Karabağlar’da seçimin nabzı!

Yayın Tarihi 19 Kasım 2013

Karabağlar ilçesi Bayraklı gibi çiçeği burnunda bir ilçe. Taze bir ilçe. Yeni ilçenin kuruluş süreci sancılı olacağı için değerlendirme ve eleştiri yapılırken dikkatli olmak gerekir.¶

Yeni ilçenin ilk belediye başkanı hem avantajlıdır hem dezavavantajlıdır.

Avantajlıdır; çünkü sonraki yılların temelini atıyordur ve ufku varsa çok güzel temel atar. Dezavantajlıdır; çünkü devraldığı bir şey yoktur ve imkanları kısıtlıdır. Bir gazeteci büyüğüm, Sıtkı Kürüm’ün çalışmalarını gösterdiği bir inceleme gezisinde Konak Belediyesi’nden devraldığı üç döküntü makineden nasıl işler bir makine yaptıklarını gösterdiğini anlatmıştı.

Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm CHP’den seçildi. Oysa seçim öncesi sınırlar belirlenirken AKP, Bayraklı ve Karabağlar sınırlarını seçimi alacağı şekilde dizayn etmişti. Evdeki hesap çarşıya uymadı. Karabağlar’ın ilçe olma mücadelesi yıllardır veriliyordu. Bu konuda dernekler kuruldu, parti ayrımı yapılmadan her partinin desteği alınmaya çalışıldı. Salih Erkek Karabağlar’ın ilçe yapılması konusunda önemli çalışmalar yapan bir yerel önder olarak öne çıktı. İlçe halkı için ben de o zaman televizyon haber ve programları ile destek vermeye, halkın taleplerini yetkililere ulaştırmaya çalışmıştım.

Geldik bu güne. 2014 Mart ayında yapılacak yerel seçimle Karabağlar bu dönemin bir muhasebesini yapacak. Karabağlar’ın nüfus yapısı dışarıdan bilindiği gibi değil. Doğrusu ben de vakıf olunca şaşırdım. Mesela Muğlalıların çoğunluğu oluşturması, doğu ve güneydoğuluların çoğunlukta olduğu bilgisi ile çelişti. Başkan Bitlis-Tatvanlı. Ama artık yıllardır İzmir’de oturuyor ve İzmir’i yaşıyor, soluyor, İzmir için düşünüyor çalışıyorsanız İzmirlisiniz demektir.

2009 seçimlerinde Karabağlar’da AKP’den Sıddık Topaloğlu belediye başkanlığı için adaydı. İyi bir aday olmasına karşın MHP’nin oyları seçimde belirleyici oldu. MHP’nin Karabağlar Belediye Başkan Adayı Mehmet Aksoy partisinin üzerinde oy oranı ve Karabağlar gibi bir yerde 30 bin oyla seçimin kaderini belirledi.

Bu seçimde de gerek AKP’nin ve gerekse de CHP’nin Mehmet Aksoy’un peşinde olduklarını biliyorum.

AKP’den Ömer Cihat Akay ve Bilal Doğan, Karabağlar’ı cidden ve içten isteyenlerden. Nazmi Kalyoncu’nun adının Bülent Arınç’ın siyaseti bırakma ihtimalinden dolayı düştüğü gözleniyor.

Ömer Cihat Akay bu seçimde İl Başkanlığı’nda kalma kararı alırsa yollar Bilal Doğan’a çıkar. Zaten anketlerde ve eğilim yoklamalarında Bilal Doğan önde gözüküyor.

CHP bu seçimde Karabağlar’ı cepte görmemeli. Dolayısı ile seçimi alacak adayın önemi ortaya çıkıyor. Bu seçimle birlikte kentsel dönüşüm konusu ön plana çıkacak. Hangi partiden olursa olsun adayın kentsel dönüşümü çok iyi bilmesi gerekiyor. Yeni Bütünşehir Yasası ile yeni bir belediyecilik anlayışı yaşanacak.

Karabağlar için İBB Başkanı Aziz Kocaoğlu ne kadar etkili olacak bilinmez. Fenerbahçeli arkadaşım Şehmuz Karapınar çok çalışıyor.

CHP Karabağlar İlçe Başkanı Polat Manduz aday adaylarını toplayarak birbirlerine veya mevcut belediye başkanına yönelik söylemler yerine partinin politikalarının halka ulaşması konusunda çalışılması konusunda birlik oluşturdu.

Fahri Elmas bu kez farklı bir çalışma yöntemi benimseyerek önceki dönemlerden ders çıkardığını gösteriyor.

Salih Erkek’in hazırlayıp bastırdığı ve CHP Genel Merkezi’ne gönderdiği Karabağlar ile ilgili kitap elime geçti. Oldukça kaliteli basılmış olan kitapta bir sayfa dikkatimi çekti. Vatandaşlar Salih Erkek için imza toplamışlar. Halkın katıldığı bir adaylık süreci yaşıyoruz. Artık partiler de adaylar da çözümü halka ulaşmada buluyor. Salih Erkek de yıllardan beridir tanırım, her an halkın içinde olan bir siyasetçidir. Halkın ona ulaşma problemi yoktur, halk da ona ulaşır, o da anında halka ulaşır.

Burada adını sayamadığım aday adaylarının affını rica ederim. Haksızlık ettiğimi sanmasınlar. Ben gözlemlerimi ve analizimi yapmaya çalışıyorum. Şüphesiz eksiklikler olacaktır ama her adaya başarılar dilediğimin de bilinmesini isterim.