Kadınlar kadar cesaretli olmak

Yayın Tarihi 09 Mart 2018

Kadınlar kadar cesaretli olmak

Dün 8 Mart dünya emekçi kadınlar günüydü! Emeğin en yüce değer olduğunu bilenler açısından, kadının değerinin, emekten başlayarak hayatımızda çok ama çok değerli olduğunu kadının yaratılmış en değerli birinci varlık olduğunu erkeğin kadından sonra yaratılmış bir varlık olduğunu bilmek gerekir. 
Kadınlar; Ninedir, Ana’dır, Kardeştir, Eş’ tir, Haladır, Teyzedir,  Candır, Sevgilidir, Aşktır.  Kadın; Saygıdır. Onur dur Şereftir, Haysiyettir, Namustur.  Sorumluluktur. Anaçlıktır. Yuvayı yapandır. Kadın olmak cesarettir. Özveridir güvendir.  Gerçek sevgidir.  
Aslında kadın için ne söylesek azdır. Ama bana göre Kadın “ İNSAN ÜSTÜ İNSANDIR ” dersek en  doğrusu olur. 
Ülkemizde kadına verilen değerin söylemlerimiz kadar olabildiğini sanmıyorum. Her birey kendine sorgulama yaptığında acaba kaçımız kadına söylemlerimizle eylemlerimizin aynı paralelliğinde olduğunu söyleyebilir ki?  Eyleme geldiğinde bağıran çağıran eksik diyen ,kadınsın kadınlığını bil diyen, zihniyet fakiri davranırız. Kadına şiddette Afrika ülkeleri ile yarışır vaziyetteyiz.  Kadın cinayetlerinde son 10 yılda yadırganacak düzeyde artış , utanç vesikamız olarak ülkemizin boynunda asılı kalmıştır.  
Kurtuluş savaşındaki kazanımın arkasındaki kadının gücünü unutan ,anasını unutan, çocuğunun anasını yok sayan ,sevgiyi aşkı görmezden gelen çiçeğe su bile vermediğinizde solmasına rağmen çiçek olan kadının solmadan eşine kol kanat gerdiğini her türlü sabrı metaneti azmi ile evinin yuvasının önemini erkekten çok çok daha fazla bilen birey olma özelliğine sahiptir. 
Size bir şey olmaya görsün canını dişine takıp mücadelesini sonuna kadar verip evlatları için saçını süpürge de eden kadınlardır.  Hangi evlat anasından vaz geçebilir. Ana ne olursa olsun ana dır. Sevdadır. Emektir.  Kadın eştir yoldaştır. Dert taştır. Abla ananın yarısıdır. Bacı sevgidir. Umuttur. Güvendir.
Kadındır savaş kazandıran da kaybettirende. Nitekim  Osmanlının var oluşunda da çöküşün dede kadının eli vardır.  Kurtuluş savaşının Nene hatun’larıda vardır.  Halide edipleri de vardır. Ama bu kadınları öne çıkaran isimsiz milyonlarca kadın vardır.  Öyle bir kadın vardır ki Amine dir. Öyle bir kadın vardır ki Zübeyde hanımdır.  Bunlar dünyaya gelmiş özel insanlar olarak bilinir evlatları HZ. Muhammed (a.s)  peygamber efendimizdir.  Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tür.  
Benim anam dır. Sizin ananızdır. Benim eşimdir sizin eşinizdir. Sevgilinizdir ablanız teyzeniz halanız nineniz kızınız gelininizdir kız kardeşinizdir. Kadındır onlar onlarsız hayat hüsrandır. Onlar cesarettir özveridir.  Keşke kadınlar kadar cesaretli olabilsek.  Neden mi? Doğum sancısını hangi erkek yaşarsa işte o zaman, kadın kadar cesaretli olmanın ne olduğunu anlarız. Doğru ya doğru yanlışa yanlış dediğimizde işte o zaman kadın kadar cesaretli oluruz. Çocuğunuzu ne zaman emzirdiğinizde kadın kadar cesaretli olursunuz. Üç kuruş için vatanınızı satmadığınızda, kadın kadar cesaretli olursunuz.  Sorgulama kültürünüz geliştiğinde, ön yargılarınız kalktığında, hani çocuklarınızda ayrım yapmadığınız gibi, herkese ayrım yapmadan yaklaşırsanız o zaman kadın kadar cesaretli olursunuz.  Bana değer veren benim değer verdiğim değil her kadına saygı duyduğunuzda kadın kadar cesaretli olursunuz. Sevgi ile kadına saygı ile kalın. 

Not: YENİGÜN GAZETEMİZİN 13. Kuruluş yılını kutluyorum.  Nice yüz yıllar diliyorum!