Kocaoğlu'na haksızlık yapmayalım!

Yayın Tarihi 13 Eylül 2017

Aziz Kocaoğlu demokratik yerel seçimlerle seçilmiş İzmir Büyükşehir Belediye başkanıdır. 2004 yılından beri her seçimi kazanarak tam 13 yıldır İzmir’i yerelde yönetmektedir.
İzmir’de önceki belediye başkanları dendiğinde Osman Kibar, İhsan Alyanak ve Ahmet Piriştina rahmetle anılır.
Önceki belediye başkanlarından Burhan Özfatura ve Yüksel Çakmur halen yaşıyorlar ve hepsi İzmir’e hizmet etmiş başkanlar olarak tarihe geçtiler. İzmir hepsine hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyor.
Görev süresi dolduğunda sevgili Aziz Kocaoğlu da önceki başkanlarımız gibi hizmetlerinden dolayı takdirle anılacaktır.
* * *
Aziz Kocaoğlu halen görevdedir. 2019 da aday olup olmayacağı bugünün konusu değildir. Bugünden seçime endeksli yorum ve tavırlar alındığında sanki seçim atmosferine girilmiş gibi bazı yanlışlar mubah olarak anlaşılabilir. Oysa yanlış, yanlıştır.
* * *
Aziz Kocaoğlu’nu Bornova belediye başkanlığına adaylığı döneminden beri yakından tanıyorum. İktisatta okurken ve öğrenci yurdunda kalırken yakın arkadaşı olanlarla da tanıştım, görüştüm. Aziz Kocaoğlu arkadaşlarının da çizdiği portre ile yanlışı olmayan, o gün ne dediyse bu gün de aynısını diyen, kaypak olmayan, net olan bir kişi. Siyasetle kişiliği değişmemiş, siyasete kişiliğinin netliğini getirmeye çalışmış, hizmetle siyaseti yoğurmuş bir kişi.
* * *
Aziz Kocaoğlu İzmir Fuarının açılışlarında konuklarına yönelik protesto ve sloganlara müdahale etmiş, konuklarına saygısızlık yaptırmamış, özür dilemiş ve kişiliği ile devlet adamlığını-devlet kişiliğini- (erkekçi söylem dışında aynı onurlu duruş anlamında, Devlet Kadınlığı da olabilir) birleştirmiştir.
Kısa adı İZBAN olan önce Aliağa-Menderes ilçeleri arasında başlayan ve önce Torbalı’ya ve son olarak Selçuk ilçesine kadar uzanan İzmir Raylı Sistem Taşımacılığı rahmetli Ahmet Piriştina’nın öncülüğünde başlamış ve bugüne de Aziz Kocaoğlu’nun olağanüstü gayretleriyle gelmiş tarihe mal olacak bir hizmettir.
Ahmet Piriştina vefat edip Büyükşehir Belediye meclisi içinden bir üyenin, yani Bornova Belediye Başkanı olarak Büyükşehirin doğal üyesi sıfatıyla Aziz Kocaoğlu’nun başkan seçildiği günün ertesinde o zaman açık yayın yapan İzmir TV’de bir program yapmıştım.
Sayın Kocaoğlu daha ilk günden Aliağa-Menderes hattını programına aldığını ve o günkü koşullarda engeller çıkmadığı takdirde 22 ayda bitirilmesini öngördüklerini açıklıyordu bana ve milyonlarca İzmirli tv izleyicisine. Bu TV programının CD’si bende mevcut.
Aziz Kocaoğlu bir dahaki dönem aday olur veya olmaz ama tarihte en önemli hizmetlerinden olan İZBAN ile anılacağı kesindir.
* * *
Gözümün önünde bir resim var; Aziz Kocaoğlu ile Binali Yıldırım yine bir açılışta lokomotifte beraber. Aynı fotoğrafı Selçuk’ta görmek isterdim.
Binali Yıldırım ile Aziz Kocaoğlu siyaseten karşı karşıya geldiler ama kişilik olarak asla karşı karşıya gelmediler. Aralarında saygıya dayalı güzel bir diyalog var.
Ben bu yazıyı yazarken Sayın Cumhurbaşkanının belediye başkanlarını çağırdığını öğrendim. Yerel yönetimlerde de seçim startı veriliyor diye yorumlandı bu haber.
Seçim atmosferi bu kadar erken başlamışsa bu, ileriki günlerde tansiyonun yükseleceği anlamına gelebilir. Tansiyonu yükseltmemek için sağduyulu insanlara büyük görev düşüyor. Aziz Kocaoğlu ve Binali Yıldırım bir telefon görüşmesi ile bu tansiyonu düşürebilir.
Benim önerim bu…