Kapanma, Turizme Açılma Getirir mi?

Yayın Tarihi 03 Mayıs 2021

Her ne kadar vaka sayılarının artmasıyla dramatik hale gelen süreç, kapanmayı zorunlu hale getirse de benim düşünceme göre kapanmadaki ilave amaç belki birincil amaç, mayıs sonu itibariyle Türkiye’deki vaka sayılarının BEŞBİN ve altına indirerek turizm sezonunu minimum zararla atlatabilmesi için ülkemizi Kovid 19 bağlamında az etkilenen ülkeler kategorisine sokmak ve ülkeye turist çekmek. Umarım faydalı olur.

BU ARADA

Kapanmayı tatil olarak algılayan bizler (bir nebze haklıda olsak) büyük şehirlerden özellikle Anadolu’ya vaka yoğunluğunu taşıma riski de içermekte. Ayrıca bayram ve sonrası dönüşlerde ayrı tedbirlerin alınması elzem olarak gözükmekte.

TURİZM’DE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER İSE

Elbette ki Rusya faktörü birinci sırada. Rusya tam da bu tatil sezonunda özellikle ekonomi politik bağlamda (Ukrayna meselesinde) ayrı bir öneme sahip. Ayrıca salgının üst seviyelerde yaşayan ve Türkiye’ye gelen turist sayılarında İran gibi ilk beş içerisinde yer alan (yıllara göre ilk beş değişiklik göstermekte) gibi ülkelerden gelen turistlerin durumu ne olacak? Kaş yaparken göz çıkarma tehlikesi olabilir mi?

TURİZM NEDEN ÖNEMLİ?

Anadolu esnafı can çekişirken neden turizm dersek?

  • Yüksek kur riski bağlamında (özellikle son yıllarda yüksek kura karşı yüksek faiz politikası uygulama zorunluğu ve süreçte olumlu sonuç alınamaması ve neticesindeki yüksek enflasyona karşı, döviz getirici faaliyet olan turizm kurtarıcı olarak birinci sırada yer almakta)
  • Cari dengenin alt kalemlerinden olan hizmetler sektöründe fazla veren Türkiye için (hizmetler sektörünün en önemli kalemi turizmdir) Cari açığın daha da fazla açık vermesini etkiyen bir sektör elbette ki turizm.

BU ARADA

Turizmde özellikle konaklama sektöründe, bu ülke vatandaşlarına (teknik tabirle yerli turiste) fahiş fiyatlarda oda satan firmalarında aynaya bakmaları için bir fırsat oluşturmakta. (İyi bir araştırma yapılırsa yabancı turiste ve yerli turiste satılan oda fiyatları mukayese edildiğinde ne demek istediğim daha iyi anlaşılacaktır.)

HERŞEY DAHİLDEN VAZGEÇİN

Yine konaklama firmalarının özellikle kıyı şehirlerinde gelen turisti otelden çıkarmamaya yönelik her şey dahil sistemi ayrıca gözden geçirilmesi gereken bir unsurdur. Yöre halkı ve esnafını turist gelirlerden mahrum eden bu fiyat ve hizmet politikası sadece ilgili konaklama firmasını zengin etmeye yönelik ve diğer paydaşların paylarını sömürme politikasıdır. 

KÖTÜ SENORYA FIRSAT OLABİLİR

2021 yaz sezonunda eğer ki yabancı turist sayısında görece azalma devam ederse yerli turist için uygun fiyat bulabileceği birçok tatil yerleri olacaktır. Belki de yerli turist yıllardan sonra kendi ülkesinde ucuza tatil yapacak ve bu ülke turizmi için yeni bir soluk olacaktır. Kim bilebilir.

SONUÇ: Ummadık taş baş yarar ya da tam tersi görece risk olan, senin için fırsat olur.