Kentsel dönüşüm

Yayın Tarihi 30 Aralık 2016

Yıllar yılı İzmir’in kanayan yarası olan gecekondu yapılaşmasının yeni kent estetiğini ve kent alt yapısını sıkıntıya soktuğu, bu konuda düzenlenme yapılması gerektiğini söyler dururduk. İzmir kentinin köy görüntüsünden çıkması gerektiği dile getirilirdi. Çepere sıkışmış kentin, yeni cazibe merkezleri ve yeni kentler kurulması ile değişim ve dönüşümün gerçekleşeceğini dile getirirdik.

Bu konuda yeni kentsel bölgeler oluşturulamıyor ise yerinde kentsel dönüşümler ile kentin nefes alması modernize edilmesi gerektiğini biliyoruz. Kentsel dönüşümün yerinde yapılması konusunu yıllardır dile getirenlerden biri olarak Büyükşehir Belediyesinin bu konuda fedakar çalışmasını gözden kaçırmadık. Ancak yapılaşma sorunlarının giderilmesi için yoğunluk artışına ihtiyaç vardı. İzmir büyükşehir belediyesi bu konuda elinden geleni yaptığı halde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın konu hakkında sürekli engel çıkarması ile yoğunluk artışının gerçekleştirmesi engellenerek, büyükşehir belediyesinin eli kolu bağlanmıştır.

Bu vesile ile özellikle Bayraklı Fuatedipbaksı ve Cengizhan mahalleleri , Karabağlar Uzundere ,Eskiizmir, Cennet çeşme, Limon tepe mahalleri ile, Gaziemir Aktepe, Emrez mahalleleri uzlaşma yöntemi ile kentsel dönüşüm projeleri Büyükşehir tarafından hazırlanmıştı. Ve aradan geçen 3 yıllık zaman zarfından sonra ihale edilen ilk etap Folkart Yapı tarafından kat karşılığı olarak Uzundere bölgesinde 300 konutun temeli atılarak artık başlatılıyor. Büyükşehir belediyesinin yaklaşık yüzde 42-43 oranla verdiği konutlar kısa sürede teslim alınacakmış. Büyükşehir belediyesinin İzmir’de marka olmuş, ciddi projelere imza atan Folkart firmasına bu işi ihale etmesi, sonuca ulaşmanın ilk adımı olarak görülebilir. Folkart bir İzmir firmasıdır. Doğum yeri İzmir’dir. Farklı düşünenler de olabilir ancak gerçek bu!

Gelelim diğer projelerin gerçekleşme durumuna; özellikle Bayraklıda ki Fuatedipbaksı ve Cengizhan Mahallesi projesinin gerçekleşmesine benim inancım kalmadı. Hele ilçe belediyesinin bu konudaki tutumu da göz önüne alınırsa büyükşehir belediyesinin bu projeyi gerçekleştirmesi imkansız boyutuna ulaşmışa benziyor. Sebep, vatandaşla anlaşma tamamlanamadığı içindir. Vatandaşın talebi karşısında Belediye çaresiz kaldı. İlçe belediye başkanının vatandaşlara"Ben burada farklı proje yapacağım, imar durumlarını değiştireceğim" yaklaşımı çözümden uzak bir hal almıştır. Bölgenin yerinde kentsel dönüşümü bu zihniyetle bir 5-10 yıl daha ötelendi görüntüsü hâkimdir. Yine de yoktan iyisi İzmir’in bir bölgesinde başlayan kentsel dönüşümün 300 konutla başlamasıdır.

Karabağlar ve Gaziemir bölgelerinde kentsel dönüşümün uzlaşmalarında ciddi yol alındığı ancak nihai sonucun zaman alacağı düşünülüyor. Bu arada başlangıç olarak Folkart'ın yapacağı kentsel dönüşüm projesinin ilk etabı 300 konuttan oluşuyor. 2 bin- 3 bin konutluk potansiyelin arkasında toplamda 10 bin konutun üzerinde projenin gerçekleşmesi için İzmirliler heyecanla sorunların çözümlenmesini bekliyor. Ancak çoluk çocuğunu, dışarda bırakamayacak mal sahibi vatandaşların bir anlaşma zemini için çözüm bekliyorlar. İstenilen ellerindeki oturdukları konut kadar kendilerine yeni konut verilmesidir. Önemli olan vatandaşın refahı sağlığı ve ekonomisi ise ki öyle olmalı. Ekonomik sosyal kültürel kalkınma sağlayacak yerinde kentsel dönüşü yapan arkadaşların biraz daha ellerini taşın altına koyması gerekecektir. Şova dayalı yaklaşımlar vatandaşa fayda değil zarar verecektir.

Özellikle Bayraklı belediyesi başkanının, imar değişikliği yapacağım kentsel dönüşümden daha iyi şartlara sahip olacaksınız tarzı yaklaşımlardan kaçınmalıdır. Yapabileceğini söyleyen yapamayacağından kaçınan dürüst ilkeli davranışlar vatandaşın gönlünde yer edecektir. Karabağlar belediyesi ve Gaziemir belediyesinin bu konularda büyükşehir belediyesi ile uyumlu süreci yürütmesi sorunun çözümlenmesine ön ayak olacaktır. Sonuç olarak yerinde kentsel dönüşümün Uzundere den başlaması bir starttır. Bu startın arkasından herkes vatandaşın lehine hareket etmek durumundadır. Aksi halde tamiri zor yaralar açılır ki! Tepkisi gecikmez.

NOT; 2017 yılında Kimsenin evine şehit gelmemesi umudu ile yeni yılınızı kutluyorum.