Körfez Geçişi mi?

Yayın Tarihi 20 Ocak 2018

Körfez Geçişi mi?

 

2014 yerel seçimleri ile AKP'nin İzmir'de seçim kampanyasının 35+35 proje ile ortaya koyduğu gerekli mi gereksiz mi? Projelerinden biri de körfez geçişi projesiydi. Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın İzmir Büyükşehir Belediye başkan adayı olduğu ve bakanlıktan ayrılarak İzmir’in şehri emini olmaya aday olduğu süreçte ortaya koyduğu projeydi İzmir Körfez Geçiş Projesi! Peki ne oldu? Seçim kaybedilince 35+35 proje rafa kaldırıldı. Sayın Binali yıldırım başbakan oldu. İzmirliyim diyen sayın Yıldırım, İzmir’e körfez geçişini yaptıracağını ifade etti. Projelerinin hazırlandığını dile getirdi. Defaten genel seçimlerde İzmirlinin gönlünde yer edinebilmek için bu tarz projeleri dile getirildi. Ancak henüz ses seda yok. Rivayete göre ulaştırma haberleşme bakanı İzmir ziyaretinde yapılacağını, projede son aşamaya gelindiğini dile getirmişti. 

Şimdi gel gelelim Körfez Geçiş Projesinin elzemliğine, acili yetinin ve gerekliliğinin ne olduğuna bakalım.

İzmir’in en büyük sorunu yerinde kentsel dönüşüm mü? Körfez geçişi mi?

İzmir’in en büyük sorunu ekonomik kalkınma mı körfez geçişi mi?

İzmir’in en büyük sorunu işsizlik mi körfez geçişi mi?

İzmir’in en büyük sorunu yerel yönetimlerin hizmetlerinin önüne ekonomik ve siyasi engel konulması mı, körfez geçişi mi?

İzmir’in en büyük sorunu Alsancak limanının taşınması mı körfez geçişi mi?

İzmir’in en büyük sorunu açlık sınırı altında yaşayan vatandaşların oturdukları semtlerde yerinde kentsel dönüşüm yaparak ev sahibi olmalarını sağlamamak mı körfez geçişi mi?

Say saymakla bitmez. Şimdi gelişmiş ülkelere baktığınızda, vatandaşların ekonomik sosyal kültürel yaşamsal alt yapı sorunları çözümlendikten sonra, estetik modern yapılaşmalarla kentler geliştirilmeye çalışılır. Sembol yapılar ön plana çıkmaya başlar. Açlık sınırının aylık bazda 3.500,00 Tl olduğu bir ülkede veya bir şehirde yüzde 60 ya yakın bir kesimin açlık sınırının altında yaşamını idame ettirmeye çalıştığı bir ülkede, siz milyarlarca lirayı kentin ekonomik sosyal gelişimine harcamanız mı mantıklıdır? Yoksa uçuk projelerin yapımına mı harcamanız doğru olur.

Körfez geçişine asla karşı olmayan biriyim. Ancak körfez geçişi İzmir’de,”evde tenceresini kaynatamayacak durumda olan vatandaşın son model arabaya binmeye heves etmesi” gibi bir durum değil midir? Körfez geçişinin maliyetinin milyar doları bulacağı dile getiriliyor. Kaç milyar dolar olacağı da bilinmiyor. Bu kadar milyar doları vatandaşın ekonomik kalkınmasına harcamak daha doğru değil midir? Kalkınmayı ekonomik sağladıktan sonra elbette ve  gerekiyorsa körfez geçişi, havadan mono raylı sistemler, uçan yollar yaparak kent içi ulaşımı rahatlatırsınız.  İktidarların en temel hizmet noktası ekonomik yatırımlar olmalıdır. Eğer ekonomik yatırımlar sağlayamazsanız körfez geçişleri ile sadece halkı ve kendinizi kısa süreliğine aldatmış olursunuz ki? İstanbul da 3. Köprünün. Bursa –İstanbul arası Osmangazi köprüsünün yapım şovları ile kalakalırsınız. Bu gariban vatandaş da yüzlerce kalem vergi vermekle yapılan yanlış yatırımların ceremesini ödemeye devam eder. Körfezime, betondan demirden soğuk bir köprü yapıp inşaat firmalarını zengin edeceğime, körfezime sevgi barış hoşgörü ve ekonomik kalkınma köprüsü yaparım herkesi sevindiririm. Kalın sağlıcakla!