Kadın cinayetleri ve insan hakları - 2

Yayın Tarihi 18 Aralık 2019

Kadın cinayetlerini önleme konusunda geçen hafta son dakika önemli gelişmeler oldu. Bunlardan ilki Adalet Bakanlığı'nın “ihtisas mahkemesi” konusunda çalışma başlatmasıydı.

Kadın cinayetlerini önleme konusunda geçen hafta son dakika önemli gelişmeler oldu. Bunlardan ilki Adalet Bakanlığı'nın “ihtisas mahkemesi” konusunda çalışma başlatmasıydı.
Ne demek ihtisas mahkemesi?
Şöyle örnek vereyim. Daha önce tüketici sorunlarına hukuk mahkemeleri bakıyordu. Fakat sorunlar o kadar büyüdü ve ayrıntılandı ki mevcut mahkemelerin sadece bu konuda olması zorunluluğu doğdu. Tüketici yasası çıkarıldı ve ihtisas mahkemesi olarak da Tüketici mahkemeleri oluşturuldu.
Fikri haklar mahkemesi de bir ihtisas mahkemesidir. Bazı illerde mesela İstanbul’da Trafik mahkemeleri var.
Kadın cinayetlerini önlemede sanıkların yargılanmasında ve ceza indirimleri konusunda kamuoyunda şikayetler var. Adalet Bakanlığı bu şikayetleri de göz önüne alarak bir çalışma başlattı.
Bir diğer gelişme de Türkiye Barolar Birliği'nin. TBB Başkanı Sayın Prof. Metin Feyzioğlu yaptığı açıklamada kadın cinayetlerini önleme konusunda adalet bakanlığı ile birlikte çalışma platformu oluşturduklarını belirtti. TBB Başkanı Feyzioğlu, her kadın cinayetinden sonra cezaların artırılma isteminin kolaycılık olduğunu vurgulayarak özetle şöyle dedi: "Biz her trajik olay yaşandığında 'Cezaları artıralım' diye çağrılmasını kolaycı buluyoruz. Sonuca etkili ve anlamlı görmüyoruz. Bu çerçevede buradan özet olarak bir müjde vereyim. Asıl büyük açıklamayı inşallah Adalet Bakanımız ile yapacağız. TBB'nin de içerisinde olduğu yeni bir platform oluşturuyoruz. Adalet, İçişleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Maliye Bakanlığımız yan yana gelerek meselenin tüm boyutlarını ele almak zorundayız. Elbette Milli Eğitim Bakanlığımız da çalışma yapmak zorunda ama o ayrı. Bahsettiğimiz şu; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri'nde (ŞÖNİM) hukuki koordinasyon yapmak üzere bir avukata ihtiyacımız var. Gerek Emine Bulut olayında, gerek Eskişehir'de yaşanan trajedide devletin etkili makamları arasında ortada bir koordinasyon eksikliği ve kopukluk olduğu açık. Suçlayarak değil, nasıl çözeriz diye konuya bakarak o yaklaşımla eğilerek yürüdüğümüzde çözüm ortada."
*  *  *
İzmir İnsan Hakları'nın Başkenti sloganı ile çalışma başlatan İzmir Barosu 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nü bir güne değil, bir haftaya değil, bir yıla değil, her güne yaymaya kararlı. İzmir Barosu Başkanı Avukat Özkan Yücel ve yönetimin göreve geldikten sonraki çabaları takdirle izleniyor.
Ben geçen hafta ki yazımda keşke gazeteler Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini ek olarak verseler, diye yazmıştım. İzmir Barosu sağolsun bu beyannameyi çoğaltarak İzmir’de vatandaşlara dağıttı. Herkes haklarını bilirse hakları kullanma konusunda da önemli adımlar atılır.
*  *  *
Şilili bir tiyatro grubu olan Las Tesis kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve katillerin cezasız kalmasını önlemek için müzikli danslı bir eylem başlattı ve dünyaya yayıldı.
İstanbul’da yapılan eylemde hakaret nedeniyle gözaltı olması Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ele alındı. Hakaretin bireysel suçlama olmadığı, cinayetleri önlemeyen ve önleme konusunda gerekli etkin çalışma yapmayan sistemlere yönelik olduğu açıklandı ve Meclis’te de kadın milletvekilleri Las Tesis sözlerini sıralara vurarak tempo ile söylediler.
İzmir Barosu da caddede kadınların geniş katılımı ile Las Tesis söz ve müzikleri ile kadın cinayetlerini önleme konusunda duyarlılık oluşturdu.
*  *  *
Kadın cinayetlerini önlemede herkese önemli görevler düşüyor. Kimi siyasiler bu konuyu; ama dünyanın her yerinde oluyor, kimi siyasiler ama bu feminizm mor zehirdir, kimi siyasiler erkek düşmanlığı yapılıyor diye sorumluluk almak yerine topu taca atmayı tercih ettiler. Konunun üzerine her gidilmeyiş maalesef bir kadın cinayetinin daha zeminini hazırlıyor. Çünkü katiller neredeyse sosyal medyadan tehdit ettiklerine yazdıkları yazılarda adaletle alay eder hale geldiler.
Hangi cins olarak doğdukları, hangi inanca sahip oldukları, nerede oldukları, nasıl giyindikleri kadınların suçu değildir. Dünyanın her yerinde kadınlar cinayetlerin son bulmasını istiyor. Bizde de!