Kanarya sevenler derneğine deprem mektubu!

Yayın Tarihi 27 Temmuz 2017

Önce Karaburun’da deprem oldu. Yazdık, çizdik, sustuk, bekledik.

Deprem tatbikatı önerdik.

Valiliğe, Büyükşehir Belediyesine seslendik.

Ses yok, tık yok!

Sonra Bodrum Depremi oldu.

Gece yarısından itibaren yine yazdık, çizdik, halen yayındayız.

Şimdi ben ne yazayım, kime yazayım, kime dilekçe, mektup yazayım.

Ses vermeyen yerlere yazacağıma en iyisi belki sesime ses gelir diye kanarya sevenler derneğine yazayım.

Sevgili kanarya sevenler yetkilileri, etkilileri, deprem hakkında ne düşünüyorsunuz? Deprem önlemleriniz nedir? Deprem tatbikatı senaryonuz var mı, ne zaman uygulayacaksınız?

* * *

En iyisi garanti olsun diye, deprem istidamı (Dilekçemi) bir de Bülbül sevenler derneğine yazayım. Ardından Muhabbet kuşu sevenler derneği alınmasın diye aynı mektubu onlara da göndereyim. Beşiktaşlılar derneği ve Fenerbahçeliler derneği de yazımla ilgilenebilir.

Bütün mahallelerin güzelleştirme derneklerine de buradan sesleniyorum. Bu dilekçem aynı zamanda sizedir. Deprem senaryonuz var mı? Depremin olası etkilerini, zararlarını en aza indirmek, doğaya ve insana vereceği acıları dindirmek için önleyici neler düşünüyorsunuz?

Deprem tatbikatı yapacak mısınız?

* * *

Daha sert, daha ironik, daha kaliteli nasıl yazayım? Emin Çölaşanlaşayım mı?

Ya da Yılmaz Özdilleşeyim. Yok yok, biz zamanlar beni Uğur Dündar’a benzetirlerdi, Uğur Dündarlaşayım. Bekir Çoşkunlaşayım.

Eskilere gideyim. Çetin Altanlaşayım. Hasan Pulurlaşayım. Mustafa Ekmekçileşeyim. Uğur Mumculaşayım.

Ahmet Rasimleşeyim. Mehmet Barlaslaşayım. Yavuz Donatlaşayım. Hıncal Uluçlaşayım. İsmail Sivrileşeyim.

Deprem tatbikatı yapacak mısınız? Sorusuna nasıl yanıt alayım?

* * *

Gazetem, gazeteler günlerce manşet yaptılar, yayın yaptılar. Valiliğin de belediyenin de basın müdürlükleri var ve çok çalışkan, yetenekli ve değerli arkadaşlarım bu bürolarda görev yapıyorlar. Gazete kupürlerini kesip, yetkililerin önlerine koyuyorlar. Çalışmaları teşvik mahiyetinde övücü yazılarımıza bir dönüp teşekkür gelmiyor, (arada bir telefonla aramalarını, gördüklerinde ettikleri teşekkürü saymazsak); çalışmalarını doğruları bulmak adına eleştirilerimize dönüp yanıt gelmiyor, (arada gördüklerinde yine geçirmişsin serzenişlerini saymazsak); ve ben bu işe, bu nasıl basın-idare ilişkisi diye şaşıp kalıyorum!

* * *

Ben en iyisi “deprem tatbikatı yapacak mısınız?” sorusuna yanıt gelene kadar içleri doğa sevgisi ile dolu kanarya sevenler derneğine sesleneyim. Bülbül sevenler derneği sayın yöneticilerine, güzelleştirme dernekleri değerli yönetim kurullarına ve Beşiktaş çarşı her şeye karşı derneklerine sesleneyim:

Deprem tatbikatı yapacak mısınız?