Kariyer planlama

Yayın Tarihi 28 Ekim 2019

Kariyer; hedeflerinizin, yapmak istediklerinizin toplamıyken, iş hayatında, en yakından, en uzak noktaya kadar belirlenen amaçların bütünü kişinin kariyeridir.

Kariyer; hedeflerinizin, yapmak istediklerinizin toplamıyken, iş hayatında, en yakından, en uzak noktaya kadar belirlenen amaçların bütünü kişinin kariyeridir. Ayrıca kariyer; çalışmalar yanında alınan eğitimler, kendini kişisel ve mesleki olarak geliştirme sürecinin tamamıdır. Bilinmeli ki kariyer süreci sonu olan bir süreç değildir. Tüm iş hayatı boyunca yapılanlar ve planlamalar bu sürece dahildir. Aslında planlama yapmak, sürecin ilk adımıdır. Ne var ki yapılan planlar, planlama yapan kişiyi tüm kariyer hayatı boyunca taşımayabilir.
Neden mi?
Çünkü kariyer planları sosyal ve ekonomik değişimlerden etkilenir. Kariyer planlamasının ilk adımı, genel bakış ve değerlendirmedir. Bu noktada kişi kendine bir zaman dilimi seçmelidir. Hazırlanan plan yanında mutlaka bir ek plan yani B planı her zaman hazır olmalıdır. İkinci adım ise sektör kararını vermektir. Bu belirleme gerçekçi ve varılmak istenen noktayı bilerek yapılmalıdır. Nitelikler, sahip olunan değerler bu noktada bireyin yol göstericisidir. Kişinin kim olduğunu, nerede olmak istediği ve becerilerinin hangi iş kolları için uygun olduğunu bilmesi bu sebeple önemlidir. Kariyeriniz planlanıp, hayata geçmesi beklenecek bir süreç değildir. Hazırlanan plan unutulmadan, sık sık hatırlanmalıdır. Kariyer planlaması için enerji, inanç ve sabır çok önemlidir.
“Ne yapsam olmuyor! düşüncesi çöpe atılacak ilk sözdür. Sakın bunu unutup, karamsarlığa kapılmayın... Yapmanız gereken şey doğru planlamayı, yüksek motivasyonla hayata geçirmeye çalışmaktır. Kalıcı sonuçlara erişmek yerine, geçici çözümlere odaklanarak lütfen kariyer planınızı heba etmeyin! İnsanın kişisel becerilerine, niteliklerine inanması ve güvenmesi bu yolculuk süresince her zaman gereklidir. Başkaları tarafından yakıştırılan işler ve çalışma ortamları yerine bizim ne istediğimizi belirleyip, bunun üzerine odaklanmamız gerekir. Sosyal geçmiş, kişisel gelişim, beklentiler, ilgi ve yetenekler, cinsiyet, karar verme gücü ile sabır, kariyer planlama sürecemizi doğrudan etkiler.
Bu nedenle kariyer gelişimi için yolda yalnız yürümeyin. Gerektiğinde sürecin ilerlemesinde fayda sağlayacak olan işin uzmanlarından destek almayı unutmayın. Çevre baskısı kendi doğrularınızın önüne geçmesin. Sizi sizden daha fazla kimse tanıyamaz. Ne yapmak istediğinizi bilin ve cesur adımlar atın. Unutmayın! Ne istediğinizi ve ne yapabileceğinizi bilmeden başarıya ulaşamazsınız. Herşeye rağmen siz siz olun yaşadığınız başarısızlık ve talihsizliklerden dolayı pes edip, sorumluluk almaktan kaçmayın. Kendinize güvenin ve harekete geçin...