Kadın’ın CHP deki yeri

Yayın Tarihi 25 Temmuz 2020

37’nci Olağan Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı bugün başlıyor. İki gün sürecek olan kurultayın divan başkanlığını Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu yapacak.

37’nci Olağan Cumhuriyet Halk Partisi Kurultayı bugün başlıyor. İki gün sürecek olan kurultayın divan başkanlığını Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkanı Özlem Çerçioğlu yapacak.

Türkiye’nin en başarılı kadın büyükşehir belediye başkanı olan Özlem Çerçioğlu, divan başkanlığına çok yakışacak öte yandan da liyakati ile yöneteceği onurlu bir görevi üstlenmiş olacak. CHP bu hareketi ile kadına verdiği önemi değeri ortaya koymuş olacak. Doğru ve akıllıca yapılan bu hareket siyasi olarak kadınlara, bizim için değerlisiniz, mesajı olarak gündeme oturacaktır. Kadın haklarının ciddi ihlalinin söz konusu olduğu bu günlerde CHP’nin en üst organı olan kurultay divan başkanlığını bir kadının yapması kıymetli değerli ve çok önemlidir. CHP yi bu konuda tebrik etmek lazım…

Organlarında cinsiyet ve gençlik kotası ile Türkiye’de demokratik siyasette dönüm noktası oluşturan CHP nin, Parti Meclisi üyelerinin en az yarısının kadından oluşturulacağına kesin gözü ile bakılıyor. Aynı şekilde Yüksek Disiplin Kurulu üyeliği için de aynı oran hakim olacak gibi görünüyor. Özellikle genç dinamik ve kadın ağırlıklı genel merkez yönetimi oluşturmak isteyen genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip olabilecek genel başkanlık seçiminde kendisini zorlayacak bir adayın olacağı düşünülmüyor.

CHP genel başkanı olarak partinin 10 yıldır CHP’nin sol sosyal demokrat çizgiye gelmesini halkla kaynaşmasını yıllar sonra 11 büyükşehirin kazanılması ile halka umut olan başta İstanbul, Ankara, Adana ca  Mersin olmak üzere, AK Parti’nin ve küçük ortağının saltanatına son veren, diğer büyükşehir ve ilçe belediyelerini de alarak oy potansiyelinde sıçrama yapan millet ittifakı ile iktidara aday olduğunu gösteren CHP’nin ciddi lider kadrosu içermesi, gelecek seçimlerde halkın derdine derman iktidarının CHP olacağının belirtilerini göstermiş oldu. İnşallah bu hava bozulmaz diyelim. 

Anadolu illerinde oy potansiyeli olarak ciddi gerilerde bulunan CHP’nin önümüzdeki seçimlerde Anadolu’dan ciddi oy alacağını yaptığım seyahatlerde gözlemledim.  Özellikle iktidarın son yıllarda hovardaca harcadığı oy kredisinin tükendiğini görememek mümkün değil. Ekonominin halkın üzerinde ciddi etki yarattığı ve AK Parti’nin umursamaz yönetiminin, ekonomik baskılardan ezilen milletin feryadının duyulmaması ve umursanmaması, vatandaşı alternatif iktidar arayışı içine sokmuştur. Özellikle büyükşehir belediye başkanlarının pandemi süreci öncesi ve sonrası da dahil olmak üzere gösterdikleri performansla öne çıkan CHP’nin maestrosu Kemal Kılıçdaroğlu önderliğinde iktidara, millet ittifakı ile gelmesine kesin gözü ile bakılıyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun partili cumhurbaşkanlığına karşı olduğunu aday olmayacağını dile getirmesi ile birlikte partideki potansiyeli yüksek cumhurbaşkanı adaylarının sayısının ciddi sayıda olması CHP’de yüzleri güldürüyor. Ancak CHP’de halen eksik olan, geçen yazımda da bahsettiğim liyakatin en üstte değerlendirilememesi ile ahde vefanın öne çıkarılmaması, sevginin, birlik ve beraberliğin oluşturulmaması kişisel siyasi çıkarın kurumsal siyasi çıkarın önüne geçmesi handikap duvarı olarak ortada duruyor. Eğer bu duvar yıkılırsa ki CHP’de Berlin Duvarı yıkım etkisi yaratacağı partinin ciddi aşama kaydetmesi sağlanabilir. CHP’liler de “bir gün herkes Fenerbahçeli olacak” sloganını artık kullanarak “Bir gün herkes CHP’li olacak” sloganını türeteceklerdir. Kadının ve gencin bu konuda önemi büyüktür. Kadın ve genç parti içindeki kaynaştırıcı bir güç olarak ortaya çıkmalıdır. Tek şikayetin vefasızlık olarak ortaya çıktığı, sevgisizliğin de çözüme kadın ve gençlerle ortadan kaldırılacağını düşünürsek, ahde vefa sorunu da hallolursa iktidarın adı CHP olacaktır. CHP 37’nci Olağan Kurultayı’nın başta ülkemize milletimize ve tüm Atatürkçü, Türkiye Cumhuriyeti sevdalılarına hayırlar getirmesini diliyorum. Ben değil biz diyen Kemal Kılıçdaroğlu gibi, ben değil biz diyen yeni merkez yönetim kadrolarının oluşmasını temenni ediyorum..