Kılıçdaroğlu 20 Spartaküs’e ne der?

Yayın Tarihi 30 Kasım 2014

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir temasları sırasında acaba ona 20 Spartaküs konusu açılır mı?

Eski Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu’nun önerdiği İzmir ve Ege’den 20 Spartaküs çıkaralım ve TBMM’de bizi temsil etsin önerisi Sayın Kılıçdaroğlu’na sunulur mu?

Sadece 20 Spartaküs önermesi değil, bu önermeye giden düşünce sistemi de anlatılır mı?

Ve olumsuz bakış açısı ile mi sunulur bu görüşler, yoksa üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken görüş diye mi anlatılır?

Ve Sayın Kılıçdaroğlu 20 Spartaküs önerisini dinledikten sonar ne der?

* * *

Biz CHP’yiz, iktidara yürüyen partiyiz, böyle önerilerle zaman kaybedemeyiz mi der?

Biz iktidara yürüyoruz, bize bu yolda destek olacak, yolumuzu açacak bu tip önerilere açığız mı diyecek?

Konunun muhatapları ile örneğin Hasan Denizkurdu ile özel bir görüşme yapıp, bu 20 Spartaküs’ün kimler olabileceği üzerine çalışma başlatacak mı?

Bilmiyorum. Ama ben iş bu yazımla konuyu bir kez daha gündeme taşıyorum. Çünkü Hasan Denizkurdu’nun önerisini önemsiyorum. Bu önerinin partilerin üst yönetiminde olmasa da tabanda ve İzmir’in düşünen, kafa yoran, ekonomi, siyaset dünyasında yankı bulduğunu biliyorum.

* * *

Kimler olabilir bu 20 Spartaküs?

Sevgili okurlar bana yazabilirler, görüşlerini paylaşabilirler.

İzmir tahlili yaparak görüşlerini temellendirebilirler.

Ben öncelikle İzmir’de Anavatan Partisi ve Doğruyol Partisi’nde siyaset yapmış, iki dönem Büyükşehir Belediye Başkanı olmuş ve halen de siyaset dışı olsa da yazıları ve konferansları ile AKP iktidarını bence MHP ve CHP’den daha sert eleştiren Burhan Özfatura düşünülmelidir diyorum.

Burhan Özfatura ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşılıklı muhabbetini de bildiğimden Özfatura veya onun işaret edeceği kişiler üzerinde durulmalı diyorum. Örneğin AKP Konak ilçenin kurucu başkanı, sonradan özellikle ulusalcılık ve laiklik konularındaki görüş farklılıkları nedeniyle AKP ile uzak düşmüş Murat Kornoşor değerlendirilmelidir.

* * *

20 Spartaküs kim olacak dendiğinde hemen herkesin aklına bir kaç isim gelebilir. Bu isimler MHP, CHP, İP vs den olabileceği gibi bilim insanı, avukat, serbest meslek, sanayici de olabilir.

Örneğin İzmir Baro Başkanı Aydın Özcan milletvekilliğini düşünmez ise Baro’nun çevre davalarında avukatı Enis Dinçeroğlu düşünülmelidir.

Merkez sağ kökenli isimler yanında soldan, hatta sosyalist soldan da, hatta işçi sınıfı mücadelelerinde, gençlik mücadelelerinde öne çıkmış isimler düşünülmelidir.

* * *

Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir ziyareti nedeniyle kaleme aldığım bu yazı nın amacı, sadece Hasan Denizkurdu’nun 20 Spartaküs önerisini CHP’nin dikkatine ve gündemine sunmaktır. Umarım bir siyaset muhabiri arkadaşım bu soruyu sorma fırsatı bulur.

Yukarıda dediğim gibi sevgili okuyucularım da gerek kendilerini, gerekse de başkalarını gerekçeleriyle önerebilirler. Ben hepsine yer vermeye çalışacağım. Demokratik bir alan açarak, özgür bir ortamda isimlere kendilerini kamuoyuna sunma fırsatı vereceğim.

Sevgili Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bu tabandan gelen 20 Spartaküs önerisine ters bakmayacağını umuyorum.