Kanarya sevenlerden mektup var!

Yayın Tarihi 02 Ağustos 2017

“Sevgili Yenigün gazetesi köşe yazarı Birol, geçen hafta bize yazdığın mektubu bütün bülbüllere okuttuk. Çok sevindiler kendilerine gelen mektuba. Hepsinin çok çok selamı var. Deprem nedeniyle insanoğlunun yaşadığı paniğe üzülüyorlar. Deprem senaryosu ve tatbikatı önerisine ise şöyle cevap veriyorlar: Biz kuşlar olarak insanları deprem öncesi uyarıyoruz. Bizi dikkate almıyorlar. Ormanlar yanınca haberlerde ne kadar hektar alanın yandığını söylüyorsunuz ama biz kuşların da orman yangınlarında yandığını, kurbağaların, kaplumbağaların, karıncaların, kuşların yandığını, yuvalarının dağıldığını söylemiyorsunuz. Doğada yaşayan tek canlının insan olmadığını lütfen artık anlamanızı diliyoruz.”

Kanarya sevenlerden gelen mektubun tamamını en iyisi yayınlamayayım. Çünkü devamında çok daha ağır ifadeler var. İnsan okuyucularımın kaldıramayacağı, şiddetle savunmaya geçeceği gerçekler hem de.

Kanaryaların mektubunun sonunda şöyle bir not vardı: “Mektupta sana adınla seslendik. Çünkü seni hafta sonları dağ zirvelerinde, ormanlarda yürüyüşte görüyorduk. Senin de bizim gibi doğanın bir parçası olduğunu doğa sevginden anladık. Sen de bizdensin yani.”

* * *

Karaburun ve Bodrum depremlerinden sonra yazdığım ve sorduğum “deprem tatbikatı yapacak mısınız?” sorusuna yanıt ararken kanaryalardan gelen mektup beni sevindirdi. Ayrıca bülbülsevenler derneğinden ve Beşiktaş çarşı her şeye karşıcılardan ve Fenerbahçe taraftarlarından ve bilumum güzelleştirme derneklerinden aynı içerikle samimi mektupların geldiğini burada ayrıca anlatmama gerek yok sanırım, siz anlamışsınızdır.

* * *

Ben mektuplaşmayı sürdürürken baktım ki bana Konak Meydanındaki saraydan ve tarihi konaktan ses gelmeyecek ben de sarayın internet sitesinde araştırma yapayım dedim. İzmir Büyükşehir Belediyesi internet sitesinde “İzmir deprem senaryosu ve deprem master planı” gördüm. Ve hatırladım. Yıllar önce hazırlanmıştı. Gazeteci duyarlılığı iler ucundan, kıyısından katkımız olan plan Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte hazırlanmıştı. En iyisi kimler başlatmış, kimler devam ettirmiş internet sitesinden öğrenelim:

“İzmir Deprem Masterplanı Hazırlanması” konusundaki bu örnek projenin, büyük bir güven göstererek araştırma grubumuza veren İzmir Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Dr. Burhan Özfatura’ya, kıymetli ilgilerini esirgemeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Priştina'ya, Büyükşehir Belediyesi ile işbirliği hususunda her türlü desteği temin eden Eski Genel Sekreter Yardımcısı Sayın Y. Mimar İhsan Tutum’a ve İmar Şube Müdürü Mimar Fügen Selvitopu'na teşekkürlerimizi sunarız.

Proje ile ilgili olarak İzmir’de veri toplama ve ön-değerlendirme işlemleri İnşaat Mühendisleri Odası – İzmir Şubesi’nin koordinasyonu altında yapılmaktadır. Bu kapsamda proje çalışmalarına büyük bir özveri ile yardım eden Sayın İnş.Y.Müh. Muzaffer Tunçağ ve Sayın İnş. Müh Sadettin Uçkun’a teşekkür ederiz.”

Burada adı ve emeği geçenlerden rahmetli Ahmet Priştina dışındaki yaşayan isimler deprem konusunda yine görüşlerini kamuoyu ile paylaşabilirler. Bu davet bizim. Ben de nasıl diğer mektuplara yer veriyorsam bu mektupları da seve seve yayınlarım. Herkese bol selamlar.

Not: İzmir Deprem Master Planının “Deprem öncesi hazırlık planlaması” bölümünde, “Deprem bilinci oluşturulması, kamuyu bilgilendirme, öğretim ve eğitim.” başlığını gördüm. “Deprem tatbikatı yapacak mısınız?” sorusu öğretim ve eğitime girer diye düşündüm.