Kısa kısa yaşamın içinden

Yayın Tarihi 26 Şubat 2020

Tape (bant) kayıtları, 2002 yılından sonra gündeme gelen en çok bilindik kelimeler olmuştur. Genelde gizli dinleme kayıtlarına eski tabirle banda alınan ses kayıtlarına tape deniliyor. Ve savcılık iznine bağlı dinleme kayıtlarını emniyet veya istihbarat birimleri alabiliyor.

Tape (bant) kayıtları, 2002 yılından sonra gündeme gelen en çok bilindik kelimeler olmuştur. Genelde gizli dinleme kayıtlarına eski tabirle banda alınan ses kayıtlarına tape deniliyor. Ve savcılık iznine bağlı dinleme kayıtlarını emniyet veya istihbarat birimleri alabiliyor. Çok gizli tutulması gereken kayıtlar olaylarla ilgili ancak delil niteliği taşıyabiliyor. Hayatımızda tape kayıtları 17/25 aralık sürecinde kulaklarımıza çalındı bir çok kişi bu kelimeyi duydu öğrendi.
Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik; Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ait olduğu iddia edilen sıfırla tapelerindeki konuşan kişinin Erdoğan olduğunu, uzman kişilerin incelemesi sonrası aldıkları belgelerle ortaya çıkardıklarını ispat edildiğini bir basın açıklaması ile duyurdu.
Suriyede ne oluyor? İdlib; Türkiye, Rusya,  ABD, Suriye arasındaki satranç oyununu kim kazanacak sizce? Suriyeliler'in Türkiye'ye göçü duracak mı? Suriyelileşen güneydoğu illerimizi nasıl bir gelecek bekliyor. Sağlık ve eğitimde, Türkiye'nin vergi veren vatandaşlarından daha fazla önceliğe sahip Suriyeliler gerçekten bu ilgiyi hak ediyor mu? Nargilecilerde ayak ayak üstüne atmış milyonlarca Suriyeli gençlerin Türkiye'de keyif çattığı yerde, genç Mehmetçiklerimiz'in Suriye de şehit olduğu haberleri yüreğimizi sızlatıyor. Kim için ne için şehit veriyoruz. 
Corona virüsü; İran da ölüm vakaları üzerine sınır kapılarımıza termal kameralar konmuştur. Corona virüsü ile ilgili bize bir şey olmaz düşünce ve algısı önlem alınmasının önünü tıkar diye düşünenlerdenim. Ölümcül virüs için Küba da ilacın bulunduğu söyleniyor. İnşallah biyolojik silah olarak bu virüs kullanılmamıştır.  
Deprem öldürmez dedik bina öldürür dedik diyoruz. Ama yine Elazığ depreminin üzerinden 21 gün geçti unutkanlık başladı dediğimiz anda İran merkezli Van ilimizi etkileyen 5.9 bana göre 6.2 şiddetinde deprem oldu. Ve 10'a yakın vatandaşımız yine hayatını kaybetti. Birçok ahır yıkıldı, binlerce hayvan telef oldu bilgileri yine depremin görmezden gelindiğini ortaya serdi.  
Manisa bölgesinde son 1 aydır yüzlerce deprem meydana geldi. En yüksek 3 ile 5.4  şiddetindeki depremler yıkım etkisi yaratmasa ciddi korkuya neden oldu oluyor. Deprem ile ilgili ülkemizin acil eylem planı alması lazım. Ama biz bu sefer Suriye de savaşa odaklandık. Vatandaşlarımızın hayatlarının, yaşama haklarının önemsenmemesini yine yeğledik. İşimiz Allah'a kaldı dememek için Allah'ın verdiği akılla hareket edip deprem için ülkemizde acil önlemlerin alınmasını sağlamamız lazım. Selam ve sevgi ile ölümsüz, şehitsiz, depremsiz mutlu bir ülke ile üreten bir ülke hayalimizin gerçekleşmesini diliyorum.