Kaz Dağları, Fazıl Say ve ormanlarımız…

Yayın Tarihi 21 Ağustos 2019

Fazıl Say Anadolu'da bir çam ağacının altında piyano resitali verdi ve ben Nazım’ın vasiyetini düşündüm. Nazım’ın vasiyeti manevi olarak gerçek oluyordu. “Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşcesine” diyen Nazım fiziken Anadoluda bir ağacın altına defnedilmedi ama o ağacın altında orman savunması ile orman sevdası ortaya kondu.

“Anadoluda bir çam ağacının altında”

Nazım Hikmet “Beni Anadolu'da bir ağacın altına gömün, taş maş da istemez hani” demişti. 

Fazıl Say Anadolu'da bir çam ağacının altında piyano resitali verdi ve ben Nazım’ın vasiyetini düşündüm. Nazım’ın vasiyeti manevi olarak gerçek oluyordu. “Bir ağaç gibi tek ve hür, bir orman gibi kardeşcesine” diyen Nazım fiziken Anadoluda bir ağacın altına defnedilmedi ama o ağacın altında orman savunması ile orman sevdası ortaya kondu.

Fazıl Say’ın Kaz Dağları'nda siyanürlü altına karşı marş bestelediği ve bunu ilk kez ormanda kuşlarla birlikte piyano resitaliyle çalacağını söylemesi üzerine bir gün öncesinde Kirazlı-Balaban Köyü'ne gidip çadır kurduk. Balaban’da “Su ve Vicdan” nöbeti tutan çevreciler 24 gündür çadırlarda kalıyorlardı. Gençler vatanlarını savunuyordu. 

Kirazlı Köyü girişine geldiğimizde güvenlik kuvvetleri ve muhtar yol ağzında karşıladı bizi. Görevliye köyde kahvaltı yapacağımızı söyledik. Görevli muhtara sordu, köye girsinler mi, diye. Bu tuhafımıza gitti. Muhtarın daha önceki açıklamalarını basından biliyorduk. Kanadalı firmanın siyanürle altın çıkarmasına muhalefet etmiyor, tam tersi destekliyordu. Dolayısıyla çevrecilere pek de sempatik bakmıyordu. Ama en azından misafirperver olabilirdi. Neticede çevreciler o köylülerin zehirli su içmemesi, ormanlarının korunması için demokratik mücadele veriyordu. 

Köyde bir çeşme dikkatimi çekti. Şifalı su diyordu. Şifalı suyun içindeki katyonların tahlili bir tabelayla çeşmenin yanına konmuştu. 

Şifalı su nereden geliyordu? Tabii ki Kaz Dağları'nın köye bakan yamacından. Siyanürlü altın madeninin Kaz Dağları ile ilgisi yok söylemi doğru değil. Bunu gidip yerinde gördüm. Kazdağlarının güney yönü Edremit körfezine bakıyor. Kuzey yamaçları ise Balıkesir-Çanakkale yolunda. Buradaki Balaban mevkiinde Mustafa Kemal Atatürk 1934 yılında İran Şahını ağırlamış ve birlikte bir ağacın altında kahve içmişler. Yani Cumhuriyet tarihimiz açısından da önemli bir mevkiide siyanürlü altın çıkarılması doğal ve tarihsel sit hukukuna aykırıdır. Doğaya ve tarihe saygımız varsa derhal siyanürlü altın çıkarılmaktan vazgeçilmelidir. 

*   *   *

Fazıl Say’ın dünya çapında yankı uyandıran bu tarihi piyano resitalini Kaz Dağları'nda çam ağacının altında yaşamak bana unutulmaz bir anı armağan etti. 25 bin kişinin orman içinde tam bir sessizlikle dinlediği piyano notalarına sadece kuşlar eşlik ediyordu. Kaz Dağları marşını besteleyen Fazıl Say marşa henüz söz yazılmadığını açıkladı. Şairlerimiz, halk ozanlarımız umarım marşın notalarına uygun güzel sözler yazarlar ve seçilen eser yine aynı yerde, Kaz Dağları'nda icra edilir.

*   *   *

Kaz Dağları savunması için maden sahasına da gittik. Binlerce ağacın kesildiğini, daha doğrusu katledildiğini gözlerimizle gördük. 

Kaz Dağları'nda ağaçlar insan eliyle kesilerek yok edilirken İzmir’in dağlarında ise ormanlarımız, daha doğrusu ciğerlerimiz yanıyordu. 

Orman yangını nasıl olur da söndürülemez? Orman yangını üç gün sürer mi? Yangın söndürme helikopterleri, uçakları yok mu? Önceki yıllardan hatırlıyorum, yangın söndürme uçakları kiralıktı. Yetkililer bir açıklama yaparsa kamuoyunu aydınlatırsa iyi olur. 
Orman yangınları konusunda tıpkı depremde veya maden göçüklerinde, sel felaketlerinde olduğu gibi doğayı suçlayan açıklamalarla avutulmaya çalışılıyoruz. Oysa doğanın ne suçu var. Doğanın dengesini bozan insanoğlu. İnsanın altın hırsı, imar rantı hırsı, açgözlülüğü hiç bir engel tanımadan vicdansız bir şekilde her değeri yok ediyor. 
Ormanlarımız her türlü ranta açılmasa, siyanürlü altına ve imar rantına izin verilmese yangın da olmaz, talan da olmaz. Kesilen, yanan ormanlarımızı tekrar ağaçlandırma kampanyası açılsa, eminim herkes bir fidan dikmek için yarışır.

*   *   *

Anadoluda-Kaz Dağları'nda bir çam ağacının altında ağaçlar, kuşlar ve insanlarla,binler ve milyonlarla, siz okurlarımla birlikte doğanın müziğini, sadece müziğini dinlemek dileğiyle…

* * *

Son dakika…son dakika…son dakika…Büyük çevreci ve hukuki kazanım!
Tema Vakfı açıkladı: İçinde altın madeni sahası da olan 1102 maden ihalesi Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığınca ertelendi. Kaz Dağları yöresinde 23 maden ihalesi ertelendi!