Kapatılan özel idare mallarını almasını bilen alıyor!

Yayın Tarihi 22 Temmuz 2014

30 Mart 2014 yerel seçimleriyle birlikte birçok büyükşehir ‘Bütünşehir’ olurken İl Özel İdareleri de kapatıldı. Kapatılan Özel idare mallarının bir komisyon kurularak ilgili yerel yönetimlere verilmesi kanunen zorunluluk olmasına rağmen yine başta İzmir olmak üzere bir çok ilde ve ilçelerde devrilerde sorunlar yaşandı.

Çünkü değeri trilyonları bulan menkul ve gayrimenkul mallar, şirketler, iş makineleri belediyelerin iştahını kabartıyordu. Neden olmasın, her belediye böyle bir mal varlığı ister, beldesine daha iyi hizmet vermek için.

* * *

İzmir Bütünşehir belediye başkanı Aziz Kocaoğlu ile İzmir Valisi Mustafa Toprak arasındaki güven bunalımı sorunu devam ederken sorun bazı ilçelere de sıçradı. Çeşme Alaçatı’da bazı alkollü restoranların diyanete verildiği haberi basına yansıdı.

* * *

Geçenlerde yolum Bayındır’a düştü. Çat kapı Bayındır belediyesini ziyaret edeyim dedim. Yeni seçilen çiçeği burnunda belediye başkanı Doktor Ufuk Sesli’nin kapısı açıktı. Girişte kendimi tanıtmadan başkanla görüşeceğimi söyledim, hemen buyurun başkan içeride dediler.

Başkanın odasına girdiğimde tarlasından henüz gelmiş bir vatandaş elektrik borcu yüzünden tarlasını sulayamadığını, elektrik kesintisinin doğru olmadığını, hükümetin bu konuda çiftçiyi düşünmesi gerektiğini biraz da canı yanmış olmanın acısıyla anlatıyordu.

Doktor başkan bana ve arkadaşlarıma hoş geldiniz dedikten sonra odasındaki diğer hemşerileri ile ilgilendi. Bir ara özel idare mallarının devri ve vali ile görüşme konusu geçince bende gazetecilik damarı kabardı ve sayın başkanla röportaja başladım.

* * *

Bayındır belediye başkanı Ufuk Sesli genç ve ikili ilişkileri, iletişimi kuvvetli biri. Bana anlattığı kadarıyla İzmir’de Özel İdare Mallarını bu özellikleriyle kazanan tek başkan.

Bilindiği gibi Sayın Vali Mustafa Toprak kızgınlıkla olsa gerek bir komisyon toplantısı ile bütün malların hazineye devri kararı almıştı. Bu arada örneğin köy okulları Milli Eğitime, camiler Diyanete vs. veriliyordu.

Bayındır ilçesinde aynen İzmir Balçova Termal gibi özel idarenin işlettiği Ilıca vardı. Komisyon bir kararıyla Ilıcayı Diyanete vermişti.

Köylüler ve muhtarlar toplanıp imza kampanyası başlattılar, Ilıcanın belediyeye verilmesi için. Bu arada başkan Ufuk Sesli İzmir Valisi Mustafa Toprak ile görüşmek istedi. Ve gece yarısı başkanın telefonu çaldı. Arayan Vali idi. Başkanla selamlaştıktan sonra bir isteğinin olup olmadığını sordu. Başkan da Özel İdare mallarının belediyeye verilmesini istediklerini söyledi. Özellikle de Ilıca Termal işletmesinin. Vali Toprak ‘tamam’ dedi.

Ertesi günü bir komisyon kararı ulaştı belediyeye. Vali yardımcısı başkanlığında toplanan komisyon Bayındır Ilıca işletmesinin Bayındır Belediyesi’ne verilmesini kararlaştırmıştı. Haber Bayındır’da sevinçle karşılandı. Şimdi 17 odalı sağlık turizmi gözdesi Ilıca, Belediyenin işletmesi olarak hizmet veriyor.

Bayındır belediye başkanı Ufuk Sesli’nin anlattığına göre kazanımlar bununla da kalmadı. Kepçe, ekskavatör, greyder, asfalt distribütörü ve 2 kamyon karayollarına verilmiş iken geri alınıp Bayındır belediyesine verildi.

Bununla da kalınmadı; Tuğla ve nebati yağ fabrikası işletmesi olan Baysan A.Ş yine Bayındır belediyesine devredildi. Baysan A.Ş’nin 5 bin ortağı var. Umarım başkan bunu ayağa kaldırır.

Devamı var mı? Başkan Sesli yine iyi diyalogla atıl durumdaki köy okullarının kendilerine devrini sağlamak istiyor.

* * *

Yazımın başlığı ; “Almasını bilen alıyor!” Dikili belediyesinin de Özel İdare mallarını aldığı bilgisi kulağıma geldi.

Yerelin malları yerelde kalıyor. Umarım İzmir’in malları da İzmir’de kalır. Konunun çözümü bir iftarda Vali Mustafa Toprak ile Bütünşehir belediye başkanı Aziz Kocaoğlu’nun bir araya gelmesine kalıyor. Benim görüşüm bu. Ramazanda küslük olmaz. Bir iftar barıştırır ve kopan diyaloğu tekrar başlatır. Acaba kim, hangi kurum veya kuruluş başkanla valiyi iftarda buluşturacak?