, “yeni bir devir”, neler neler anlattılar…

İnsanlık zorlu ve yorucu bir yolculuğun ardından geldiği yer bir uçurumun kenarı mı?

Yolculuğa devam edip bir adım daha attığında varacağı yer neresidir?

Bir adım sonrası engin bir boşluk mu?

İnsan robotlar yaparak kendini tanrı katına mı çıkarıyor, yaratıcılar katına!(Devam edelim mi sorular sormaya, yazmaya? Edelim bakalım…)