Kimsesizlerin kimsesi Cumhuriyet!

Yayın Tarihi 28 Ekim 2014

İzmir bugün yine coşkuyla kutluyor Cumhuriyet Bayramı’nı. İzmir; cumhuriyet mitinglerinin en anlamlısını yapmıştı geçmişte, cumhuriyeti demokrasi ile birleştirmiş, diğer illerden farklı olarak özgürlükçü temelde meydanları milyonlarla doldurmuştu.

 

* * *

Cumhuriyet mitingi ve Cumhuriyet bayramı bir karşıtlık olarak görülmüyor İzmir’de.

“Karşı olanlara karşı” yapılan bir eylem değil, “karşı olan olsun, olmayan olsun” fark etmeksizin bir coşku, neşe, yaşama sarılma, hayatı anlamlandırma, saçlarını rüzgarda savurma, eteklerini körfeze sarkıtma, Kadifekale’den uçup Yamanlar’a konma, rahatlama, dinginlenme, huzurla doğup huzurla ölme hissidir.

Bir imbatlanma, iyotlanmadır İzmir’de Cumhuriyet!

* * *

 

“Söyle sevda içinde türkümüzü

Aç bembeyaz bir yelken

Neden herkes güzel olmaz

Yaşamak bu kadar güzelken?”

En güzel Kurtuluş Savaşı, Atatürk ve Cumhuriyet şiirleri yazmış olan Fazıl Hüsnü Dağlarca’dan bir şiir okumaktır İzmir’de Cumhuriyet.

 

* * *

En haklı, meşru savaş olan İstiklal Savaşı içinden çıkan Cumhuriyettir İzmir’de Cumhuriyet.

Kapıdaki savaşı görmek, savaşa karşı olmak, işgali yaşamış olmanın bilinciyle işgale, kargaşaya, iç savaşa karşı durmak, emperyalistlerin oyununu bozmak demektir İzmir’de Cumhuriyet.

Kardeş türküsüdür İzmir’de Cumhuriyet!

 

* * *

 

İlerlemektir, durmadan ilerlemek, bilimde, teknikte, insanlıkta, duyguda, dostlukta, sevmekte, eşitlikte, özgürlükte, demokraside ilerlemektir İzmir’de Cumhuriyet.

 

* * *

 

Bugün her yer bağımsızlık bayraklarıyla dolu, balkonlar, pencereler, camlar, gemiler, tekneler, arabalar, faytonlar, ağaçlar ve saçlar bayrak bugün.

Diller bayrak bugün, sözler bayrak, sesler, gözler, bakışmalar bayrak bugün. Bağımsızlık bayrağı yüreklerde bugün.

 

* * *

İzmir’de, en güzel tanımı olan Kimsesizlerin Kimsesidir Cumhuriyet. Bu tanıma uygun yaşamak, bu tanıma uygun davranmak, bu tanımı yaşatmak ve bu tanımı çoğaltmaktır İzmir’de Cumhuriyet.

91 yılın övgü ve eleştirilerinin aşkın haline geçmektir İzmir’de Cumhuriyet. 100. Yılı aşmak, ve daha yaşamak, yaşatmaktır Cumhuriyet.