Korona: Karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar!

Yayın Tarihi 22 Nisan 2020

Dünya koronavirüsle mücadele ederken konunun hukuki boyutunda da yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu iş karakolda biteceğe benziyor. Peş peşe yapılan açıklamalar bunu gösteriyor.

Dünya koronavirüsle mücadele ederken konunun hukuki boyutunda da yeni gelişmeler yaşanıyor. Bu iş karakolda biteceğe benziyor. Peş peşe yapılan açıklamalar bunu gösteriyor.

Geçen hafta koronavirüsün eğer doğal yollarla başladığı ortaya çıkarsa çözümün tıbbi yollarla devam edeceğini ama doğal olmayan yollarla, mesela laboratuvarda üretilip yayıldığı anlaşılırsa insanlığa karşı suç kapsamında değerlendirilebileceğini yazmıştım.

Ben hem gazeteciyim hem hukukçu. Tıp insanı değilim, bilim insanı değilim. Koronavirüs her nereden başlasa başlasın insanın ve doğanın sağlığı söz konusu olunca çözümün de bilimin ışığında tıbbi olacağı açık.

Ben yazımdan sonraki dünyadaki gelişmeleri özetleyeyim. Bakalım korona, karakolda doğru söyleyip mahkemede şaşacak mı?

                     *   *   *

ABD başkanı Donald Trump benim yazımdan sonra özetle şöyle dedi: 

"Koronavirüs salgını başlamadan önce Çin'de durdurulabilirdi. Böyle olmadı ve acısını dünya çekiyor. Yayılımın bir hata sonucu gerçekleşmesi kabul edilebilir. Ancak eğer kasıtlı olarak sorumlularsa, o zaman kesinlikle sonuçları olmalıdır. Hata ile kasıt arasında büyük bir fark var. Her halükârda bizim (ABD'nin) Çin'e giderek salgına erken müdahale teklifimiz Pekin yönetimi tarafından reddedildi. Bence kötü bir şeyler olduğunun farkındalardı ve mahcup oldular"
“Virüsün çıkış ve yayılım nedeni ile ilgili soruşturmaları sürdürüyoruz. Aynı şekilde Çin'in de bir soruşturma yürüttüğünü ve bunun sonuçlarını görmeyi diliyoruz.”

                              *   *   *

Almanya Kalkınma Bakanı Gerd Müller, “Çin yönetiminin koronavirüs salgınının nasıl başladığına dair bilgileri şeffaf bir şekilde paylaşması gerekir” dedi.

Avustralya Dışişleri Bakanı Marise Payne, Pazar günü yaptığı açıklamada Çin ve Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) salgına karşı yürüttüğü mücadelenin incelenmesi için ısrarcı olacaklarını söyledi.

Fransa devlet başkanı Macron, "Çin'in koronavirüsün yönetiminde bizden daha iyi olduğunu söyleyecek kadar saf olmayalım. Bilmiyoruz. Açıkçası bilmediğimiz şeyler oldu" dedi.

Gelelim başbakanları Boris Jansın’ı koronavirüse az kalsın kurban verecek olan İngiltere’ye. Düşünce kuruluşu Henry Jackson Society için yapılan ankete göre, İngiltere halkının yüzde 74'ü, Çin'in Kovid-19'un yayılmasına izin verdiğini düşünüyor(muş).

Halkın yüzde 71'i, bunun ispatlanması durumunda ise Çin hakkında tazminat davası açılması gerektiğini söylüyor(muş).

Anket, ayrıca halkın yüzde 80'inin Başbakan Boris Johnson'ın Çin'in salgın ilk ortaya çıktığında yaptıklarına ilişkin uluslararası bir soruşturma açılması için çaba göstermesini istediğini de ortaya koyuyor(muş). Veee sıkı durun İngiltere 350 milyar Sterlin tazminat istemeye hazırlanıyor(muş)!!!

                           *   *   *

Son dakika bilgi notu: Türkiye’nin de koronavirüsün nasıl ortaya çıktığı, nasıl dağıldığı, nasıl yayıldığı ve Türkiye’nin zararlarının uluslararası hukuka göre nasıl tazmin edileceğine ilişkin hukuki çalışmalar yapılıyor mu, merak edilen konular arasında.

                 *   *   *

Peki uluslararası arenada bu gelişmeler yaşanırken Çin ne diyor? Bilindiği gibi daha önce Amerika’nın ithamlarına karşı Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Mart ayında Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada "Vuhan'a salgını ABD ordusu getirmiş olabilir. Şeffaf olun! Verilerinizi kamuoyuna açıklayın! ABD'nin bize bir açıklama borcu var!" demişti.

Son gelişmeler üzerine de Çin’in Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, suçlamaları  "Çinlilerin salgının yayılmasını önlemek için gösterdiği çaba ve fedakarlığa saygısızlık" olarak cevapladı.

                     *   *   *

İzlediğimiz ve takip ettiğimiz gibi koronavirüse karakol yolu görüldü. Bakalım Çin tüm dünyaya “Hodri meydan!” diyecek mi? Bence demeli ve uluslararası bir heyet oluşmalı ve araştırmalı. Gerçek ortaya çıkmalı!

Aksi halde hani bizde bir deyimde olduğu gibi koronavirüs karakolda doğru söyler, mahkemede şaşar