Kolay olmayan uzun bir başarı

Yayın Tarihi 21 Ocak 2020

Spor dünyasından uzun süre ayrı duran ancak Altay adının geçtiği yerlerde ondan söz etmemenin olanaksız olduğu dönemlerde Hayri Yorgancıoğlu'nun yeri apayrıdır.

Spor dünyasından uzun süre ayrı duran ancak Altay adının geçtiği yerlerde ondan söz etmemenin olanaksız olduğu dönemlerde Hayri Yorgancıoğlu'nun yeri apayrıdır.
Onu tanıyanlar kadar tanımayanlar da vadır tabii olarak. Siyasi hayatın içinde uzun süre kalan Yorgancıoğlu hiç bir zaman Altay'ı bu alanda kullanmaya ender kulüp yöneticilerinin içinde yerini almakla da bilinir. Ve bu berrak düşünce içinde bir çok Altaylı onun kulüpten uzaklaştığını hatta küskün olduğunu bile iddia etmiştir. Tam aksine o her zaman ve her yerde gönülden bağlı Altay'a siyasi bir leke sürülmesin endişesi ile ortalıklarda dolaşmamıştır.
Bundan yaklaşık 15 yıl öncesinde yine kulübün zor günlerinde görev kendisine düştüğünde ortaya çıkmış ve ilerleyen yaşına rağmen gerekli çalışmayı yaparak enerjisinin yettiği kadar bu kutsal görevi yerine getirmişti. Hayri Yorgancıoğlu 1960 lı yılların öncesinde sadece Altay'da değil Futbol Federasyonun da da görev yapan bir kişilikti. O yıllar içinde Altay, ligin sonunda barajlara düşmüş ve Bursa kentinde baraj maçları yaparken o Federasyondaki görevini askıya alıp Altay'ın başında olmuş ve Mazhar Zorlu ile birlikte takımı eski yerine lige ara vermeden koymayı başarmıştı.Dünyanın bir çok ülkesinde binlerde spor kulübünün binlerce yöneticisi olduğundan hatta bu rakkamın daha da fazla olabileceğini de düşünsek Yorgancıoğlu ve benzerlerini bulmak gerçekten çok güçtür.
Bir camianın büyüğü yani "baba"sıfatlı insanlarından biri de Yorgancıoğlu idi. Ardından rahmetli Hüseyin Barbaros ve Mazhar Zorlu gibi önemlikişilikler bu camianın ölümsüzleri olarak her Altaylının kalplerindeki yerini almışlardır. Bu sıfatları kazanmak ve unutulmamak her yöneticiye kısmet olur mu bilemeyiz ancak kaybettiğimiz insanların bir çoğu busınıfta yer alması pek kolay olmuyor ne dersiniz? Kısacası Yorgancıoğluda bir neslin temsilcisi olarak buevrenden kayıp gitti.