Karşıyaka, CHP ve Cevat Durak gerçeği!

Yayın Tarihi 09 Nisan 2013

Yıl 1992. CHP yani Türkiye Cumhuriyetinin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi yeniden kuruluyor. 12 Eylül faşizminin kapattığı parti halkın bağrından sökülemediği için yeniden doğuyordu. O süreçte gerek yok diyenler de vardı. Ben bir gazeteci olarak “12 Eylül faşizminin kapattığı her ne varsa açılmalı, sonra isterlerse kendi iç süreçleriyle kendini feshedebilirler” diye yeniden doğuşları savunmuştum.

Cevat Durak işte bu yeniden doğuş sürecinde CHP’nin kurucu Karşıyaka ilçe başkanı oldu.

Bu unutulmamalı. Bu hep hatırlanmalı. Cevat Durak ve Karşıyaka’nın CHP’liliği hep bilinmeli. Kimse tapulu arazi üzerine gecekondu inşa etmemeli.

* * *

Cevat Durak işçilikten gelmedir. Babası aydın bir öğretmendir. Durak çalışmayı bilir. İşçilik de yaptı, öğretim üyeliği de yaptı, mühendislik de yaptı, siyaset de yaptı, başkanlık da yaptı, yapıyor.

* * *

Cevat Durak’ın CHP’ye kaydı 1977’dir. Yani Durak 36 yıldır CHP’lidir. SODEP ve SHP’de de çalıştı. Tarihi bilmek gerek. SODEP 12 Eylül’den sonra sosyal demokrat-devrimcilerin karanlıktan aydınlığa çıkışının birleşilen partisiydi. SHP’de devamı. Ama olmadı. Bazen keşke deniyor. Keşke demeden önümüze bakıyoruz. Böyle öğrendik. 

* * *

Cevat Durak 2004 yılında Karşıyaka Belediye Başkanı oldu. Çok televizyon programı yaptım. Bütün tecrübemi konuşturdum. Çok sıkıştırdım. Ama Cevat Durak her programdan başarıyla çıktı. İşte dedim, halkın bilmek istediği sorulara kaçmadan, dosdoğru cevaplar veren ve ne yapacağını bilen bir başkan geliyor!

* * *

Cevat Durak 2009 belediye seçimlerini de kazandı hem de oylarını rekor artırarak. %65 oy oranıyla başkan oldu. İkinci döneminde de 4’üncü yılını doldurdu. Geçen gün de bunun lansmanını yaptı. Haberlerde mutlaka okudunuz. Ben yorum için biraz bekledim. Çünkü her yazar başkanın yıldönümü tanıtımında eleştiriden kaçınabilir. Diğer zamanlarda nasıl olsa yeri geldiğinde eleştirebiliyordur.

Cevat Durak kimdir diye sorarsanız; eleştirilebilen bir aydın derim.

Herkes eleştiriyi kaldıramaz.

Cevat Durak sabırlıdır. Bir başka başkan bu kadar eleştirilseydi acaba hala yerinde durabiliyor muydu? Demek ki Durak haklı olduğu noktalarda direnebiliyordu.

Çöp konusunda, ekmek konusunda, pazaryerleri konusunda, ilçe başkanlığı konusunda, merkezi hizmetler konusunda üzerine çok gelindi. Hem kendi partisinden hem karşısından, iktidardan.

Çok haksızlık yapıldı. Hala da yapılıyor.

* * *

“Beni öldürmeyen darbe güçlendirir.”

Cevat Durak bu ilkeyle her geçen gün güçlendi. Ve adı İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için geçmeye başladı.

Yine bir hatırlatma yapayım. Rahmetli Ahmet Piriştina’dan sonra İBB Başkanı olmasına kesin gözüyle bakılıyordu. Başka dengeler girdi, son anda olmadı.

* * *

İBB adaylığına herkes Sayın Başkan Aziz Kocaoğlu’na saygısından açık açık açıklama yapamıyor. Çünkü büyük başkan Kocaoğlu haksızlığa uğradı. Akla hayale gelmeyecek şekilde ağır ceza ithamıyla yargılanıyor. Böyle bir ortamda siyaset elbette ki Makyavel mantığı ile işlemeyecek, her şey mübah olmayacak.

Aziz Kocaoğlu yargılanmasa demokratik yarış başlayacak ve adaylar özgür iradeleriyle çıkacaklar.

Belki de bu düğümü Aziz Kocaoğlu çözebilir. Şöyle diyebilir. “Sevgili arkadaşlar, siyaseti birlikte yaptığım dostlar, bugüne kadar bana ve kendinize, partimize olan saygınızdan dolayı serbest demokratik siyaset yarışı yapamadık. Ben siyasetin tıkanmasına razı olamam. Ben yargılanmıyormuşum gibi önünüzü açıyorum. Ben de siz de eşit koşullarda hizmet yarışında var olalım!”

Aziz Kocaoğlu böyle der mi? Şu duruşmayı bir atlatalım, belki der.

* * *

Cevat Durak’ın Karşıyaka için yaptıklarını burada sayamayacağım, çünkü yerim yetmez. Kendisini çok eleştirdim. Dostça. Kabul etti. Ama kendisine haksızlık yapanların da karşısında durdum. Tehditler aldı. Aldırmadı. Halktan aldığı güçle görevini başarıyla sürdürdü.

* * *

Cevat Durak Karşıyaka’nın bir gerçeğidir. CHP’nin bir gerçeğidir. Siyasi mücadelesinde kendisine muhakkak bir yer vardır. O yer makam değil, demokrasi mücadelesinde bir görevdir. Cevat Durak da görev adamıdır. Kabından taşmak üzeredir.