Kemeraltı ve Kantar karakolları müze olsun!

Yayın Tarihi 16 Aralık 2015

10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde İzmir’de ilginç şeyler oldu. İzmir Valiliği İnsan Hakları Kurulu Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk anıtına çelenk koydu.

Ama o hafta İzmir’de Gezi olaylarında gözaltına alınanlara Kantar Karakolu'nda yapılan insan haklarına aykırı uygulamalar gündeme gelmişti.

İnsan Hakları Kurulu'nun bugüne kadar İzmir’deki insan hakları ihlallerine ilişkin ne yaptığı konusunda doğrusu kamuoyu yeterli bilgiye sahip değil. Mesela Gezi davasından yargılananlara Kantar Karakolu'nda yapıldığı iddia edilen işkence ile ilgili re’sen de olsa bir çalışma başlattılar mı?

İzmir Valiliği bir polis memuruna disiplin cezası verildiğini açıkladı. O kadar!

Kantar Karakolu, Pasaport İskelesi'nde bulunan tarihi bir yerdir. 12 Eylül 80 darbesi döneminden beri işkence seslerinin dalga seslerine karışarak yoldan geçenlere kadar geldiği söylenir.

Ankara Ulucanlar Cezaevi ve Sinop Cezaevi kapatıldı ve müze oldu. O cezaevlerinde de korkunç işkenceler ve idamlar yapılmıştı. Ama şimdi hepsi, işkenceler ve idamlar tarihe gömülsün diye müzeye dönüştü. Kantar Karakolu da artık her gün işkencelerle anılmasın. Bırakın tarihteki yerini alsın. Kantar Karakolu müze yapılsın.

* * *

İzmir’de karakol-müze örneği var. Daha önce Anafartalar Karakolu müze yapılmıştı. Araştırmacı gazeteci arkadaşım Alaattin Gürırmak’ın Basmane Günleri etkinliğinde anlattığına göre, Peştemalcıbaşı Keçeciler Polis Karakolu olarak Vali Rahmi Bey tarafından barok ve neo-klasik tarzda yaptırılmış.

Bugün Suriyeli göçmen dramlarının yaşandığı Keçecilerin iki ucu da karakol. Basmane Karakolu ve şimdi müze -polis anı evi- olan Anafartalar Karakolu.

Bu semt ve karakolla ilgili bir şeyler öğrenmek isteyen ayaklı tarih olan Alaattin Gürırmak’ı bir panelde veya bir söyleşide yakalayıp dinleyebilirler. Ben aynen böyle yapıyorum. İzmir tarihi ile ilgili bir şey öğrenmek istediğimde emektar gazeteci dostum Alaattin’e başvuruyorum. Bence bir belediye başkanı veya bir yetkilinin onu danışman olarak değerlendirmesi gerekir.

* * *

Geçen gün sohbetimiz döndü dolaştı tarihi Sebil’in karşısında bulunan Kemeraltı Karakolu’nun kapanışına geldi.

Kemeraltı Karakolu da Anafartalar Karakolu gibi müze olmalı diye fikir yürüttük. Ben de bu sütunlardan bir yetkili duyar diye aktarıyorum.

Bir anlatıma göre ülkemizin ender polis müzesine dönüştürülen Anafartalar Karakol binasının tarihi önemi vardır. Kurtuluştan sonra 10 Eylül’de İzmir’e giren Mustafa Kemal’in İzmir halkını ilk kez bu binadan selamladığı söylenir.

Polis müzesinde kelepçeler, dönemin silahları, bekçiden komisere kadar her rütbenin üniforması vs. bulunuyor.

Ve nezarethane! İlk haline sadık kalınarak korunan nezarethanenin duvarında Osmanlıca şu yazılıdır:

“ Ya Sabır. Burası Hz. Yusuf makamıdır.”

Kemeraltı Karakolu'nun da dili olsa anlatsa. Onun da kim bilir ne anıları vardır Anafartalar Karakolu gibi.