Kan bağışı hayat kurtarır

Yayın Tarihi 13 Haziran 2018

Kan bağışı hayat kurtarır

Yarın 14 Haziran…

14 Haziran, ABO kan grubu sistemini bulan Nobel ödülü sahibi bilim insanı Karl Landsteiner’ın doğum günü olması sebebiyle her yıl tüm dünyada “Dünya gönüllü kan bağışçıları günü” olarak kutlanıyor.

Amacı, ihtiyaç sahipleri için kan veren gönüllü kan bağışçılarını kutlamak ve gönüllü güvenli kan ihtiyacına toplumun dikkatini çekmektir.

Ülkemizde ise bu işin öncüsü Kızılay…

Tıp ve teknoloji alanındaki tüm gelişmelere rağmen kan ve kandan elde edilen ürünlerin yerine geçebilecek tedavi aracı bulunamaması, kan bağışının önemini ortaya koyuyor.

Türk Kızılayı kan hizmetleri konusunda sadece ülkemizde değil, tüm dünyada kan konusunda saygın bir eğitim, araştırma ve geliştirme çalışmalarını yaparak, bu kapsamda ulusal ve uluslararası ilişkileri geliştirmeyi sağlayacak vizyona sahiptir.

Tüm dünyada kan bağışçılarına adanan bu günde Türk Kızılayı tarafından gönüllü ve düzenli kan bağışlayan kişilere teşekkür edilmekte, yaptıkları bağış sayısı doğrultusunda kan bağışçılarına madalya takdim edilmektedir.

Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü’nde kamuoyunda gönüllü kan bağışının öneminin pekiştirilmesi ve yaygınlaştırılmasına ilişkin bilgilendirme yapılarak, kan bağışı konusunda davranış değişikliği ve kalıcı bilinç yaratılması amaçlanmaktadır.

80 milyonu aşan nüfusuyla ülkemiz, her yıl 2,5 milyon ünite kan ihtiyacı bulunan bir yapıya sahiptir.

Ülkemizde her 4 saniyede bir ünite kana ihtiyaç vardır.

Her bir kan bağışı 3 kişinin hayatını kurtarır.

İşte bu sebeplerden dolayı çok önemlidir kan bağışı yapmak.

Belki yazması kolay sen verdin mi diyenler olabilir?

Evet 2004 yılından itibaren Gönüllü Kan Bağışçısıyım.

14 yılda 25 ünite kan verdim, vermeye de devam edeceğim.

Unutulmamalı ki yaşamın devam etmesi için vazgeçilmez bir unsur ve alternatifsiz bir tedavi aracı olması nedeniyle kan, hayati öneme sahiptir. Bu nedenle özellikle modern toplumlarda kan bağışı hakkında farkındalık oluşturma ve buna dair politikalar geliştirme her zaman güncel konular arasında yer almıştır.

Bağışlayacağınız kanla belki de kaza geçirmiş ya da ameliyat olan bir insanın hayatını kurtarma şansınız vardır.

Kan her zaman herkesin ihtiyacıdır!

Bu nedenle, kan acil değil, sürekli ihtiyaçtır!