Korona önlemi mi ne gerek var...

Yayın Tarihi 01 Temmuz 2020

Koronavirüs salgını sürecini yaşıyor olduğumuz marttan bu yana 4 aylık süreç neredeyse geçti diyebiliriz. Kovid-19'un gelişi ile şekillenen hayatımız, alınan önlemler, sokağa çıkma yasakları ve yeni normalleşme sürecindeki yaşama kuralları ile artık hiç bir şey eskisi gibi rahat olamayacaktır.

Koronavirüs salgını sürecini yaşıyor olduğumuz marttan bu yana 4 aylık süreç neredeyse geçti diyebiliriz. Kovid-19'un gelişi ile şekillenen hayatımız, alınan önlemler, sokağa çıkma yasakları ve yeni normalleşme sürecindeki yaşama kuralları ile artık hiç bir şey eskisi gibi rahat olamayacaktır.

Geçen gün, akşam sporumu yapmak üzere Bostanlı Sahili'ne gidip tartan pistte koşmayı ve yürüyüş yapmayı hedef edindim. Sahile akşam 20:00 civarında vardığımda tabiri caizse iğne atsan yere düşmezdi. 100 bin kişinin akşam serinliğini sahilde çimlerin üzerinde geçirdiğini gördüm. Buraya kadar sorun yok. Ancak pandemi süreci, maske ve sosyal mesafe kuralının devam ettiği bu süreçte vatandaşların buna riayet etmediğini görünce yazık olacak, bu süreçten hiç ders çıkarmamışız diye hayıflandım. Tartan pistte, koşunun yürüyüşün yapılacağı yerde bisiklet süren mi dersin çocuğunun arabası ile dolaşan mı dersin, elmalı şeker satan mı dersin, çiğdem satan mı dersin, mısır satan mı dersin tam bir panayır ama panayırın ifa edildiği alanlar mesafe kuralı yürüyüş alanı kuralı gibi hiçbir karara uyulmadan gerçekleşiyordu.

Eşimle bir daha sahile akşam saatinde çıkmama kararı aldık. İnanılmaz vurdumduymazlığın olduğu, kimsenin umurunda olmayan pandemi sürecindeki kurallara uyum diye bir şeyin olmadığı bir alandı. Sadece Bostanlı mı? Tabii ki hayır. Devam ederseniz bütün deniz kenarı mesire alanı olan yerlerde kurallara uyulmuyor.

Kaldı ki polis aracının maske takılmasını, takılmadığı taktirde 900 TL idari para cezası uygulaması yapılacağını anons ederek Bostanlı Sahili boyunca gezmesi ve hiçbir cezai uygulamaya geçmeyişi de eleştirel bir durumdur.

Vatandaşımızın kurallara uyması kendi sağlığı ve toplum sağlığı açısından bu kadar önemliyken, bu süreçte duyarsız davranan kişilerin en ağır şekilde cezalandırılması gerekir. Cezanın uygulanması devreye girince kurallara uyum artacaktır. Özellikle İzmir'in, Türkiye geneline göre kurallara en fazla uyan illerden birisi olmasına rağmen bu eleştirel yaklaşımı sergiliyorum. Asker uğurlamada, taziye, düğün, eğlenceden kendini alamayan vatandaşlar virüsün yayılmasına davetiye çıkarmaktadır. Düşünsenize Artvin'de sıfır olan koronavirüs vakası, son günlerde kendini bilmez birinin Bursa'dan gelerek döner partisi vermesi üzerine koronavirüsü 3-5 kişiye oradan 15-20 kişiye bulaştırmıştır.

Bu işin şakası yok. Yeni normalleşme süreci önlemlerle ancak hayatımızı yaşanabilir hale getirebilir ve normale en az hasarla dönmemizi sağlayabilir. Nitekim bu salgının bitmeyeceği ülkemizde uzun yıllar beraber yaşayacağımız bu virüsün olması durumundan, kesinlikle önlemlere uymamız zorunludur.

Sonuç olarak korona önlemi mi ne gerek ar diyen duyarsız vatandaşlar yüzünden Pandemi süreçlerimiz uzun süre ülkemizi terk etmez ise toplumun her kesimi ekonomik sosyal kültürel ve sağlık açısından ciddi zarar görecektir. Lütfen daha duyarlı olalım. Selamlar…