Kalbimde maziden izler! 

Yayın Tarihi 06 Ocak 2021

Kalbimde maziden izler! 

“Zaman nedir ki? 

Yazın bir kavak ağacının duldasında gölge ararken tozlu yoldan gelen yolcu ile sohbetti, gölgeyi akşama kavuşturan. 

Zaman neydi ki? 

Kışın Uludağ'ın tepesindeki Sağırlar köyü öğretmenine gitmek için bindiğin Orhaneli otobüsünün yol çatalında seni indirdikten sonra kömür kamyonu ile yaptığın yolculuktu, sabahın köründe başlayan yolculuğun Bursa'ya kuş uçuşu mesafeyi, gece yarısı almandı.” (10 Ocak 2011-Haber Ekspres gazetesi.)  

Hani geçen yazımda demiştim ya; “ Geçmiş yıllardan bir günün, herhangi bir günün yazısını yeniden yayınlasam, yeni, yepyeni bir yazı gibi ilk günkü gibi yeniden aynı heyecanla, aynı tazelikle okuyabilir misiniz, okuyabilir miyim?” okudum vallahi, kalbimde maziden izleri okur gibi! (30 Aralık 2020 Yenigün Gazetesi) 

                 *   *   *   

"Kalbimde maziden bugün izler var
Her siyah saatım bu izle erir
Ruhumu geçmişin hicranı sarar
Doğanlar ölür ölen dirilir” (Nazım Hikmet) 

  *   *   * 

 

 “Yılları biz tüketiyoruz. Yıllar üzerimize üzerimize geliyor. Her yıl bize sunulmuş bir armağan. Ya bunu en güzel şekilde yaşarız, ya da... 

Umut etmek güzel şey. Umut çalışmayla, emekle, alınteriyle, gayretle birleşince daha güzel bir şey. Yeni yılda umut ettiklerimizin gerçekleşmesi için gayret etmezsek boş hayal olur. Yeni yıl biter ve biz elimizde yapamadıklarımızın listesi kala kalır ve bir sonraki yıl için yeni liste yapmanın telaşına kapılırız.  

Hayat kaçıyor, bir an önce kaçan hayata yetişmemiz gerek diye boşu boşuna saçma sapan deli divane koştururuz.Bilim insanları zamanı tanımlarken yarın diye bir şey yok derler. Geçmiş de yok. Peki ne var? Şimdi var! Şimdi! An! Şimdiye ilişkin sözümüz var mı, an'a ilişkin? 

Şimdiyi çözümlemiyoruz, ama yarını çözümlemeye çalışıyoruz, olmayanın peşinden koşuyoruz. An'ı güzel yaşarsak, şimdiyi güzel yaşarsak bir bakmışız yarın dediğimiz her neyse o zaman dilimi de güzel olmuş yarından bugüne baktığımızda da bu günümüz geçmişimiz olmuş ve biz şimdiyi güzel yaşadığımız için geçmişimiz de güzel geçmiş! 

Ömrümüz sunulmuş bir armağan. Eşimiz, dostumuz, arkadaşımız bize armağan. Dünya bize armağan. Armağanlarımıza özen göstermeliyiz. Çünkü biz de onlara armağanız. Bugüne kadar doğa ile mücadele ettik, bundan sonra uyumlu yaşamayı denesek ne kaybederiz? Bir şey kaybetmeyiz, çok şey kazanırız. Doğa bizle mücadele ediyor mu?  

Yeni yıl, yeni umutlar...emekle, yürekle, güzellikle, elele, birlikte, hep beraber, doğayla, insanla, karıncayla, gülle, çiçekle.... hoş geldin yeni yıl, hoş bulduk yeni yıl! 

                  *   *   * 

2019’dan 2020’ye girerken böyle yazmışım. 2020 koronavirüs salgını ve depremlerle geçti. 2020 kara yıl ilan edildi. Lanetlendi ve hep olumsuzlukları ile anıldı.  

Oysa 2020 de olumsuzlukların yanında insanlık adına olumluluklar da oldu. “Biz varız” dendi ve büyük bir dayanışma ile ihtiyaç sahiplerinin faturaları ödendi. “Bir kira bir yuva” kampanyası ile depremzedelerin yaraları sarılmaya çalışıldı. 2020 yılı dayanışmanın, paylaşmanın, üretmenin, sevginin, küsmeye lüksümüz olmadığının, kavuşmanın, sarılmanın, önemini anladığımız bir yıl oldu! 2020 yılında kalbimde maziden kalan izler, ah neler neler… 

“Anladım hayatmış mazinin adı
Yıllara karışan her şey ses verir
Hasretle doludur geçmişin yadı
Mazinin elemi bile tatlıdır." (Nazım Hikmet)