Kararsız Mısınız?

Yayın Tarihi 06 Mayıs 2020

Kararsızlık, sizi etkileyen ve genellikle karşıt duygu, düşünce, durum, kişiler veya istekler arasında seçim yapabilme güçlüğüdür.

Kararsızlık, sizi etkileyen ve genellikle karşıt duygu, düşünce, durum, kişiler veya istekler arasında seçim yapabilme güçlüğüdür. Kararsızlık, hem doğuştan kazanılan bir eğilim hem de bir öğrenmedir. Hayatınızı ve geleceğinizi etkileyecek çok ciddi bir konuda, dönem dönem kararsız kalabilirsiniz. Ancak durumun sürekli olması zamanla bir alışkanlığa da dönüşür. Kararsızlık bazen bedeller ödemenize bile sebep olabilir.

Kararsızlık, zamanı kemiren bir duygudur aslında. Eğer sık sık kararsız kalıyorsanız, hayatınızda yolunda gitmeyen bir şeyler var demektedir. Kararsızlığın, artık kronik bir rahatsızlık halini almışsa, bu aşamada artık kararsızlığınız gündelik yaşamınızı aşarak, bir yaşam tarzı haline gelir ve en basit şeylerin kararını bile veremezsiniz.

Kararsızlığın belli başlı sebepleri ;

 • Özgüven eksikliği

 • Yeniliklerden korkma

 • Gelecekten korkma

 • Bedel ödemekten korkma

 • Sorumluluk taşımak istememe

 • Hayır diyememe

 • Elalem ne der korkusu

 • Yetiştirilme tarzı

 • Öğrenmiş olmak

Herhangi bir konuda kararsız kalıyorsanız bu durum yaşamınızı olumsuz etkilemeye devam edecek demektir. Karar vermeniz ne kadar zorlaşırsa, anksiyet ve gerilim de o kadar artar. Sonunda bu anksiyete ve geriliminiz sağlıklı görüş açınızı bulandırıp yanlış kararlar almanıza sebep olacaktır. Yanlışı seçmemek adına kararsız kalmanıza rağmen, kararsızlığınız sizi öyle bir noktaya getirir ki doğru değerlendirme yeteneğinizi kaybeder ve yine yanlışı seçersiniz. Aynı zamanda seçeneklerin fazla olması da kararsızlığı doğurabilir.

Kararsızlığın altında yatan çeşitli duygular olabilir. Öncelikle onları fark etmek gerekir. "Ne istediğimi bilmiyorum"un altında; vereceği kararın geleceğe dair bilinmezliği olması kadar, karar verdikten sonra eyleme geçmesi gereken adımlar konusunda gizli korkularının bulunması da olabilir. Kararsızlığın altında yatan çeşitli duygular neler olabilir?

 • Mükemmeliyetçilik: En doğru, en iyi kararı vermeye çalışma

 • Korku: Verilen kararın sonuçlarına karşı sorumluluk almaktan korkma. (Başarısız olma korkusu, reddedilme korkusu, yetersiz hissetme korkusu)

Peki kararsızlığa en fazla neden olan durumlar nelerdir?

 • Yaklaşma-Yaklaşma çatışması; Aynı anda ve aynı şiddette istenen iki durumdan bir tanesini seçememe halidir. Örneğin, hem elbise hem etek almak isteyip ama sadece birine paranız yetiyorsa elbise ya da etekten birini bırakmak zorunda kararsız kalmanız.

 • Yaklaşma-Kaçınma çatışması; Bu çatışmada, hem hoşa giden hem de gitmeyen durumları bir arada yaşarsınız. Örneğin, evlenmek isteyen birisinin, evliliğin getireceği sorumluluklardan korkması veya tatlı yemek isteyen birinin kilo almaktan korkması.

Gelelim kararsızlığın nasıl çözülebileceği konusuna... Sağlıklı karar verme şöyle olur sevgili okurlarım; Seçenekler arasında kararsız kaldığınızda her seçenek için kendinize "Olursa ne olur" sorusunu sormaktır.

Bana avantajı/dezavantajı ne olur? Neler hissederim? Kazanımlarım neler olur? Yaşayacağım sıkıntılar neler olur? Bu sıkıntıları çözmek için ne yapmalıyım?Sorular her seçenek için irdelenirken, cevaplarınızı da yazmanızı öneririm. Kararsız kaldığınızda seçenekleri yazmanız, zihninizde dönüp dolaşan düşünceleri düzenlemeniz daha kolay olur. Genelde bir konu üzerinde ne kadar çok düşünürsek o kadar iyi çözüm bulacağımıza dair bir inanç vardır. Ancak bu bizi sarmal halinde zihinsel bir boğuşmaya da dönüştürebilir. Bir karar vermiş olmak üzerinizden büyük bir yükü atacaktır, tabi kararları kendi başınıza verme sorumluluğunu taşıyorsanız. kararınızı kim için veriyorsunuz? Bunu da sorun kendinize. Önemli bir soru çünkü...

Genellikle kişiler yaşadıkları kararsızlık durumundan şikayet etmekten öte bu duruma eşlik eden depresif duygu durumları ya da kaygı şikayetlerinden yakınmaktadırlar. Psikolojik destek almak, kişinin yaşadığı kararsızlık durumunun yaşamına olumsuz etkisi üzerinde durularak, kişinin hayatında daha aktif olmasına ve bağımsız kararlar almasına fayda sağlamaktadır.