Kocaoğlu’dan Ödemiş’te 3’üncü mesaj!

Yayın Tarihi 26 Ekim 2013

İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu mesaj vermeye devam ediyor.¶

 

İlk mesajını Karşıyaka’daki Sosyal Demokrat Belediyeler Toplantısı’nda, ikinci mesajını da =diren-ağaçlıyol= çevre eyleminde veren Kocaoğlu 3’üncü mesajını Ödemiş Et Entegre Tesisi temel atma töreninde verdi.

 

Yeni bir mesaj tahmin ettiğim için atlayıp Ödemiş’e gittim. Büyük Başkan Ankara’dan aradığında bunun işaretini vermişti.

 

Karşıyaka’da Gezi ruhundan, Gezi ruhu direnişine sahip çıkmaktan ve aday olacakların Gezi ruhu gibi direnmeyeceklerse hiç boşuna aday olmamalarından bahsetti. Gerçi bu sözleri solun solundan tepki aldı ama Başkan neyi neden dediğini biliyordu. Gezi ruhu sözünün hemen arkasından Bornova’daki çevre eylemine katıldı ve burada da benim geçen hafta gündeme getirdiğim Kentsel Dönüşüm İl Müdürlüğü ile Belediyeler arasındaki dönüşüm projeleri tartışmalarına ilişkin mesajını verdi.

 

Aziz Kocaoğlu Bornova çevre eyleminde benim ayrıntıları ile objektif olarak işlemeye devam edeceğim Kentsel Dönüşüm konusunda yaptıklarını anlattı ve Kentsel Dönüşüm İl Müdürü’nün siyasetçi gibi konuştuğunu, kendilerin üzerine çok gelindiğini söyledi. Hatta konuşmasının bir yerinde “Ölmüş eşek kurttan korkmaz” diyerek direnişe devam edeceği mesajını verdi.

 

* * *

 

Ve 3’üncü mesaj Ödemiş’te;

 

Ödemiş’teyiz. Köylü kadınlar şalvarları ve ellerinde pankartlarıyla Aziz Kocaoğlu’nu karşılıyorlar. 75 bin nüfuslu Ödemiş Küçük Menderes havzasının canlı hayvan pazarı konumunda. Havzanın 350 bin büyükbaş hayvanı her yıl canlı olarak havza dışına çıkıyor ama bir et entegre tesisi yok!

 

Gerçi 4 milyon İzmir’in de bir et entegre tesisi yok. Geçen hafta bizim gazetede bu konu ayrıntılı işlenerek gündeme taşındı. Kaynaklar Çevre yolundaki bir zamanlar Tansaş et entegre tesisi şimdi milli emlak elinde kapatıldı. Şimdi koskoca bir kent eski deyimle mezbahasız!

 

Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin ilçelerinin konumunu çok iyi bilen bir Başkan. Ve Büyükşehir Belediyesi’nden de, Aziz Başkan’dan da gereken desteği almayı başarıyor. Büyük Başkan’ı Ödemiş girişinde karşıladı ve temel atma tören alanına birlikte gittiler. Yol boyu direklerde ve hatta ağaç gövdelerinde dahi Aziz Başkan’ın resimleri, posterleri, afişleri vardı.

 

Gelelim Aziz Kocaoğlu’nun 3’üncü mesajına. Bu deyim bana ait değil. Kendisi kürsüden söyledi. ‘Anlayana’ diye de ekledi.

 

Teknik konuşmasının ayrıntılarını haber eklerinde okuyabilirsiniz. Ben şu sözlere dikkat çektim:

 

“Bize yönelik her türlü oyun oynanıyor. Biraz insaf diyorum. İnsaf dinin yarısıdır. Böyle devlet yönetilmez. Bu gidiş gidiş değil. İçim dolu. Daha fazla konuşmak istemiyorum!”

 

Meydandan, konuş, konuş! Sesleri yükseldi.

 

Başkan da konuştu:

 

-Aliağa-Menderes metro hattının yüzde 85-90’ını AKP İl Başkanı Ömer Cihat Akay’ın dediği gibi DDY değil, İBB’nin yaptığını söyledi.

 

-Sümerbank arazisinde tartışmalı konunun Kültür Bakanlığı’na müze için verilmesi değil, hemen bitişiğindeki bir arsanın satışı olduğunu iddia etti. 40 bin metrekarelik yere otel yapılacağını ileri sürdü.

 

-Bir liralık yer satmadıklarını, bir liralık hibe almadığını vurguladı.

 

-Bayraklı Laka deresi yanındaki belediyeye ait arazinin önce mera ilan edilip ellerinden alındığını sonra meradan çıkarıp Karayolları’na yapı için verildiğinin çelişkisini anlattı.

 

-Özel İdare’nin 3.5 milyarlık malvarlığının yerel servet olduğunu, yerel yönetime bırakılması gerektiğini, bu mala göz konduğunu söyledi.

 

Belediyeye bunları yapanların vatandaşa neler yapabileceğini söyledi.

 

* * *

 

Velhasıl önümüzdeki günler hayli karşılıklı mesajlaşmalarla, çekişmelerle ve mücadele ile geçeceğe benziyor. Benim umudum, iflah olmaz iyimserliğim kentle ilgili konuların merkezi idare tarafından siyasi malzeme yapılmadan yine bu kent yararına değerlendirilmesi.