Kapukayalılar haykırıyor

Yayın Tarihi 03 Aralık 2019

Türkiye’nin en kaliteli çam fıstığının yetiştiği Bergaman'ın Kozak Yaylası Kapukaya Köyü'nde açılmak istenen maden ocağı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararına rağmen ocak çalışmaları devam ediyormuş.

Türkiye’nin en kaliteli çam fıstığının yetiştiği Bergaman'ın Kozak Yaylası Kapukaya Köyü'nde açılmak istenen maden ocağı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararına rağmen ocak çalışmaları devam ediyormuş. CHP'li belediye döneminde belediye avukatları tarafından açılan ve yürütmeyi durdurma kararı alınana davada ilginç ve düşündürücü bir gelişme oldu. Bergama Belediyesi AK Parti'ye geçince hiç başka işi yokmuş gibi Koza Altın Madenleri'ne açılan davaların tamamından belediyenin avukatlarını çektiklerini 28 Kasım'da yapılan duruşmada duyuldu. Koza Altın İşletmeleri'nin bölgede doğayı tahrip eden çalışmalar yürüttüğü çevreciler tarafından ve Kapukayalılar tarafından eylemlerle dile getirilmesine, mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararı almasına rağmen bölgede maden çalışmalarını durdurmayan kayyum tarafından yönetilen Koza Altın İşletmeleri kime hizmet ediyor. Kim kime neden niçin müsamaha gösteriyor. Doğa katliamına neden acımasızca göz yumuluyor. Bu konu belediye yönetiminin CHP 'den AK Parti'ye geçmesi sonucunda meydana gelmesi de ayrı bir bakış açısı gerçeğinin altını çiziyor. Bergama Belediyesi'nin AK Parti'li olmasından olağandışı bir karar alarak davadan vaz geçtiğini beyan etmesi kabul edilemez.  Kamuda devamlılık esastır. AK Parti ve Genel Başkanı sürekli İstanbul ile ilgili konuşulduğunda kamuda devamlılık şarttır deniliyordu. Peki şartsa AK Parti bu şarta neden uymuyor. Anlaşılır gibi değil. 
Karşıyaka da ne oluyor; Karşıyaka AK Parti ilçe başkanı genç dinamik bir ilçe başkanı muhalefet yapacak elbette ki! kime karşı Karşıyaka belediye başkanı CHP 'li Cemil Tugay'a karşı ama bu muhalefette karşındakine eleştiride bulunduğun söylemlerin mesnetini de ortaya koyman lazım. Duyumlarla değil somut mesnetli belge ve bilgiye dayanan açıklama yapmasını dileriz. Şimdi basına yansıyan bu eleştirilerden bir kaçını sizle paylaşayım 
1. “Karşıyaka belediye hizmet binası girişinin yeniden tasarlanması düzenlenmesi işi için harcamaların fahiş rakamlarla yapıldığı hatta AK Parti Karşıyaka ilçe başkanı İsmail Çiftçioğlu tarafından 1 milyon TL gibi bir harcamanın yapıldığı dillendirilerek mevcut belediye başkanı Cemil Tugay'ı eleştirmişti. Çok geçmeden AK Parti'li ilçe başkanı tarafından bu rakam 529 bin TL ye indirildi. En son CHP'li belediye başkanı buraya 400 bin küsur para harcandığını 3 Aralık'ta da yani bugün de belediye hizmet binası girişinin halka açılacağını duyurdu. 
2. Karşıyaka AK Parti ilçe başkanı; ilçede ruhsat sıkıntısı çeken bazı küçük işletmeler ve firmaların, Karşıyaka Belediyespor’a bağış yapmaya zorlandığını iddia etti. Karşıyaka Belediyesi’nin bu tutumuyla ilgili kendilerine çok sayıda şikayet geldiğini söyleyen Başkan Çiftçioğlu, Belediye Başkanı Cemil Tugay’a, “Kulübe yapılan bağışları kamuoyuna tek tek açıkla” çağrısında bulundu. Başkan Çiftçioğlu, “Karşıyaka Belediye Başkanı Sayın Cemil Tugay, kamuoyunda temiz kalmaya çalışıp, belediyede başka eller üzerinden resmen silahsız soygunculuk yapmaya kalkışıyor” diye konuştu. Bunun üzerine belediye yetkilileri ile temasa geçtik ve sorduk. Karşıyaka Belediyesi basın yetkilisi, Belediye spora bir bağış yapılması mekanizmalarının olmadığını net bir şekilde dile getirdi. Biz kapı yapmıyoruz. Giriş kat ve bodrum katın daha kullanışlı hale getiriyoruz. Çünkü birimlerimiz sığmıyor binamıza diye açıklama yaptılar.
Şimdi İsmail Çiftçioğlu'na, belediyeye mesnetsiz çamur at izi kalsın yönetmine karşı CHP'lilerden şu sorular yönelmeye başlandı;
1.Karşıyaka bölgesinde müteahhitlik yapan belli başlı firmanlar AK Parti Karşıyaka ilçe teşkilatına düzenli olarak yüklü miktarlarda bağış yapmakta mıdır? 
2.Bu bağışları hangi amaçla niçin ilçe başkanlığınız almaktadır.?
3.Bu bağışı yapan müteahhit firmalar kimlerdir?
4.Siz bu bağışları ilçenizde ne tür harcamalarda kullandınız, kullanıyorsunuz?
5.Bu müteahhitlere Şehircilik Müdürlüğü'ndeki kentsel dönüşüm işlerinde katkınız olabiliyor mu? 
6.Bir siyasi partinin ilçe teşkilatı olarak müteahhitlerle bu kadar yakın temasta olmanızın altına yatan gerçekler nelerdir? 
7.Sayın Çiftçioğlu siz yapı denetim firması sahibi misiniz? Karşıyaka'da kaç müteahhitin yapı denetim işini üstlenmiş durumdasınız.
8.Vallahi elçiye zeval olmaz! Konuşulan sorulan soruları biz yazdık! Karşıyaka AK Parti İlçe Başkanı'na iletilen bu sorulara cevap vermesini bekleyeceğiz.